Ухвала суду № 45369705, 19.06.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2015
Номер справи
815/1604/13-а
Номер документу
45369705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1604/13-а

Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.

розглянув в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року за адміністративним позовом Державного підприємства «Морська аварійно-рятувальна служба» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2013 року Державне підприємство «Морська аварійно-рятувальна служба» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19 грудня 2012 року №0001841505.

Позов обґрунтовувало тим, що підприємством було заявлено до бюджетного відшкодування податок на додану вартість в розмірі 393 616 грн. за жовтень 2012 року з дотриманням вимог Податкового кодексу України. Вказана сума податку була фактично сплачена контрагентам в ціні отриманих товарів (послуг), віднесена на підставі належними чином оформлених податкових накладних до складу податкового кредиту у попередніх податкових періодах, що підтверджується наявними у підприємства первинними документами. Не заповнення графи 4 додатку 2 декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року виникло внаслідок технічної помилки, яка жодним чином не вплинула на розрахунки з бюджетом.

За наслідками розгляду адміністративного позову Одеським окружним адміністративним судом 05 червня 2013 року ухвалено постанову про задоволення адміністративного позову ДП «Морська аварійно-рятувальна служба».

Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби №0001841505 від 19.12.2012р.

Приймаючи означене рішення, Одеський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що у декларації з ПДВ за жовтень 2012 року позивачем правомірно було заявлено до бюджетного відшкодування суму податкового кредиту попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі 393 616 грн., оскільки право ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у зазначеній сумі підтверджується первинними документами. Суд зазначив, що висновок ДПІ у Приморському районі м.Одеси про порушення позивачем вимог податкового законодавства та заявлення ним суми бюджетного відшкодування у жовтні 2012 року без наявності фактичної сплати цієї суми постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України був зроблений податковим органом без з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а саме без проведення документальної позапланової перевірки платника податків щодо правомірності порядку формування позивачем податкового кредиту у попередніх податкових періодах та, відповідно, включення вказаних сум до складу суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, як це передбачено п.200.11 ст.200 ПК України.

В апеляційній скарзі ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволенні позову ДП «Морська аварійно-рятувальна служба». В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору Одеський окружний адміністративний суд надав невірну правову оцінку обставинам справи, внаслідок чого допустив порушення ст.200 ПК України.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду сторони в судове засідання не прибули, а тому, на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, на підставі п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 Кодексу, 03 грудня 2012 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м.Одеси Обуховою О.В. було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» у податковій звітності з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, за результатами якої складено акт перевірки №7414/15-525/1125643 від 03.12.2012р.

У висновках акту перевірки вказується на порушення позивачем п.п.200.1 - 200.4 ст.200 ПК України та п.п.4.6.4, п.п.4.6.5, п.п.4.6.6 п.4.6 Розділу ІV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011р., а саме: ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2012 року на 393616 грн.

19 грудня 2012 року, на підставі акту перевірки №7414/15-525/1125643 від 03.12.2012р., ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби прийняла податкове повідомлення-рішення №0001841505, яким ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» зменшила суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2012 року у розмірі 393616 грн. та про застосувала штрафні санкції у розмірі 196808 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком Одеського окружного адміністративного суду про незаконність вказаного податкового повідомлення-рішення. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.

Відповідно до п.200.1, п.200.3 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Форми податкової звітності з податку на додану вартість та порядок їх заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011р. «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (далі - Порядок №1492).

Відповідно до п.п.4.6.2, п.п.4.6.3 п.4.6 зазначеного Порядку, якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Згідно п.п.4.6.4 п.4.6 розділу ІV Порядку №1492 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації подається Д2 (додаток 2).

Відповідно до п.п.4.6.5, п.п.4.6.6 п.4.6 розділу ІV Порядку №1492 платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому, платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають Д4 (додаток 4). Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Актом перевірки №7414/15-525/1125643 від 03.12.2012р. зафіксовано, що при складанні Додатку 2 «Довідка про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» та Додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року позивачем не було заповнено відповідно графи 4 та 2 «Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а вразі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування».

За висновками податкового органу вказане свідчить про відсутність фактичної сплати частини залишку від'ємного значення податку на додану вартість постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України у попередніх звітних (податкових) періодах у сумі 393616 грн., заявленої позивачем до бюджетного відшкодування у жовтні 2012 року.

Факт не заповнення графи 4 Додатку 2 та графи 2 Додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року підприємство пояснює допущенням технічної помилки при складанні податкової звітності.

Як вбачається з матеріалів справи, сума бюджетного відшкодування у розмірі 393616 грн. складається із сум від'ємного значення податку на додану вартість, що декларувались ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» у податкових деклараціях підприємства минулих податкових періодів, починаючи з вересня 2007 року. Вказані суми податку на додану вартість були фактично сплачені контрагентам в ціні отриманих товарів, робіт та послуг, віднесені на підставі належним чином оформлених податкових накладних до складу податкового кредиту у попередніх періодах, податкова звітність за які була прийнята податковим органом без зауважень.

Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, зокрема: податковими деклараціями з податку на додану вартість за період вересень 2007 року - вересень 2012 року, розшифровками податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів до податкових декларацій, реєстрами отриманих та виданих податкових накладних, платіжними дорученнями. Жодних зауважень щодо зазначених позивачем обставин та наданих до суду первинних документів, податкової звітності відповідачем ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанції надано не було.

Більше того, не заповнення ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» графи 4 Додатку 2 та графи 2 Додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року жодним чином не вплинуло на розрахунки підприємства з бюджетом, про що зазначено в акті перевірки.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, Податковим кодексом України не встановлено обов'язку платника податку щодо надання первинних документів для проведення камеральної перевірки, а тому, на підставі п.200.11 ст.200 ПК України, податковий орган мав можливість провести документальну позапланову перевірку платника податків щодо правомірності порядку формування податкового кредиту у попередніх податкових періодах та, відповідно, включення вказаних сум до складу суми, що підлягає бюджетному відшкодування, проте таку перевірку ДПІ у Приморському районі м.Одеси проведено не було.

З огляду на доведеність фактичної сплати ДП «Морська аварійно-рятувальна служба» сум податкового кредиту в ціні придбаних товарів (послуг) постачальникам товарів (послуг) у попередніх звітних (податкових) періодах (вересень 2007 року - вересень 2012 року), які в жовтні 2012 року були включені до суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 393616 грн., суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем у декларації за жовтень 2012 року правомірно було заявлено до бюджетного відшкодування суму податкового кредиту попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі 393616 грн. Як відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача №0001841505 від 19 грудня 2012 року є неправомірним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року за адміністративним позовом Державного підприємства «Морська аварійно-рятувальна служба» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19 грудня 2012 року №0001841505 - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Суддя-доповідач: Димерлій О.О.

Судді: Романішин В.Л.

Єщенко О.В.