Ухвала суду № 45368273, 17.06.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2015
Номер справи
872/5779/15
Номер документу
45368273
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

"17" червня 2015 р.справа № 2а-13965/09/0470

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровської області, Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014 року у справі № 2а - 13965/09/0470 за позовом Публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровської області, Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльності відповідачів у вигляді не вчинення заходів щодо відшкодування ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» бюджетної заборгованості по декларації з податку на додану вартість за травень 2009 року; стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190928) бюджетної заборгованості по декларації з податку на додану вартість за травень 2009 року в сумі 1 013 538, 00 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на протиправну бездіяльність податкового органу. Податковим органом підтверджено правомірність відображеного позивачем за декларацією з податку на додану вартість за травень 2009 року в сумі 1 013 538, 00 грн., проте, не зважаючи на встановлені законодавством строки, зазначена сума відшкодування підприємству не повернута, у зв'язку з чим виникла заборгованість державного бюджету. У поясненнях позивач також наголосив, що, не зважаючи на наявність судових рішень, які набрали законної сили та підтверджують право підприємства на отримання бюджетного відшкодування за декларацією з податку на додану вартість за травень 2009 року, податковий орган не повідомляв про направлення до відповідача 2 висновку про відповідно відшкодування, що також свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області у вигляді не вчинення дій щодо відшкодування ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» бюджетної заборгованості по декларації з податку на додану вартість за травень 2009 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 00190928) бюджетної заборгованості по декларації з податку на додану вартість за травень 2009 року в сумі 1 013 538, 00 грн. (один мільйон тринадцять тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень). В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

В частині відмови в задоволенні позову постанова суду не оскаржувалась.

Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглянула справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК», підприємство, позивач) (код ЄДРПОУ 00190928) зареєстровано як юридичну особу Виконавчим комітетом міської ради м. Орджонікідзе від 15.12.1995р. за №375.

Підприємство діє на підставі Статуту, згідно Свідоцтва №03441198 є платником податку на додану вартість (далі-ПДВ) та на момент виникнення спірних правовідносин перебувало на податковому обліку в Орджонікідзевській об'єднаній державній податковій інспекції (далі-Орджонікідзевська ОДПІ), правонаступником якої є Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

22.06.2009р. позивач надав до Орджонікідзевської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 року, у рядку 25 якої позивач вказав суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню - 1 013 538, 00 грн., в тому числі на рахунок платника у банку - 1 013 538, 00 грн. (рядок 25.1).

Вказана сума бюджетного відшкодування сформована піжприємством із частини від'ємного значенння, яке утворилось та було фактично сплачено постачальникам товарів (послуг) в січні 2009 року.

Разом із зазначеною декларацією ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» було подано до Орджонікідзевської ОДПІ заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, що підтверджується відміткою податкового органу.

22.06.2009р. підприємство також направило до Управління держказначейства у м. Орджонікідзе ГУ ДКУ у Дніпропетровській області лист за вих. № 22/609 із копіями податкової декларації з ПДВ за травень 2009 року та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1 013 538, 00 грн.

У період з 30.07.2009р. по 12.08.2009р. працівниками Орджонікідзевської ОДПІ проводилась позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1 013 538, 00 грн., заявленого на разунок платника у банку в декларації з ПДВ за травень 2009 року.

За результатами зазначеної перевірки відповідачем 1 складено Акт «Про результати виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2009 року, заявленого відкритим акціонерним товариством «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ - 00190928) за рахунок платника у банку» №161/23-124-1/00190928 від 14.08.2009р. (далі-акт перевірки).

У даному акті перевірки податковий орган прийшов до висновку про порушення ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК»:

п.п.7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.2.3 п.7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» та п. 17.2 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у вигляді безпідставного заявлення підприємством у декларації з ПДВ за травень 2009 року суми бюджетного відшкодування у розмірі 303 200, 00 грн.;

п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» та п. 17.2 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у вигляді завищення підприємством значення у рядку 26 декларації з ПДВ за травень 2009 року в сумі 2 599 891, 00 грн.

Також в ході перевірки підтверджено відображене позивачем у декларації за травень 2009 року бюджетне відшкодування в сумі 710 338, 00 грн. при підтвердженні зустрічними перевірками основних постачальників щодо включення ними до складу податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Не погодившись із висновками податкового органу ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» складено та направлено Протокол розбіжностей до Акту № 161/23-124-1/00190928 від 14.08.2009р. (вих.№22/1006 від 20.08.2009р.).

У відповідь на зазначене звернення Орджонікідзевська ОДПІ направила на адресу підприємства лист про розгляд протоколу розбіжностей до акту перевірки за вих. № 17198/10/23-129 від 25.08.2009р., у якому податковий орган підтвердив правильність формування від'ємного значення з ПДВ у січні 2009 року та фактичну сплату суми такого від'ємного значення ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» постачальникам товарів (послуг) у січні 2009 року.

26.04.2010р. на підставі ст. 11 та п. 8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу України» Орджонікідзевською ОДПІ проведено невиїзну документальну позапланову перевірку з питань законності підстав заявлених підприємством до відшкодування з бюджету сум ПДВ за травень 2009 року, за результатами якої складено Акт «Про невиїзну документальну перевірку з питань достовірності декларування заявленої до відшкодування з бюджету сум ПДВ у травні 2009 року ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» (код 00190928)» № 92/23-124-1/00190928 від 07.05.2010р.

