ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"17" червня 2015 р. Справа № 806/7218/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Євпак В.В. ,
за участю представника позивача Івашкевич О.Г.,
представника відповідача Синицької Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" квітня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Малинське комунальне підприємство "Паперовик", Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал", Комунальне підприємство "Малинтеплоенерго" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням зміну предмету та підстав позову, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20.05.2014 року № 0000852201 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 1380940 грн. (основний платіж - 1104752 грн., штрафні санкції - 276188 грн.).
В обґрунтування позову зазначає, що він не здійснював постачання комунальних послуг споживачам, а отримував кошти за послуги, які надавали комунальні підприємства, на підставі договорів про відступлення права вимоги з цими підприємствами, а тому ці операції не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.04.2015 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20.05.2014 року № 0000852201.
Присуджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" понесені ним судові витрати у розмірі 6305,20 грн. з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив про наявність факту заниження товариством податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 11 грудня 2011 по квітень 2012 року на суму 1104752 грн. по операціям з надання комунальних послуг, та не проведенням реєстрації товариства в органах державної податкової служби платником податку на додану вартість відповідно до п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України у зв'язку із перевищенням в листопаді 2011 року підприємством загальної суми доходу 300000,00 грн. Вважає прийняте податкове повідомлення-рішення правомірним.
Переглянувши судове рішення, матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що Малинською ОДПІ проведена планова документальна виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 28.03.2011 по 31.12.2012, про що 02.07.2014 складено акт №63 22-10 37555721.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Малин Енергоінвест" п. 181.1 ст. 181, п.183.1, п.183.2 ст. 183 Податкового кодексу України внаслідок якого підприємством занижено податкові зобов'язання за період з 01.11.2011 по 30.04.2012 на загальну суму 1 342 033 грн. по операціям з надання комунальних послуг у зв'язку із перевищенням у листопаді 2011 року підприємством загальної суми доходу 300 000 грн., та не проведено реєстрації товариства в органах державної податкової служби платником податку на додану вартість.
За наслідками проведеної перевірки Малинською ОДПІ 17.07.2013 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000442200 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 1342033 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 335508,00 грн.
За наслідками адміністративного оскарження до Головного управління Міндоходів в Житомирської області, Малинською об'єднаною державною податковою інспекцією 20.05.2014 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0000852201, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 1380940 грн. (основний платіж - 1104752 грн., штрафні санкції - 276188 грн.).
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з таким висновком. виходячи з наступного.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України особа (крім особи, яка є платником єдиного податку), у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з Розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість) підпадає під обов'язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість.
Особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість, відповідно до п. 183.1, п. 183.2 ст.183 Податкового кодексу України подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій понад 300 тис. грн.
Згідно п. 183.10 ст.183 Податкового кодексу України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Обов'язок щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлений для подання Заяви, тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг понад 300 тис. гривень.
Порядок реєстрації платників податку на додану вартість встановлений Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1394 (далі - Положення №1394).
Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
Відповідно до пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПК України постачання товарів - будь- яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товару за рішенням суду. З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром.
Згідно пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 ПК України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Встановлено, що відповідачем податок на додану вартість позивачу за період з 11 грудня 2011 по квітень 2012 року був нарахований на кошти, отримані позивачем за договорами про відступлення права вимоги з Державним комунальним підприємством "Малинміськводоканал" (т.1 а.с.93-94, 201-202, 205, 207-208, 211, 217-218, 219, 223-224, 226, 230-231, 233-234, 237-238, 239-240), комунальним підприємством "Малинтеплоенерго" (т.1 а.с.95-96, т.2 а.с.33-34, 36-37, 39-42, 47-50, 53-56, 59-60, 62-63), Малинським комунальним підприємством "Паперовик" (т.1 а.с.97-98, 244, 247-248, 249, т.2 а.с.1-2, 6-9, 12-13, 15-16, 19-20, 22-23, 26-27, 29-30), відповідно до яких комунальні підприємства (Первісні кредитори) передавали Товариству з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (Новий кредитор) свої права вимоги, які виникли на підставі договорів та фактичного надання споживачам (юридичним та фізичним особам) комунальних послуг, укладених між Первісними кредиторами та споживачами вказаних послуг.
Відповідачем доказів на підтвердження того, що між позивачем та юридичними/фізичними особами в період з 11 грудня 2011 по квітень 2012 року укладались договори про надання комунальних послуг і такі послуги надавались, не надано.
Позивач у відповідний період не мав ліцензій та дозвільних документів на здійснення діяльності з надання комунальних послуг.
Договори про співробітництво Сторін щодо спільного використання приміщень, які перебувають на балансі комунальних підприємств, не свідчить про пряме надання комунальних послуг позивачем.
Отримання позивачем від споживачів коштів, що підтверджується виписками з банків, прибутковими касовими ордерами (т.3 а.с.116-125) свідчать лише про те, що позивач отримував відповідно до договорів про відступлення права вимоги з комунальними підприємствами, кошти за надання останніми комунальних послуг споживачам, а не про отримання коштів від споживачів за надані комунальні послуги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем відповідно до ст. 71 КАС України не доведено, що позивач в період з 11 грудня 2011 по квітень 2012 року здійснював постачання товарів (надання комунальних послуг), а тому і об'єкт оподаткування податком на додану вартість в сумі 1104752 грн. відсутній.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 20, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" квітня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "19" червня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" вул.Українських повстанців,25-А,м.Малин,Житомирська область,11601
3- відповідачу/відповідачам: Малинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області пл.Соборна,10,м.Малин,Житомирська область,11603
4-третій особі: Малинське комунальне підприємство "Паперовик" - вул.Неманихіна,13,м.Малин,Житомирська область,11602,
5- Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал" - вул.Українських повстанців, 25,м.Малин,Житомирська область,11601,
6-Комунальне підприємство "Малинтеплоенерго" - вул.Стуса,23,м.Малин,Житомирська область,11600,