ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"18" червня 2015 р.Справа № 3/17-1431-2011
Розглядається скарга Колективного підприємства „Алмаз" на діїДержавної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області по справі № 3/17-1431-2011 за
позовом: Колективного підприємства „Алмаз" (скаржник, стягувач)
до відповідача: Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Ізмаїльської міської Ради
Про: зобов'язання укласти договір купівлі-продажу приміщення
Суддя Демешин О.А.
Представники:
від позивача (скаржника): Будилко Е.Д. - довіреність
від відповідача (боржника): Крупицька Г.О. -довіреність
від третьої особи: не з`явився
від органу ДВС: Орлов О.О. - довіреність
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Одеської області від 13.07.2011 року по справі №3/17-1431-2011, залишеним без змін Одеським апеляційним господарським судом, позов КП «Алмаз» до Фонду комунального майна Ізмаїльської міської Ради за участю третьої особи Ізмаїльської міської Ради задоволений повністю, зобов'язано Фонд комунального майна Ізмаїльської міської Ради укласти з КП «Алмаз» договір купівлі-продажу (викупу) частини нежилого приміщення літ.Щ-1, площею 80,4 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Пушкіна, буд.б/н/вул.28 Червня, буд. б/н за експертною оцінкою 106290грн. (без ПДВ), з урахуванням вартості поліпшень нерухомого майна на умовах, викладених у проекті договору шляхом викупу у вказаній в судовому рішенні редакції.
30.01.2013р. господарським судом Одеської області видано відповідний наказ на примусове виконання судового рішення
Постановою державного виконавця відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 14.01.2013 року було відкрито виконавче провадження (ВП №25981424) з виконанню наказу №3/17-1431-2011 від 30.01.2012 року.
Постановою начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 24.02.2015 року вищевказану Постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2013 року було скасовано.
Постановою заступника начальника відділу ДВС від 24.02.2015 року відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання зазначеного наказу господарського суду.
Дві останні постанови від 24.02.2015р. КП «Алмаз» оскаржило до начальника відділу ДВС.
Постановою начальника відділу ДВС від 03.03.2015 року відмовлено: у скасуванні постанови від 24.02.2015 року (ВП №35981424) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2013 (ВП №35981424), у скасуванні постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 24.02.2015 та зобов'язанні провести виконавчі дії в порядку, визначеному діючим законодавством.
12.05.2015р. (вх.№ 2-2580/15) до господарського суду Одеської області від КП „Алмаз" надійшла скарга на дії державного виконавця в якій скаржник просить:
1. Визнати недійсною (незаконною) Постанову начальника відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 03.03.2015 року, якою було відмовлено у скасуванні Постанови начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Дрангой Д.О. від 24.02.2015 року про скасування Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Аргірова Р.Д. про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2013 року ВП №35981424 з примусового виконання наказу Господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011, зобов'язанні заступника начальника відділу державної виконавчої служби Аргірова Р.Д. провести виконавчі дії в порядку, визначеному діючим законодавством та Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Аргірова Р.Д. про відмову у відкритті виконавчого провадження від 24.02.2015 (ВП № 35981424);
2.Визнати недійсною (незаконною) Постанову начальника відділу державної
виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 24.02.2015 року
про скасування Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського
міськрайонного управління юстиції Аргірова Р.Д. про відкриття виконавчого провадження
від 14.01.2013 року ВП №35981424 з примусового виконання наказу Господарського суду
Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011, зобов'язанні заступника
начальника відділу державної виконавчої служби Аргірова Р.Д. провести виконавчі дії в
порядку, визначеному діючим законодавством;
3. Визнати недійсною (незаконною) Постанову заступника начальника відділу ДВС Аргірова Р.Д. від 24.02.2015 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (ВП №35981424);
4. Зобов'язати відділ ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції відновити виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.05.2015р. Колективному підприємству „Алмаз" за його клопотанням відновлено строк для подачі вищевказаної скарги.
Обґрунтовуючи скаргу КП „Алмаз" посилається на те, що виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року було відкрито з дотриманням вимог Закону України „Про виконавче провадження" за місцем знаходження боржника та за місцем проведення дій, здійснити які було зобов`язано боржника судовим рішенням.
Також скаржник стверджує, що у начальника ДВС не було правових підстав скасовувати постанову про відкриття виконавчого провадження, оскільки виконавче провадження слід було направити за підвідомчістю до іншого органу Державної виконавчої служби.
Крім того, безпідставно, на думку скаржника, 24.02.2015р. було відмовлено у відкритті виконавчого провадження з тих підстав, що боржник - Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування і виконавчі дії в таких випадках покладено на Відділ примусового виконанн рішень управлінь державної виконавчої служби головного управління юстиції в Одеській області.
