ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2015 р. Справа № 809/1874/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кафарського В.В.
За участю секретаря Волочій Л.І.,
представника відповідача Міровського В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Автоливмаш"
про стягнення штрафних санкцій в сумі 1020,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
07.05.2015 року Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Автоливмаш" (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій в суміт 1020,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено порушення вимоги законодавства про цінні папери допущені ВАТ "Автоливмаш", за наслідками яких позивачем було винесено постанови про накладення санкцій за кожне правопорушення на ринку з цінних паперів в сумі 1020 грн., яке, на думку позивача, підлягають стягненню в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, суду подано клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (а.с. 29). Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні (а.с. 20-22).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вислухавши представника відповідача з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ВАТ "Автоливмаш" зареєстроване як юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, та згідно приписів ч. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" є емітентом в змісті даного Закону (а.с. 27).
Частиною 1 ст. 5 цього Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 14 ст. 8 вказаного Закону визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Судом встановлено, що Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за результатами перевірки ВАТ "Автоливмаш", встановлено порушення відповідачем вимог статей 39, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", підпункту 4 пункту 4 розділу II та підпункту 1 пункту 4 розділу III Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за №2180/24712 (надалі - Положення). Позивачем складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів за № 412-ПР-1-Е, 413-ПР-1-Е від 10.10.2014 року (а.с. 7,9).
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2014 року, призначено дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ "Автоливмаш" на 30.10.2014 року (а.с.11).
За наслідками розгляду справи уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: постанову №386-ПР-1-Е від 30.10.2014 року за не опублікування станом на 30.04.2014 року регулярної річної інформації - звіту за 2013 рік, в офіційному друкованому виданні Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; постанову №387-ПР-1-Е від 30.10.3014 року за не подання не в повному обсязі подання регулярної річної інформації - звіту за 2013 рік (а.с. 8,10). До відповідача застосовано санкції у вигляді штрафу у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 510,00 грн. за кожен факт вчинення зазначених правопорушень, що в загальному розмірі становить 1020,00 грн. несплачених штрафних санкцій.
Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за № 386-ПР-1-Е, 387-ПР-1-Е від 30.10.2014 року у передбаченому законодавством порядку відповідачем не оскаржувались.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Згідно частини 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:
- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено обов'язок емітента розкривати інформацію на фондовому ринку.
Згідно частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 2 статті 40 даного Закону звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
За приписами частини 4 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
Частиною 6 цієї ж статті Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно пунктів 5, 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: - неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; - неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до абзацу 1 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно абзацу 2 статті 12 Закону санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Згідно абзацу 5 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до п.5 Правил у разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, оскільки у встановлений законом строк вищевказані постанови від 30.10.2014 року відповідачем не оскаржено, доказів перерахунку до Державного бюджету України штрафних санкцій в розмірі 1020,00 грн. на адресу позивача не надіслано, то суд дійшов висновку про те, що вказана сума заборгованості підлягає до стягнення в судовому порядку.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.
За таких обставин позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Автоливмаш" ( код ЄДРПОУ 00119681) в дохід Державного бюджету України ( розрахунковий рахунок № 31110106700002 УК у м.Івано-Франківську, код ЄДРПОУ 37952250, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції, символ звітності банку 101) 1020 ( одна тисяча двадцять) грн. штрафних санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 19.06.2015 року.