КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" червня 2015 р. Справа№ 910/4529/15-г
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Авдеєва П.В.
суддів: Куксова В.В.
Яковлєва М.Л.
За участю представників:
від прокуратури: Одуденко А.В. - за посвідченням,
від відповідача : Власенко І.І. - представник за довіреністю,
від третьої особи: Шмагайло О.В. - представник за довіреністю.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва
на рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року
у справі №910/4529/15-г (суддя Отрош І.М.)
за позовом Заступника прокурора міста Києва
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Промінвестгруп-1"
про визнання незаконним і скасування рішення.
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2015 року Заступник прокурора міста Києва (далі-позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600 «Про передачу Приватному акціонерному товариству «Промінвестгруп-1» земельної ділянки площею 0,2122 га для будівництва, експлуатацію та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м.Києва».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач стверджує, що вказане рішення Київської міської ради є незаконним та підлягає скасування з огляду на те, що земельна ділянка площею 0,2122 га (кадастровий номер 8000000000:76:032:0052), в порушення положень статті 120 Земельного кодексу України, фактично була передана не для обслуговування нежитлової будівлі, яка знаходиться на ній, а для будівництва нового житлового будинку. Позивач зазначив, що площа земельної ділянки (0,2122 га) значно перевищує площу нерухомого майна, що знаходиться на ній (1100,90 кв.м.), адже на підставі спірного рішення Київської міської ради Приватне акціонерне товариство "Промінвестгруп-1" може набути не на конкурентних засадах право користування земельною ділянкою площею, не більшою за площу розташованого на ній нерухомого майна, тобто 0,1190 кв.м., а решту частини земельної ділянки особа має право набути виключно на конкурентних засадах, відповідно до положень ст. ст. 124, 134, 135 Земельного кодексу України.
Крім того, позивач зазначив, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: вул. Лютеранська, 18-б у Печерському районі м. Києва, в порушення положень статей 186-1, 123 Земельного кодексу України, не погоджений з органом архітектури, що є підставою для визнання рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600 "Про передачу Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва" незаконним та його скасування.
Також, позивач зауважив, що вказана земельна ділянка віднесена до зони охорони пам'яток, зони регулювання забудови першої категорії, та розташована в центральному історичному ареалі міста Києва, у зв'язку з чим до порядку її відведення та забудови застосовуються вимоги Закону України "Про охорону культурної спадщини", відповідно до положень якого в архітектурних охоронних зонах дозволяється будівництво лише особливо важливих споруд за індивідуальними проектами.
Також, позивач наголосив на тому, що спірна земельна ділянка надана Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" за рахунок частини земель, відведених відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 07.07.1966 № 992 Всесоюзному науково-дослідному інституту цукрової промисловості "ВНДІЦП" під реконструкцію корпусу школи площею 0,649 кв.м. Однак, рішення про припинення права користування Всесоюзним науково-дослідним інститутом цукрової промисловості "ВНДІЦП" спірною земельною ділянкою чи її вилучення Київською міською радою не приймалось, що є порушенням положень ст. 116 Земельного кодексу України, оскільки наданню в оренду Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" земельної ділянки площею 0,2122 га повинно передувати вилучення вказаної земельної ділянки у попереднього землекористувача, яким є Всесоюзний науково-дослідний інститут цукрової промисловості "ВНДІЦП".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року у справі №910/4529/15-г в позові відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції від 06.04.2015р., позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги, посилається на порушення та неправильне застосування норм матеріального права (ст.16 ЦК України, ст.20 ГК України, ст.152 ЗК України), та норм процесуального права (ст.43 ГПК України).
Третьою особою надано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Відповідач не скористався своїм правом згідно ч. 1 ст. 96 ГПК України та не надав суду відзив на апеляційну скаргу, що згідно ч. 2 ст. 96 ГПК не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ст.99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.
Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги та відзиву, дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, судова колегія встановила наступне:
01.04.2013р. між Приватним акціонерним товариством "Науково-виробниче об'єднання «цукор», як продавцем, та Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1", як покупцем, був укладений Договір купівлі-продажу (далі-Договір), посвідчений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Михайленком С.А., зареєстрований в реєстрі за № 1411, відповідно до умов якого продавець в порядку та на умовах, визначених цим договором продав (передав у власність), а покупець купив (прийняв у власність) нерухоме майно, яким є 1/2 частина, що складає 1/2 ідеальну частку від нежитлової будівлі, загальною площею 1100.90 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б (частина нежитлової будівлі), яка належить продавцю на праві власності на підставі рішення Господарського суду міста Києва (справа № 62/122 від 23.11.2011), яке набрало законної сили 06.12.2011, зареєстрованого Комунальним підприємством Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що підтверджується витягом № 32504058 про державну реєстрацію прав, виданим Комунальним підприємством Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 15.12.2011.
У відповідності до витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 1859757, 01.04.2013 за Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1" зареєстровано право власності на 1/2 частку нежитлової будівлі, загальною площею 1100,9 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б.
На виконання умов Договру, Приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об'єднання цукор" передало, а Приватне акціонерне товариство "Промінвестгруп-1" прийняло нерухоме майно, яким є 1/2 частина, що складає Ѕ ідеальну частку, від нежитлової будівлі загальною площею 1100,90 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б, про що свідчить акт приймання-передачі від 01.04.2013р.
02.04.2013р. між Приватним акціонерним товариством "Науково-виробниче об'єднання «цукор», як продавцем, та Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1", як покупцем, був укладений Договір купівлі-продажу, посвідчений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Михайленком С.А., зареєстрований в реєстрі за № 1440, відповідно до умов якого продавець в порядку та на умовах, визначених цим договором продав (передав у власність), а покупець купив (прийняв у власність) нерухоме майно, яким є 1/2 частина, що складає 1/2 ідеальну частку від нежитлової будівлі, загальною площею 1100.90 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б (частина нежитлової будівлі), яка належить продавцю на праві власності на підставі рішення Господарського суду міста Києва (справа № 62/122 від 23.11.2011), яке набрало законної сили 06.12.2011, зареєстрованого Комунальним підприємством Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що підтверджується витягом № 32504058 про державну реєстрацію прав, виданим Комунальним підприємством Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 15.12.2011.
У відповідності до витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 1915580, 02.04.2013 за Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1" за реєстровано право власності на 1/2 частку нежитлової будівлі, загальною площею 1100,9 кв.м.. що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б.
На викнання умов зазначеного вище Договору, Приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об'єднання «цукор» передало, а Приватне акціонерне товариство "Промінвестгруп-1" прийняло нерухоме майно, яким є Ѕ частина, що складає 1/2 ідеальну частку, від нежитлової будівлі загальною площею 1100,90 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18б, про що свідчить акти приймання-передачі від 01.04.2013р.
Згідно із ст.9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч.ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України).
Згідно з ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Київської міської ради від 23.10.2013 № 339/9827 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" на вул. Лютеранській, буд. 18-б у Печерському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку" вирішено надати дозвіл Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва, орієнтовною площею 0,22 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади міста Києва) в короткострокову оренду на 5 років для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку згідно з планом-схемою.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
У відповідності до положень статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600 "Про передачу Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва" вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, заява ДЦ від 26.11.2013 № 01104-000112201, справа Д-6877) (п. 1) та передати Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку, площею 0,2122 га (кадастровий номер 8000000000:76:032:0052) для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з переходом права власності на майно (договори купівлі-продажу від 02.04.2013 № 1440 та від 01.04.2013 № 1411) (п. 2).
