Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2015 р. Справа № 805/1667/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про залишення скарг без розгляду №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015року та зобов'язання розглянути первинні скарги позивача на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015року ,-
В С Т А Н О В И В:
05.05.2015р. позивач, Комунальне підприємство "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них", звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про залишення скарг без розгляду №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015року та зобов'язання розглянути первинні скарги позивача на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26.02.2015 року ним було отримано рішення №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015року, винесені заступником начальника ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області Михайлюк О.В. про застосування до Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" (далі - КП «ДРУАС») штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. 11.03.2015 року позивач скористався правом адміністративного оскарження зазначених рішень шляхом подання первинних скарг. 09.04.2015 року позивачем отримано рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №2220/10/05-99-10-03-12-1 про залишення скарг без розгляду у зв'язку з пропуском терміну подання скарг (10 календарних днів). Проте, позивач зазначає, що відповідно до приписів ч.14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми пені та штрафів, передбачені цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом 10 робочих днів після надходження відповідного рішення. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Вважає, що зазначеною нормою передбачений строк оскарження рішень органів доходів і зборів - 10 робочих днів. Таким чином, вважає рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 26.03.2015 року №2220/10/05-99-10-03-12-1 про залишення скарг без розгляду протиправним, просить його скасувати та зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області розглянути первинні скарги КП «ДРУАС» на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015року.
Відповідач позовні вимоги не визнав. В матеріалах справи наявні письмові заперечення проти позову, в яких останній посилається на приписи Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №452. За приписами даного Порядку первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання скаржником вимоги або рішення територіальних органів доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу. Так, оскільки рішення органу доходів і зборів отримані позивачем 26.02.2015 року, а скарги на них направлені 11.03.2015 року та 12.03.2015 року, тобто з пропуском встановленого строку, вважає, що рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 26.03.2015 року №2220/10/05-99-10-03-12-1 про залишення скарг без розгляду є обґрунтованим та винесеним на підставі норм діючого законодавства.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представником відповідача надано до суду заяву про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
20.02.2015року ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області винесено рішення №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 про застосування до КП «ДРУАС» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
11.03.2015 року та 12.03.2015 року позивач скористався правом адміністративного оскарження зазначених рішень шляхом подання до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області первинних скарг на рішення №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 про застосування до КП «ДРУАС» штрафних санкцій та нарахування пені.
26.03.2015 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі п. 4.3 розділу ІV Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №452, винесено рішення №2220/10/05-99-10-03-12-1 про залишення скарг директора КП «ДРУАС» від 11.03.2015 року та від 12.03.2015 року без розгляду.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №452 (далі - Порядок №452).
Позивач - Комунальне підприємство "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" (код ЄДРПОУ 13489818; 84307, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Горького, 5) зареєстровано в якості юридичної особи, у відповідності до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску.
Пунктом 3-1 ч. 1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 13 цього Закону органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Відповідно до пп. 20.1.19. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;
Згідно ч. 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Таким чином, виходячи з приписів вищезазначених норм законодавством встановлений 10-денний строк оскарження рішень податкового органу з дня отримання платником рішення (вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску або рішення про застосування фінансових санкцій).
Приписи зазначеної статті кореспондуються з нормами Порядку №452.
Так, пунктами 2.1., 2.2, 2.3 зазначеного Порядку №452 встановлено, що у разі якщо скаржник вважає, що орган доходів і зборів у районі, місті (крім міст Києва та Севастополя), районі у місті, об'єднаний чи спеціалізований, неправильно визначив суму недоїмки або прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, він має право оскаржити таке рішення у відповідному головному управлінні Міндоходів в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
Скарга на вимоги та на рішення органів доходів і зборів у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних чи спеціалізованих, про нарахування пені та накладення штрафу подається відповідно до головних управлінь Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі в письмовій формі разом з документами, що підтверджують неправильність рішення.
Первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання скаржником вимоги або рішення територіальних органів доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу.
Строк, встановлений для подання первинної скарги, не вважається пропущеним, якщо до його закінчення скаргу та інші документи до неї передано на пошту.
Водночас, суд звертає увагу на приписи ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно якої про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів , відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Таким чином, в ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» існує розбіжність (суперечність) між нормами, що регулюють строки оскарження рішення органу доходів і зборів про застування штрафних санкцій та нарахування пені, оскільки частиною 4 ст. 25 цього Закону встановлений строк для подання скарги до органу доходів і зборів - 10 календарних днів, а частиною 14 зазначеної статті передбачений строк для оскарження такого рішення - 10 робочих днів.
Відповідно до п. 56.1 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку
Суд зазначає, що п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Крім того, відповідач в своїх запереченнях в обґрунтування законності прийнятого ним рішення №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015року про залишення скарг позивача без розгляду посилається на Порядок №452, яким передбачено, що первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління Міндоходів протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання скаржником вимоги або рішення територіальних органів доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу.
Порядок №452 відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підпункту 2 пункту 4 Положення про Міністерство доходів і зборів України, затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №452.
Тобто зазначений порядок прийнято на підставі та з урахуванням приписів 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Суд зазначає, що юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.
Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади.
Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року №17-рп (щодо повноважності Верховної Ради України) визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної
влади не уповноважений приймати закони.
Як вже зазначалось судом, частиною 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачений строк для оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування штрафних санкцій - 10 робочих днів.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону суд вважає за необхідне застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Так, оскільки рішення №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 про застосування до КП «ДРУАС» штрафних санкцій та нарахування пені отримані позивачем 26.02.2015 року (що підтверджується відмітками на даних рішеннях із зазначенням вхідного номеру, даний факт не є спірним між сторонами), а первинні скарги на них надіслані на адресу відповідача 11.03.2015 року та 12.03.2015 року (даний факт теж не є спірним), тобто на 9 та 10 робочі дні з дня отримання вищезазначених рішень, суд вважає, що позивачем дотримано строк, передбачений діючим законодавством для оскарження рішень органу доходів і зборів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість прийнятого відповідачам рішення №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015року про залишення скарг позивача без розгляду та вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути первинні скарги позивача на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015року.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до обсягу задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про залишення скарг без розгляду №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015 року та зобов'язання розглянути первинні скарги позивача на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015 року - задовольнити повністю.
Скасувати рішення №2220/10/05-99-10-03-12-1 від 26.03.2015 року, прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області, про залишення скарг Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" без розгляду.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області розглянути первинні скарги Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №002621702/3863, №0002631702/3865, №0002651702/3866, №0002641702/3867, №0002661702/3868, №0002671702/3869, №0002611702/3862 від 20.02.2015 року
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" (код ЄДРПОУ 13489818) понесені судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бабаш Г.П.