Постанова № 45398524, 23.06.2015, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
824/793/15-а
Номер документу
45398524
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/793/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша Віталія Олександровича, розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до Державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (позивач) просило стягнути з Державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (відповідач) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2015 року в сумі 106,64 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідно до щомісячних витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2015 рік заборгованість відповідача за квітень 2015 року становить 106,64 грн. Дана заборгованість не була сплачена відповідачем добровільно, у звязку з чим порушені вимоги Закону.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте від нього надійшло клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі.

У відповідності до вимог КАС України, на адресу відповідача, яка вказана у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, було направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та запропоновано відповідачу подати заперечення на позов або заяву про визнання позову та повідомлено про дату час та місце судового розгляду. Однак, конверт повернувся на адресу суду із відміткою пошти від 13.05.2015 року - "Причини повернення: за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Окрім того, виходячи із ч. 8 ст. 35 КАСУ, вважається що повістку вручено особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Частина 11 ст. 35 КАСУ, передбачає, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 22.12.2014 року, відповідач зареєстрований, як юридична особа за адресою вул. Руська, буд. 248 "Л", м. Чернівці, Чернівецька область (а.с. 9-10). Згідно повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску від 16.12.2012 року, відповідач з 28.02.1991 року взятий на облік в УПФУ в м. Чернівцях за реєстраційним номером НОМЕР_1 (а.с. 8).

З матеріалів справи встановлено, що у відповідача працював найманий працівник: ОСОБА_1, який набув необхідного стажу на ДП ОКБ "Рута" для призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Досліджені судом копії трудових книжок, пільгових довідок та протоколів підтверджують право вищезазначеного працівника на отримання пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (а.с. 15-26).

Відповідачу направлялось повідомлення про суму щомісячних витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2015 рік на суму 106,64 грн (а.с. 12). Вказане повідомлення відповідач отримав 14.04.2015 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 14).

Заборгованість відповідача з відшкодування витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2014 року становить 106,64грн, що підтверджується розрахунками суми бору (а.с.6-7).

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII (далі - Закон № 1977), а також постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) врегульовано правовідносини призначення, нарахування та виплати пенсій науковим та науково-технічним працівникам. Зокрема, ст.24 Закону №1977 передбачено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону №1058 та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). При цьому, відповідно до вимог цієї ж статті різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відповідно до положень Порядку, який встановлює процедуру відшкодування підприємствами різниці між сумами пенсій, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається до Порядку. Зазначені підприємства самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1977 під науково-технічною діяльністю розуміють інтелектуальну творчу діяльність, спрямовану на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання. Відповідно до цієї ж статті науковим працівником вважається вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Крім того, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відносини процедури відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених та виплачених відповідно до Закону № 1977 та сумами пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, врегульовані Порядком. Так, відповідно до п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірах пенсій за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. Пунктом 3 Порядку встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з метою стимулювання та заохочення наукової та науково-технічної діяльності держава встановила підвищений розмір пенсій для наукових працівників порівняно з тим розміром пенсій, призначення яких така особа має право обрати з інших підстав. Разом з цим, різниця у сумі пенсій, яка утворюється при цьому, відшкодовується підприємствами, на яких така особа працювала. Стосовно підприємств державної форми власності, то вони відшкодовують 50 % вищевказаної різниці - інші 50 % відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету. У випадку, коли особа отримала трудовий стаж на декількох підприємствах, сума пенсій відшкодовується ними пропорційно періоду робочого стажу, відпрацьованого особою на кожному підприємстві та який зарахований до трудового стажу, що надає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 1977.

Виходячи з цього, відповідач має обов'язок відшкодовувати різницю між сумами пенсій, призначених вказаній особі як науковому працівнику, та сумами пенсій, призначеному йому відповідно до інших законодавчих актів. При цьому, оскільки ДП "Рута" є державною формою власності, воно відшкодовує таку різницю у розмірі 50 %. Крім цього, відповідна сума коригується у випадку, коли працівник має стаж наукової роботи і на інших підприємствах, установах, організаціях.

На адресу відповідача позивачем було направлене відповідне повідомлення на загальну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який отримано підприємством.

Проте, станом на день розгляду справи, заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2015 року не погашена та складає в сумі 106,64 грн. Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості або ж спростовували доводи позивача, суду не подано.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, обєктивно оцінивши їх, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 86, 94, 122, 128, 158, 159, 161- 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (вул. Руська, буд. 248, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 14257599) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2015 року в сумі 106 (сто шість) грн 64 коп.

3. Копію постанови направити сторонам.

У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.

Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.О. Григораш