Ухвала суду № 45404304, 09.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
826/1088/15
Номер документу
45404304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1088/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

09 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 квітня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства в м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу та рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держземагенства в м. Києві, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у місті Києві від 03.07.2014 №2/0/13-14 «Про затвердження Інформаційних та Технологічних карток до кожної адміністративної послуги, які надаються Головним управлінням Держземагентства у місті Києві» в частині затвердження інформаційної картки адміністративної послуги «Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)»; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві оформлене листом від 16.12.2014 №31-26-0.21-7232/2-14 про повернення без розгляду заяви ОСОБА_2 щодо надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах; зобов'язати Головне управління Держземагентства у місті Києві (ідентифікаційний код 38516867) на підставі поданої заяви видати ОСОБА_2 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розпо діл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах; зобов'язати Головне управління Держземагентства у місті Києві подати у встановлений судом строк звіт про виконання даного судового рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держземагентства у місті Києві з листом від 17.11.2014 про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки зазначеної на доданих графічних матеріалах.

Згідно опису вкладення в у цінний лист позивач на адресу відповідача направив наступні документи: повідомлення; заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру (за формою згідно з додатком №42 до Порядку ведення Державного земельного кадастру); копія документів, що посвідчує особу (паспорт на ім'я ОСОБА_2); графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

За наслідком розгляду вказаної заяви, листом №31-26-0.21-7241/2-14 від 16.12.2014 відповідач, посилаючись на інформаційну картку адміністративної послуги, затверджену наказом Головного управління Держземагенства у місті Києві від 03.07.2014 № 2/0/13-14, довів до відома позивача про необхідність надання наступних документів: - копію паспорта та ідентифікаційного коду заявника; - копію документа, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженої заявником особи); - копію паспорта та ідентифікаційного номеру (у разі подання заяви уповноваженою особою); - копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявності) або копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки у власність/користування (у випадку, якщо земельна ділянка передана до 2013 року); - копію дозволу на розроблення проекту землеустрою; - графічні матеріали на яких зазначено місце розташування земельної ділянки.

Крім того, Головним управління Держземагентства у місті Києві запропоновано позивачу звернутися повторно з дорученням до заяви всіх необхідних документів.

Вважаючи таку відповідь необґрунтованою, позивач звернувся до суду.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою включають в себе, серед інших документів, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

При цьому, положеннями додатку № 3 «Переліку адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 01.08.2011, передбачено, що надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) віднесено до переліку адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі.

Аналіз вказано свідчить, що довідка за формою 6-зем надається на безоплатній основі.

Приписами Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI (далі Закон - № 5203-VI) встановлено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст. 1, ст. 3 вказаного закону надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, які регулюють суспільні відносини у відповідних сферах. Вимоги цього Закону поширюються на надання суб'єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

Крім того, слід звернути увагу, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги (ч. 1 ст. 5 Закону № 5203-VI).

Положеннями ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону № 5203-VI передбачено що суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується. Інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію про перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративної послуги.

Відповідно до вищезазначеного, примірну інформаційну картку адміністративної послуги надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) було затверджено Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 29.03.2013 №133 (далі - Наказ №133).

Так, вказаним наказом затверджено примірну інформаційну картку для отримання довідки 6-зем, де зазначено, що єдиним необхідним документом для отримання останньої є заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру за визначеною формою.

Таким чином, перелік документів встановлених у інформаційні картці не може бути ширшим ніж встановлено в законі, оскільки підставою для його розширення може слугувати лише закон, що вірно було встановлено судом першої інстанції.

Разом з тим, наказом Головного управління Держземагентства у м. Києві від 03.07.2014 № 2/0-13-14. (що діяв на час виникнення спірних правовідносин) (пункт 7) було визначено, що підставою для одержання адміністративної послуги є заява про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) з додатками.

Пунктом 7 картки передбачено вичерпний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги для фізичних осіб: - копія паспорта та ідентифікаційного коду заявника; - копія документа, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженої заявником особи); - копія паспорта та ідентифікаційного коду (у разі подання заяви уповноваженою особою); - копія документа, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявністю) або копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки у власність/ користування (у випадку якщо земельна ділянка передана до 2013 року); - копія дозволу на розроблення проекту землеустрою; - графічні матеріали на яких зазначено місце розташування земельної ділянки.

Приймаючи до уваги те, що Наказом №133 встановлено подання лише заяви визначеної форми для отримання відповідної адміністративної послуги, у той час коли, оскаржуваним наказом визначено ширший спектр документів для отримання останньої, суд дійшов до висновку про визнання протиправним наказу Головного управління Держземагентства у місті Києві від 03.07.2014 №2/0/13-14. Вказане обумовлено тим, що підстави для розширення переліку документів та вимоги до форми звернення у чинному законодавстві відсутні.

Крім того, Наказ №133 не зареєстровано в Міністерстві юстиції України, що визначає останній, як локальний акт дія якого поширюється виключно на місцях (органах земельних ресурсів) та затверджує лише типові картки, а тому Головне управління Держземагентства у місті Києві при прийняті оскаржуваного рішення діяло не у порядок та спосіб визначений законом.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Дежземагенства у місті Києві щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 від 17.11.2014 по суті.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства в м. Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 квітня 2015 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 15.06.2015р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Мацедонська В.Е.

Лічевецький І.О.