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції не підлягає скасуванню чи зміні з наступних підстав.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
У відповідності до ст.ст. 13, 41 Конституції України від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно із ст.ст. 142, 143 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
У відповідності до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 20.03.2015р. між Київською міською радою, як орендодавцем, та Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1", як орендарем, на підставі рішення Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600, був укладений Договір оренди земельної ділянки, посвідчений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кравченко Н.П., зареєстровано в реєстрі за № 54 (далі-Договір), відповідно до умов якого орендодавець передає за актом приймання-передачі, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності"; реєстрація права власності на об'єкт оренди здійснюється згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням" одночасно з державною реєстрацією права оренди.
Об'єктом оренди є земельна ділянка, яка розташована на вулиці Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва, розміром 0,2122 га, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер - 8000000000:76:032:0052 (п.2.1 Договору).
Договір укладено на 5 років (п. 3.1 Договору).
На виконання умов Договору оренди, 20.03.2015 за актом приймання-передачі земельної ділянки Київська міська рада передала, а Приватне акціонерне товариство "Промінвестгруп-1" прийняло у своє володіння і користування земельну ділянку, яка розташована на вулиці Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва, розміром 0,2122 га, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер - 8000000000:76:032:0052.
Я свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (індексний номер: 35250394) 20.03.2015 за Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1" зареєстровано право оренди земельної ділянки, яка розташована на вулиці Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва, розміром 0,2122 га, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер - 8000000000:76:032:0052.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600 "Про передачу Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва", яким вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, заява ДЦ від 26.11.2013 № 01104-000112201, справа Д-6877) (п. 1) та передати Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку, площею 0,2122 га (кадастровий номер 8000000000:76:032:0052) для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Лютеранській, 18-б у Печерському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з переходом права власності на майно (договори купівлі-продажу від 02.04.2013 № 1440 та від 01.04.2013 № 1411) (п. 2) вичерпало свою дію внаслідок повного виконання.
Тобто, прийняте відповідачем рішення про передачу Приватному акціонерному товариству "Промінвестгруп-1" в оренду земельної ділянки є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання. Скасування такого акта не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Враховуючи наведене, позов, предметом якого є визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або користування земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
Таким чином, прийнятий органом місцевого самоврядування ненормативний акт, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, рішення про передачу земельної ділянки в оренду), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі № 21-405а14.
Судова колегія звертає увагу на те, що Договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кравченко Н.П., зареєстровано в реєстрі за № 54, був укладений між Київською міською радою та Приватним акціонерним товариством "Промінвестгруп-1" 20.03.2015, тоді як позивач звернувся до суду 25.02.2015, однак встановлення факту виконання оспорюваного рішення Київської міської ради від 10.12.2014 № 600/600 та укладення Договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кравченко Н.П., зареєстрованого в реєстрі за № 54, від 20.03.2015, після звернення Заступника прокурора міста Києва з позовом до суду першої інстнції, не впливає на результат вирішення спору у даній справі, оскільки на дату його прийняття спірне рішення вичерпало свою дію внаслідок виконання.
Інші доводи і підстави позовних вимог позивача та відповідні заперечення відповідача та третьої особи не досліджуються судом у даному судовому розгляді з огляду на встановлення факту обрання позивачем неналежного (неефективного) способу захисту прав та інтересів. Відповідні доводи та заперечення щодо них можуть бути предметом розгляду, зокрема, при зверненні позивача з позовом про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі оспорюваного рішення, який і буде ефективним способом захисту, спрямованим на реальний захист порушених прав.
Згідно з положеннями ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно із ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доказів, які б спростовували вище встановлені обставини, представниками сторін не надано.
Доводи, наведені позивачем в апеляційній скарзі, судовою колегією до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає чинному законодавству та матеріалам справи. Судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміні оскаржуваного рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року у справі №910/4529/15-г залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року у справі №910/4529/15-г залишити без змін.
3.Матеріали справи №910/4529/15-г повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку.
Дата підписання повного тексту постанови 22.06.2015р.
Головуючий суддя П.В. Авдеєв
Судді В.В. Куксов
М.Л. Яковлєв