УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2015 р. Справа № 876/1237/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Луцької об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2014 року позивач - Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України») звернулося в суд з позовом до Луцької об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, в якому просило скасувати рішення Луцької об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 04 листопада 2014 року №0040621702 про застосування штрафних санкцій у розмірі 40 974,91 грн. та нарахування пені в розмірі 24 981,06 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування своїх вимог покликався на те, що оскаржуваним рішенням від 04 листопада 2014 року №0040621702 до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня на загальну суму 65 955, 97 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування за період з 21 лютого 2014 року по 25 вересня 2014 року. Оскаржуване рішення відповідача суперечить абзацу другому частини восьмої, частині дванадцятій статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування», оскільки, ДП «Волинський облавтодор» грошові кошти на виплату заробітної плати працівникам та сплати єдиного внеску за період з січня 2014 року по серпень 2014 року перераховані з запізненням, що підтверджується довідкою ДП «Волинський облавтодор» від 11.12.2014 року №1725. Проте, єдиний соціальний внесок завжди сплачувався до виплати заробітної плати, а тому застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування за період з 21 лютого 2014 року по 25 вересня 2014 року є безпідставним.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» оскаржило її в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог посилається на те, що ДП «Волинський облавтодор» за період з лютого по вересень 2014 року нарахована заробітна плата виплачувалась із запізненням, що видно з довідки від 11.12.2014 року №1725. При цьому, єдиний соціальний внесок було нараховано одночасно із нарахуванням заробітної плати за відповідний місяць та фактично сплачено одночасно із виплатою заробітної плати. Таким чином, сплачуючи нарахований єдиний соціальний внесок одночасно з фактичною виплатою заробітної плати дочірнє підприємство діяло у повній відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування».
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду справи не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до п.п. 1, 2, ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, 04 листопада 2014 року відповідачем прийнято рішення №0040621702, яким до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» застосовано штраф у розмірі 40 974, 91 грн. та пеню в розмірі 24 981, 06 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування за період з 21 лютого 2014 року по 25 вересня 2014 року.
Відповідно до п.п. 2, 3-1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов»язкового державного соціального страхування в обов»язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов»язкового державного соціального страхування; органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Положеннями з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладено обов»язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Матеріалами справи підтверджується, що базовим звітним періодом для ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» є календарний місяць.
Згідно з абз. 2 ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов»язаннями із сплати єдиного внеску, зобов»язань із сплати податків, інших обов»язкових платежів, передбачених законом, або зобов»язань перед іншими кредиторами зобов»язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов»язаннями, крім зобов»язань з виплати заробітної плати (доходу).
Як вірно зазначено судом першої інстанції, вказана умова щодо пріоритету сплати єдиного внеску перед іншими зобов»язаннями платника стосується своєчасної виплати заробітної плати та єдиного внеску, та не надає підстав для сплати єдиного внеску в інші строки, ніж вказані у частині восьмій статті 9 цього Закону.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, спір щодо нарахування єдиного внеску, дати його сплати за період серпень 2013 року - травень 2014 року, між сторонами відсутній.
Підпунктами 4.1.1, 4.1.2 пункту 4.1 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154 визначено, що єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов»язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача; єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно з підпунктом 4.3.6 пункту 4.3 розділу IV вказаної Інструкції, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що наведені правові норми не дають підстав вважати, що положення абз. 2 ч. 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» звільняють страхувальника від обов»язку сплати страхових внесків у двадцятиденний строк із дня закінчення звітного періоду у зв»язку із неодержанням страхувальником цих коштів.
Аналіз наведених правових положень дає підстави колегії суддів погодитися із висновком суду першої інстанції, що нарахований єдиний внесок за відповідний базовий звітний період сплачується (перераховується) не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом незалежно від виплати заробітної плати працівникам та фінансового стану платника єдиного внеску.
Відповідно до ч. 10, 11, 13 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції щодо законності рішення від 04 листопада 2014 року №0040621702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, при його прийнятті орган доходів і зборів діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.
Додатково слід зазначити, що порушення строків надсилання оскарженого рішення платнику ніяким чином не впливає на правомірність винесення такого рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2015 року у справі №803/2590/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.В. Святецький