З таких же підстав постановою начальника відділу ДВС 03.03.2015р., на думку скаржника, було необгрунтовано відмовлено у скасуванні вищевказаних постанов від 24.02.2015р.
Відділ ДВС Ізмаїльського МУЮ, заперечуючи проти скарги посилається на те, що відповідно до п.1 ч.2.ст.21 Закону України „Про виконавче провадження" виконання рішень, за якими боржниками є, зокрема, територіальні підрозділи міських, районних рад - покладено на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції в області.
Оскільки Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради є виконавчим органом Ізмаїльської міської ради, Відділ ДВС Ізмаїльського МУЮ стверджує про обґрунтованість та відповідність вимогам чинного законодавства скасування постанови про відкриття виконавчого провадження та винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, вважаючи боржника структурним підрозділом органу місцевого самоврядування.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Частиною 2 статті 83 Закону України „Про виконавче провадження" (далі -Закон) встановлено, що начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.
Тобто, начальнику відділу ДВС надано право скасовувати постанови та інші процесуальні документи в межах відкритого виконавчого провадження. Скасування ж постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження фактично анулює саме виконавче провадження, яке після порушення може бути закінчено лише з підстав, передбачених ст.49 Закону. У тому числі у разі направлення виконавчого документа за належністю до іншого відділу державної виконавчої служби (п.10 вказаної статті).
Таким чином, якщо начальник відділу ДВС вважав, що виконавче провадження було відкрито з порушенням, встановленої статтею 21 Закону, підвідомчості - у нього не було правових підстав для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, оскільки це провадження слід було б закрити та направити за підвідомчістю.
Суд вважає, що Відділом ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції, при винесенні Постанови від 14.01.2013 року про відкриття виконавчого провадження з виконанню наказу №3/17-1431-2011 від 30.01.2012 року, не було порушено положень статті 20 Закону, частинами 1,2 якої передбачено, що у разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу та виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.
Як вбачається з пункту 1.4. Положення про Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради, затвердженого рішенням Ізмаїльської міської ради № 2069-V від 27.03.2009р., що було чинним на момент проведення виконавчих дій - Фонд комунального майна є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у відділенні Державного казначейства, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного гербу України, штампи і бланки зі своїм найменуванням.
Відповідно до ст.95 ЦК України - відокремленими підрозділами юридичної особи є філії та представництва.
Тобто, у складі однієї юридичної особи не може бути іншої юридичної особи.
За таких обставин, юридична особа - Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради, не є структурним підрозділом іншої юридичної особи - Ізмаїльської міської ради.
Частиною 1 статті 96 ЦК України передбачено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.
Таким чином, суд вважає хибними висновки Відділу ДВС Ізмаїльського МУЮ у всіх постановах, які є предметом оскарження - про те, що Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради є структурним підрозділом Ізмаїльської міської ради і виконання судового рішення по цій справі за підвідомчістю повинно бути покладено на Відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головного управління юстиції в Одеській області.
Внаслідок хибності таких висновків Відділом ДВС Ізмаїльського МУЮ були необґрунтовано та з порушенням вимог чинного законодавства винесені вищевказані постанови від 24.02.2015р. та від 03.03.2015р.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
В Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» вказано, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що постанови Відділу ДВС Ізмаїльського МУЮ, які є предметом оскарження - слід визнати недійсними із зобов`язанням органу ДВС поновити виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 30.01.2013р. по цій справі.
Керуючись ст.86, ст. 121-2, 86 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Скаргу Колективного підприємства „Алмаз" на дії Державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області по справі № 3/17-1431-2011 - задовольнити.
2. Визнати недійсною Постанову начальника Відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області від 03.03.2015 року про відмову у скасуванні Постанови начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 24.02.2015 року про скасування Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2013 року ВП №35981424 з примусового виконання наказу Господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011, зобов'язанні заступника начальника відділу державної виконавчої служби Аргірова Р.Д. провести виконавчі дії в порядку, визначеному діючим законодавством та Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції про відмову у відкритті виконавчого провадження від 24.02.2015 (ВП № 35981424);
3. Визнати недійсною Постанову начальника Відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 24.02.2015 року про скасування Постанови заступника начальника відділу ДВС Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2013 року ВП №35981424 з примусового виконання наказу Господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011;
4. Визнати недійсною Постанову заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції від 24.02.2015 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (ВП №35981424);
5. Зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції відновити виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 30.01.2012 року по справі №3/17-1431-2011.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ст. 106 ГПК України
Суддя О.А. Демешин