Згідно із зазначеним актом, виходячи з матеріалів перевірок з питань достовірності нарахування суми від'ємного значення з ПДВ по декларації за січень 2009 року (довідка від 13.04.2009 року № 59/23-124-1/00190928) та за травень 2009 року (акт від 14.08.2009 року №161/23-124-1/00190928) перевіряючим встановлено, що у позивача була сплата податкового кредиту січня 2009 року у січні 2009 року, однак, на думку перевіряючого, оплата постачальникам, ПДВ з якої включено до складу податкового кредиту квітня 2009 року, не може вважатись сплатою залишку від'ємного значення, фактично сплаченого позивачем постачальникам таких товарів (послуг) у попередньому податковому періоді - січні 2009 року та не є підставою для заяви до бюджетного відшкодування в декларації ПДВ за травень 2009 року у сумі 1 013 538, 00 грн.

У висновку даного акту податковий орган зазначив, що підприємством в порушення п.п.7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» заявлено бюджетне відшкодування з ПДВ у вигляді частини від'ємного значення, розрахованого згідно п.п. 7.7.1 цього пункту, без наявності факту сплати податку отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) в результаті чого ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» завищено суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок у розмірі 1 013 538, 00 грн.

На підставі Акту №92/23-124-1/00190928 від 07.05.2010р. Орджонікідзевською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000612301/0 від 20.05.2010р. на зменшення суми бюджетного відшкодування, заявленого підприємством у декларації з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 1 013 538, 00 грн.

Не погодившись із висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.

28.10.2010р. Державною податковою адмністрацією України прийнято Рішення про результати розгляду повторної скарги, згідно з яким скаргу ВАТ «Орджнікідзевський ГЗК» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 20.05.2010р. №0000612301/0 (від 16.06.2010р. № 0000612301/1, від 18.08.2010р. № 0000612301/2), рішенням ДПА у Дніпропетровської області від 16.08.2010р. № 21934/10/25-008 - без змін.

Податкове повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ від 20.05.2010р. № 0000612301/0 (від 16.06.2010р. № 0000612301/1, від 18.08.2010р. № 0000612301/2) оскаржено позивачем до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2011р. у справі № 2а-14277/10/0470, яка залишена без змін ухвалами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2012р. та Вищого адміністративного суду України від 28.11.2013 року, позов ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» - задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ № 0000612301/0 від 20.05.2010р., № 0000612301/1 від 16.06.2010р., № 0000612301/2 від 18.08.2010р., № 0000612301/3 від 02.11.2010р., якими ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року в розмірі 1 013 538 грн.

Згідно п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» N 168/97-ВР від 03.04.1997р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 168), бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпункт 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 передбачає, що у разі якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 5.12.3. п. 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року № 166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 року за №250/2054) встановлено, що значення рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Матеріалами справи підтверджується, що частина залишку від'ємного значення, яка фактично сплачена у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг) та підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 1 013 538, 00 грн. Наведена сума перенесена підприємством до рядку 25 податкової декларації.

Сума бюджетного відшкодування в розмірі 1013538, 00 грн. сформована позивачем з частини від'ємного значення, яке утворилось в січні 2009 року та було фактично сплачене постачальникам товарів (послуг) в тому ж січні 2009 року.

Операції з придбання товарів та послуг протягом січня 2009 року, по яким сформований податковий кредит на підставі отриманих від постачальників податкових накладних та первинних документів, перевірені Орджонікідзевською ОДПІ в ході позапланової виїзної перевірки.

Крім того, документи, які є підставою для нарахування податкового кредиту, визначення суми від'ємного значення бюджетного відшкодування з ПДВ та підтверджують поставку й оплату товарів (послуг) в січні 2009 року в сумі, заявленій до бюджетного відшкодування в декларації за травень 2009 року, надавались до податковго органу при проведенні Орджонікідзевською ОДПІ виїзної позапланової перевірки, за результатами якої складено Акт №161/23-124-1/00190928 від 14.08.2009 р.

20.08.2009р. позивачем направлено Орджонікідзевській ОДПІ протокол розбіжностей № 22/1006, згідно відповіді на який Орджонікізевська ОДПІ підтвердила правильність формування від'ємного значення з ПДВ у січні 2009 року та фактичну сплату суми такого від'ємного значення позивачем постачальникам товарів (послуг) в січні 2009 року.

Отже, ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» було виконано всі вимоги Закону України "Про податок на додану вартість", які є підставою для отримання бюджетного відшкодування у розмірі 1 013 538, 00 грн., що також зазначається у судових рішеннях по справі № 2а-14277/10/0470.

Незважаючи на наявність у позивача права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 1 013 538, 00 грн., зазначена сума відшкодована на його рахунок не була.

Згідно п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Відповідно до п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» N 168/97-ВР від 03.04.1997р. - протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Таким чином, податковий орган, як суб'єкт владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, повинен за наслідками перевірки або надати висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування.

Чинним законодавством України не передбачено право податкового органу з будь-яких причин утримуватись від виконання зазначених дій.

З огляду на вказане колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ненадання відповідачем 1 до Головного управління Державної казначейської служби у Дніпропетровській області документів на перерахування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на користь ПАТ «Орджонікідзевський ГЗК» за травень 2009 року свідчить про наявність його протиправної бездіяльності.

Підпунктом 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Відповідно до п.п. 5, 7 Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, (затвердженого наказом ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України 03.08.2004р № 451/501/132 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 серпня 2004р. за № 971/9570):

- п. 5: Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету;

- п. 7: Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснення відшкодування податку.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що податковим органом вимоги чинного законодавства України щодо надання висновку згідно з реєстрами суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість до органу Державного казначейства (на момент розгляду справи) не виконано, відповідний висновок не надано.

З огляду на вказане судом першої інстанції правильно обрано спосіб захисту прав позивача у виді стягнення з Державного бюджету України на його користь бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування не вбачається, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України,суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровської області, Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014 року у справі № 2а - 13965/09/0470 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції, постановлена в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко