ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 червня 2015 року 09:41 № 826/4360/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., за участю секретаря судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Головного управління ДФС у місті КиєвідоКомунального підприємства «Автотранспортник»про надання дозволу на погашення податкового боргу,за участю сторін:
представник позивача: Кавунець В.В.
представник відповідача: Бабенко С.А.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22.06.2015 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Деснянському районі Головного управління ДФС у місті Києві (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Комунального підприємства «Автотранспортник» (далі - відповідач, КП «Автотранспортник»), в якій, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 225 662,13 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на наявність у відповідача податкового боргу, який не може бути погашений за рахунок грошових коштів, у зв'язку з їх відсутністю на рахунках КП «Автотранспортник». У зв'язку з цим, позивач просить надати дозвіл на погашення боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Представник відповідача, ознайомившись із заявою про зменшення позовних вимог від 22.06.2015 проти позову не заперечував.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
КП «Автотранспортник» (код ЄДРПОУ 32106047) перебуває на обліку у державній податковій інспекції у Деснянському районі ГУ ДФС у місті Києві.
Позивач надав до матеріалів справи витяги з облікових карток КП «Автотранспортник» за період з 2013 року по 2015 рік, у яких наявна інформація про дати та документи, на підставі яких виникла заборгованість відповідача перед бюджетом, а саме: податкові декларації з податку на додану вартість та податкові розрахунки земельного податку.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175, пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було направлено відповідачу податкові вимоги:
- перша податкова вимога від 07.12.2009 №1/2284 на загальну суму 9765,90 грн.;
- друга податкова вимога від 21.01.2010 №2/120 на 103 05,41 грн.
Відповідно до розрахунку заборгованості відповідача станом на 19.06.2015, податковий борг КП «Автотранспортник» з податку на додану вартість складає 210 707,18 грн., із земельного податку - 14954,95 грн.
Суд встановив, що сума податкового боргу з податку на додану вартість виникла у зв'язку із несплатою відповідачем грошового самостійно визначеного у податковій звітності. Сума податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб виникла у зв'язку із несплатою грошового зобов'язання, визначеного позивачем у податковому повідомленні-рішенні від 03.04.2015 №0007161504.
Наявність вищезазначеної заборгованості відповідач не заперечував.
Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про надання дозволу на погашення суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 210 707,18 грн., (в т.ч. недоїмка - 184 790,18 грн., пеня - 25 917,00 грн.) та із земельного податку у розмірі 14954,95 грн. (в т.ч. штрафна (фінансова) санкція - 14954,95 грн.) за рахунок майна КП «Автотранспортник», що перебуває у податковій заставі, з огляду на наступне.
Зазначена сума податкового боргу з податку на додану вартість та земельного податку відповідачем не заперечувалась та підтверджується матеріалами справи. Доказів сплати вказаної суми податкового боргу у повному обсязі або частково, відповідач суду не надав.
Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Податковим кодексом України.
Пунктом 88.1 Податкового кодексу України визначено, що змістом податкової застави є забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим кодексом та не потребує письмового оформлення.
Підпункт 14.1.155 Податкового кодексу України дає визначення поняття податкової застави і зазначає, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом.
Відповідно до положень наведених у пункті 89.1. статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.2 статті 89 Податкового кодексу України, встановлено, що урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 статті 89, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
22.01.2015 позивач склав акт опису майна №1/26-52-23-20, яким описано майно відповідача на загальну суму 332 843,18 грн. Зазначений акт підписаний в.о. директора КП «Автотранспортник» ОСОБА_3 без зауважень.
Відповідно до пункту 95.1 та пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
При цьому, процедура стягнення з платника податків податкового боргу за рахунок грошових коштів у судовому порядку передує виникненню права податкового органу на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Зі змісту наведених норм слідує, що достатньою умовою для звернення до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є наявність у платника податкового боргу та відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів, достатніх для погашення цього боргу.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.10.2014 №К/999138076/12.
Відповідно до пункту 12.4 глави 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, стягувач для стягнення коштів оформляє не менше ніж у трьох примірниках інкасове доручення (розпорядження) за формою, наведеною в додатку 24 до цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до цієї Інструкції. Банк, що обслуговує стягувача, приймає інкасові доручення (розпорядження) протягом 10 календарних днів з дати їх складання, а банк платника - протягом 30 календарних днів з дати їх складання.
Стягувач доставляє інкасове доручення (розпорядження) в банк платника самостійно (через працівника стягувача, рекомендованим або цінним листом тощо).
Відповідно до пункту 12.6, 12.9 глави 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 банк платника приймає до виконання інкасове доручення (розпорядження) стягувача незалежно від наявності достатнього залишку коштів на рахунку платника. Банк у разі недостатності коштів на рахунку платника виконує інкасове доручення (розпорядження) у межах залишку коштів.
Згідно з пунктом 12.11 глави 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 банк платника в разі відмови виконати інкасове доручення (розпорядження), оформлене стягувачем, у день його надходження має зробити на його зворотному боці напис про причину повернення документа без виконання (з обов'язковим посиланням на статтю закону України, відповідно до якої інкасове доручення (розпорядження) не може бути виконано, та/або главу/пункт нормативно-правового акта Національного банку, який порушено), зазначити дату повернення (це засвідчується підписами відповідального виконавця і працівника, на якого покладено функції контролера, та відбитком штампа банку) і не пізніше наступного робочого дня надіслати (рекомендованим або цінним листом) / передати це інкасове доручення (розпорядження) стягувачу, від якого воно надійшло.
На підтвердження відсутності коштів на розрахункових рахунках КП «Автотранспортник» позивач надав копію інкасового доручення (розпорядження): від 19.02.2015 №169/23-52-23-36, яке було повернуто у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку.
Таким чином, позивач вжив усі передбачені законодавством заходи для погашення податкового боргу, однак податковий борг у повному розмірі стягнутий не був.
Враховуючи відсутність коштів на рахунках відповідача, суд дійшов висновку про можливість надання державній податковій інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у місті Києві дозволу на погашення суми податкового боргу КП «Автотранспортник» у розмірі 225 662,13 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відповідно до акта опису майна №1/26-52-23-20 від 22.01.2015.
Ненадходження до Державного бюджету України суми у розмірі 225 662,13 грн. є порушенням інтересів Держави, що в умовах важкої економічної ситуації, яка склалася може призвести до важких, негативних економічних наслідків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у місті Києві задовольнити.
2. Надати Державній податковій інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у місті Києві дозвіл на погашення боргу комунального підприємства «Автотранспортник» (код ЄДРПОУ 32106047) у розмірі 225 662,13 грн. (двісті двадцять п'ять тисяч шістсот шістдесят дві гривні 13 коп.) за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису майна №1/26-52-23-20 від 22.01.2015.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими частиною 8 статті 183-2, статей 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.М. Кобилянський
Повний текст постанови складено та підписано 22.06.2015.