Головуючий у 1 інстанції - Харитонова Г.Л.
Суддя-доповідач -
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2015 року справа №264/8848/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сухарька М.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на постанову Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 17 лютого 2015 року по справі №264/8848/14-а (головуючий І інстанції Харитонова Г.Л.) за позовом Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського управління юстиції про визнання дій незаконними, та скасування постанов про накладення штрафів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського управління юстиції про визнання дій щодо винесення постанов «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014 року, №2-а3822/11 від 17.06.2013 року, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011 року, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013 року, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року незаконними; скасування постанов «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014, №2-а3822/11 від 17.06.2013, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року.
Постановою Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 17 лютого 2015 року у задоволені позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позову в повному обсязі.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Позивач зазначив, що у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845, спірні судові рішення підлягають виконанню органами Казначейства, про що було повідомлено відповідача. Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що невиконання судових рішень мало місце з поважних причин, а тому відсутні правові підстави для накладення на позивача штрафу згідно до вимог ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження».
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що у відповідача на примусовому виконанні перебувають: виконавчий лист № 2а-3822/11, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 17.06.2013 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_2 недоотриману в період з 14.11 по 31.12.2010 року та з 01.01.по 19.08.2011 року щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 43 Закону України « Про загальнобов»язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » із урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму, що визначений Законом України « Про державний бюджет України на 2010 рік » та Законом України « Про державний бюджет на 2011 рік » та з урахуванням проведених виплат;
-виконавчий лист № 2-а-1736/10, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 14.03.2014 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 допомоги по догляду за дітьми: ОСОБА_4, ОСОБА_5 до досягнення ними трирічного віку, передбачену статтею 43 Закону України « Про загальнобовьязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » за період з грудня 2008 року по березень 2010 року;
- виконавчий лист № 2-а/4250/11/0520, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 11.09.2013 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради здійснити виплату ОСОБА_6 щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2011р. відповідно до ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум;
- виконавчий лист № 2-а-2692/11, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 30.09.2013 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради зробити перерахунок та виплату ОСОБА_7 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010-2011 роки у відповідності до розмірів, встановлених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням фактично виплачених сум;
-виконавчий лист № 264/7880/13-а, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 15.01.2014 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_8 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік » за період з 29.04.2013 року по 27.12.2013 року з урахуванням фактично здійснених за цей час виплат;
-виконавчий лист № 2-а/91/08/0520, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 13.12.2013 року, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_9 недоотриману щорічну компенсацію на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично виплачених сум, за рахунок Державного бюджету України, за 2007 рік 1570, 00 грн., за 2008 рік - 2455, 00 грн.;
-виконавчий лист № 2-а-3179/2011, виданий Іллічівським районним судом м.Маріуполя 27.10.2011 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради зробити ОСОБА_10 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в сумі 4605, 00 грн., у відповідності до розмірів, встановлених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням фактично виплачених сум;
-виконавчий лист № 264/1545/14-а, виданий Іллічівським районним судом м. Маріуполя 23.05.2014 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради провести розрахунок та сплатити ОСОБА_11 компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення,
За невиконання наведених судових рішень відповідачем згідно до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанови від 20.10.2014 року про накладення на позивача штраф у розмірі 680 грн. по кожному виконавчому листу.
У наведених постановах зазначено, що позивачем рішення суду виконано частково, а саме надано перерахунок суми допомоги. Але рішення суду в частині сплати боргу не виконано.
Частиною 1 статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Тобто, підставою для винесення постанови про накладення штрафу на боржника є невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення.
Згідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На виконання наведеної норми постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно до п.6 наведеного Порядку у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: - заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; - оригінал виконавчого документа; - судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); - оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).
У п.33 цього Порядку встановлено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.
За приписами п.47 Порядку безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; - інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Наведений Порядок не зобов'язує боржника (позивача по справі) звертатися до Управління Казначейства з приводу виконання зазначених рішень.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення суду першої інстанції за спірними виконавчими листоми виконано позивачем в частині здійснення перерахунку суми допомоги.
В частині виконання рішення щодо виплати сум допомоги позивач листом від 25.04.2014р. №11/2703-1, від 01.10.2013р. №11/5066-1, від 12.11.2013р. №11/6019-01, від 28.01.2014р. №11/576-1, від 30.01.2014р. №11/616-1, від 28.01.2014р.№11/575-1, від 24.07.2013р. №11/3773-01 повідомив відповідача про неможливість здійснення виплат, оскільки витрати, пов'язані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки управління не надходило, до того ж кошторисом управління вказані видатки не передбачено. Тобто здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списання (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства, та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види соціальних виплат.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що невиконання позивачем судових рішень у встановлений державним виконавцем строк, мало місце саме з поважних причин, а тому відсутні правові підстави для накладення на позивача штрафу згідно до вимог ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження».
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено у задоволенні позову.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на постанову Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 17 лютого 2015 року по справі №264/8848/14-а - задовольнити.
Постанову Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 17 лютого 2015 року по справі №264/8848/14-а - скасувати.
Задовольнити позовні вимоги Управління соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського управління юстиції про визнання дій щодо винесення постанов «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014 року, №2-а3822/11 від 17.06.2013 року, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011 року, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013 року, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року незаконними; скасування постанов «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014, №2-а3822/11 від 17.06.2013, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року.
Визнати дії Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського управління юстиції щодо винесення постанов «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014 року, №2-а3822/11 від 17.06.2013 року, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011 року, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013 року, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року незаконними.
Скасувати постанови Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського управління юстиції «про накладення штрафу» від 20.10.2014 року винесені на підставі виконавчих листів №2-а/4250/11/0520 від 11.09.2013, №2-а-2692/11 від 30.09.2013 року, №264/1545/14-а від 23.05.2014 року, №2-а-1736/10 від 14.03.2014, №2-а3822/11 від 17.06.2013, №2-а-а3179/2011 від 27.10.2011, №2-а-91/08/0520 від 13.12.2013, №264/7880/13-а від 15.01.2014 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
суддів: А.А.Блохін
М.Г. Сухарьок