Ухвала суду № 45398194, 10.06.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2015
Номер справи
818/1471/14
Номер документу
45398194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ПРО РОЗСТРОЧЕННЯ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ

"10" червня 2015 р. Справа № 818/1471/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Осіпової О.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву про розстрочення виконання рішення в адміністративній справі за позовом Охтирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області до Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Охтирська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України в доход бюджету за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить платнику податків, суми податкового боргу з податку на додану вартість в загальному розмірі 427674грн.08коп., по земельному податку з юридичних осіб в загальному розмірі 118217грн.33коп., частини чистого прибутку (доходу) державних підприємств в загальному розмірі 115713грн.12коп.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2014 року, яка набрала законної сили 01.09.2014 року, адміністративний позов було задоволено (а.с.88-91).

Від боржника – ДП «Охтирський комбінат хлібопродуктів» до суду надійшла заява, в якій, із врахуванням поданих уточнень (а.с.159), просить розстрочити виконання рішення суду від 26.06.2014 року у справі №818/1471/14 в межах залишку несплаченої суми податкового боргу в сумі 123594грн.05коп. на 7 місяців, а саме з червня 2015 року до грудня 2015 року рівними частками у розмірі 17656грн.20коп. зі сплатою до 30 числа кожного місяця. В обґрунтування заяви посилається на скрутне фінансове становище внаслідок відсутності обігових коштів за рахунок: низької завантаженості виробничих потужностей по заготівельній діяльності, на зберіганні знаходиться 19 тис. грн. або 11,2%; значної суми дебіторської заборгованості; відсутності давальницької сировини (зерна пшениці та жита) для переробки в борошно. Крім того, зазначає, що ДП «Охтирський комбінат хлібопродуктів» є стратегічним державним підприємством і належить до сфери управління Державного агентства резерву України. Сума, заявлена до відшкодування, є досить значною, тому негайне виконання рішення суду призведе до того, що відповідач не матиме коштів розраховуватись за постачання електроенергії, яку буде відразу ж припинено, що повністю зупинить операційну діяльність. Вказане потягне за собою такі наслідки, як псування (зараження, самозагорання) державного зерна, виникнення заборгованості по заробітній платі, скорочення чисельності працівників, тощо.

В судове засідання особи, які беруть участь у справі, будучи належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не прибули, що відповідно до частини 2 статті 263 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.

Представник Охтирської ОДПІ надіслав письмові пояснення (а.с.153-154), згідно з якими станом на 14.05.2015 року залишок несплачених сум податкового боргу ДП «Охтирський КХП» за вищевказаним рішенням суду складає 123594грн.05коп., із них частина чистого прибутку (доходу) державних підприємств – 113163грн.12коп., в т.ч. основного платежу – 113144грн.13коп., та пені 18,99грн., земельного податку 10430грн.93коп., в т.ч. основного платежу – 10074грн.42коп., та пені 356грн.51коп. Проти розстрочення виконання постанови суду не заперечує в межах бюджетного року.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо можливості задоволення заяви відповідача та надання розстрочки виконання судового рішення, з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, або особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зі змісту вказаної статті вбачається, що відстрочка або розстрочка виконання рішення можливе у виняткових випадках, залежно від обставин справи при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, підставою для відстрочки або розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або у встановлений судом спосіб.

При цьому, необхідно мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 263 КАС України, ця стаття не вимагає, і адміністративний суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

На підтвердження цих обставин заявником суду надано довідку про фінансовий стан підприємства за 2014 рік (а.с.128-129), з якої слідує, що з метою покращення фінансового стану підприємства та збільшення прибутку у 2015 році планується ряд заходів, в т.ч. і збільшення обсягів заготівлі ранніх та пізніх зернових культур в два рази в порівнянні з минулим роком, а також заготівля всього зерна в 2015 році 120тис. грн..

Крім того, надано довідку про основні економічні показники ДП «Охтирський КХП» на 2015 рік та прогноз доходів на період до грудня 2015 року (а.с.136-137) від надання послуг із заготівлі, зберігання, сушіння, очистки, відвантаження зернових культур та переробки зерна на борошно та внаслідок погашення дебіторської заборгованості (Аграрний фонд 619,5тис.грн., Держагентство резерву України 461,1тис. грн.)

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.118-127), ДП «Охтирський КХП» засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства резерву України, що діє відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року №463/2011 «Про Положення про Державне агентство резерву України»; власником (засновником) державного підприємства є держава, яка реалізує свої повноваження власника через уповноважений орган управління - Державне агентство резерву України; до основної мети створення та діяльності підприємства належить: виконання завдань органу управління державним матеріальним резервом в кількісному та якісному зберіганню цінностей державного матеріального резерву на підприємстві; забезпечення інтересів держави щодо закупівлі до державного резерву та державних ресурсів зерна, сортового насіння, згідно з доведеним нормативам державних завдань по накопиченню, закладенню, його зберіганню та використання за нарядом органу управління державним резервом; вдосконалення технології зберігання матеріальних цінностей державного матеріального резерву по їх кількості і якості, впровадження нових досягнень науки і техніки та передового досвіду, механізації і автоматизації, поліпшення техніко-економічних показників в господарській діяльності (п.1.1, 1.3, 3.1 Статуту).

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державний матеріальний резерв» від 24.01.1997 року №51/97-ВР визначено, що державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання).

Запаси державного резерву незалежно від його місцезнаходження, а також підприємства, установи і організації та інші об'єкти, що входять до системи державного резерву, і земельні ділянки, на яких вони розміщені, є державною власністю і не підлягають приватизації та іншим видам відчуження (ч.3 ст.4 Закону №51/97-ВР).

Утримання і розвиток системи державного резерву здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, одержаних від допоміжної фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій системи державного резерву (ч.1 ст.7 Закону №51/97-ВР).

Отже, факт скрутного фінансового положення відповідача суд вважає підтвердженим. Під час розгляду заяви суд також враховує, що відповідачем вчинюються дії, направлені на зменшення розміру існуючої заборгованості, про що свідчить довідка Охтирської ОДПІ від 18.05.2015 року №981/10/18-11-25-25 (а.с.154), відповідно до якої залишок податкового боргу станом на 14.05.2015 року складає 123 594грн.05коп.

Наведене свідчить про добросовісність боржника та його намагання якнайскоріше врегулювати виникли спірні правовідносини, що, до того ж, підтверджується тим, що ДП «Охтирський комбінат хлібопродуктів» викладена вимога про надання розстрочки виконання судового рішення з огляду на значний розмір боргу, який неможливо терміново погасити.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Суд враховує, що стягнення з відповідача коштів у даній справі спрямоване на погашення його заборгованості перед державним бюджетом зі сплати податків.

Приймаючи до уваги надану позивачем згоду на розстрочку виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2014 року у справі №818/1471/14 , суд вважає за можливе задовольнити подану відповідачем заяву.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 165, 185, 186, 263 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про розстрочення виконання рішення суду задовольнити.

Розстрочити виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2014 року у справі №818/1471/14 в межах залишку несплаченої суми податкового боргу в сумі 123594грн.05коп. на 7 місяців, а саме з червня 2015 року до грудня 2015 року рівними частками у розмірі 17656грн.20коп. зі сплатою до 30 числа кожного місяця.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п’ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова