ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2015Справа №910/7072/15-гЗа позовом Державного підприємства "Національний академічний український
драматичний театр ім. М.Заньковецької"
до Львівської обласної державної адміністрації
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
відповідача Кабінет Міністрів України
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
відповідача Головне управління державної казначейської служби України у Львівській
області
про стягнення 1 537 000, 00 грн.
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники :
Від позивача: Коропецька Н.В.(дов. від 15.04.2015)
Від відповідача: Крук І.В.(дов. від 06.01.2015)
Від третьої особи-1: Ковтун А.М.(дов. від 25.12.2014)
Від третьої особи-2: не прибув
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 11.06.2015 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості за бюджетними зобов'язаннями Національного академічного українського драматичного театру ім. М.Заньковецької у розмірі 1 537 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.03.2015 порушено провадження у справі № 910/7072/15-г та призначено до розгляду на 16.04.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.04.2015 в порядку ст. 27 ГПК України залучено до участі у справі, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України та Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області, і відкладено розгляд справи на 19.05.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.05.2015 в порядку ст. 69 ГПК України було продовжено строк вирішення спору, та в порядку ст. 77 ГПК розгляд справи відкладено на 02.06.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.06.2015 розгляд справи в порядку ст. 77 ГПК України відкладено на 11.06.2015.
В судове засідання 11.06.2015 представник третьої особи-2 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представники позивача, відповідача та третьої особи-1 в судове засідання з'явилися та надали суду усні пояснення по суті справи, в яких позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а відповідач та третя особа-1 просили у задоволенні позову відмовити.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р "Про передачу деяких бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік", в частині спрямування бюджетних коштів в розмірі 1 537 тис. грн. для погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи з реконструкції та реставрації будівель Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької у м. Львові.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що ним було виконано Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р "Про передачу деяких бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік" та 30.12.2014 кошти у сумі 1 537 000, 00 грн. перераховані на рахунок позивача.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
У судовому засіданні складено протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши думку представників сторін, Господарський суд міста Києва -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з пунктом 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 № 76-р "Деякі питання використання у 2013 році державних капітальних видатків" бюджетні призначення, передбачені у 2013 році Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету (загальнодержавні витрати) за програмою 3511090 "Державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України", були передані головним розпорядникам бюджетних коштів за переліком згідно з додатками.
Пунктом 13 Переліку бюджетних призначень, що передаються Раді міністрів Автономної Республіки Ким, обласним та Севастопольській міським державним адміністраціям (додаток № 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 № 76-р) Львівській облдержадміністрації були передані кошти для реконструкції та реставрації будівель Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької у м. Львові.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", Розпорядження Кабінету Міністрів України № 76-р від 11.02.2013 01 травня 2013 року було затверджено паспорт бюджетної програми на 2013 рік Львівської обласної державної адміністрації за КПКВК 7831800 "Будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури у Львівській області".
Планом використання бюджетних коштів на 2013 рік ДП «Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької» (затверджено Розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації від 08.05.2013 № 228/0/5- 13 і наказом Міністерства фінансів України № 571 від 01.06.2013) для реконструкції та реставрації будівель Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької передбачено фінансування у розмірі 5000, 00 тис. грн.
На виконання зобов'язань, в межах Розпорядження Кабінету Міністрів України № 76-р "Деякі питання використання у 2013 році державних капітальних видатків", які виникли між позивачем та відповідачем, першим було укладено ряд внутрішніх угод між позивачем (театром) та підрядними організаціями.
Зокрема, були укладені: договір підряду № 08-01/07 від 29 липня 2013 року між позивачем, як замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрдизайнгруп", як підрядником на виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію з виносом ТП-1216, що розташована на вул. Лесі Українки, 1 у місті Львів на суму 163584,54 грн.; договір підряду № 07-01/10 на проведення проектно-пошукових робіт від 07 жовтня 2009 року укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрдизайнгруп" на проведення проектно-пошукових робіт від 07 жовтня 2009 року на загальну суму 737701,57 грн.; договір підряду № 16/12 від 16.12.2013 на здійснення "Реконструкції з виносом ТП-1216, що розташована на вул. Лесі Українки, 1 у м. Львові" між позивачем та Приватним підприємством "Арт-Енерго" строком на 2 роки на суму 6 468 360, 00 грн.
Виконані по зазначеним договорам роботи були оплачені за рахунок коштів державного бюджету лише частково. Загальна сума не оплачених бюджетних фінансових зобов'язань станом на 01.01.2014 становила 1 558 229, 81 грн.
31 грудня 2013 року Головне управління Державної казначейської служби у Львівській області листамм № 9.1.-11/ 15860 та № 9.1.-11/ 15878 повідомило позивача, що знято з обліку бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання по КПКВ 1801110 "Фінансова підтримка національних театрів" та по КПКВ 7831800 "Будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури у Львівській області", і що знято з обліку бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання по КПКВ 1801170 "Здійснення концертно-мистецьких та культурологічних загальнодержавних заходів та державна підтримка регіональних культурних ініціатив та аматорського мистецтва".
Крім того, в той же день Головне управління Державної казначейської служби у Львівській області листом № 9.1.-11/ 15878-1 поінформувало позивача про оплату за платіжними дорученнями поданими станом на 01.12.2013 та повідомило, що у зв'язку із завершенням бюджетного року Головне управління повертає подані ним платіжні доручення у зв'язку із завершенням бюджетного року. Аналогічний за змістом лист позивач отримав і в січні 2014 року.
За результатами складання акту ревізії фінансово-господарської діяльності № 03-01-21/18 від 29.12.2014 Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр ім. М.Заньковецької" за період з 01.06.2011 по 31.10.2014, яка проводилась Державною фінансовою інспекцією у Львівській області було скориговано вартість робіт наданих позивачу Приватним підприємством "Арт - Енерго", оскільки вказаним актом було підтверджено, що станом на 01.12.2014 кредиторська заборгованість позивача по роботах за програмою 781800 "Будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури у Львівській області" складає 1 537 000,00 грн.
26 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів видано Розпорядження № 1145-р "Про передачу деяких бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік", було затверджено перелік бюджетних призначень, що передаються головним розпорядникам бюджетних коштів, серед яких, зокрема 1 537 000, 00 грн. - передано розпоряднику бюджетних коштів - Львівській облдержадміністрації - для погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи з реконструкції та реставрації будівель Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької у м. Львові.
12 грудня 2014 року затверджено План використання бюджетних коштів на 2014 рік. 22 грудня 2014 року за № 1219 затверджено Паспорт бюджетної програми на 2014 Львівської обласної державної адміністрації за КПВП 7831810 "Капітальні видатки для фінансування робіт на об'єктах Львівської області".
За твердженням позивача, ним було відкрито окремий рахунок № 35239014000793 в Головному управлінні Державної казначейської служби у Львівській області, проте кошти на цей рахунок до 31.12.2014 так і не надійшли.
Із матеріалів справи вбачається, що 26.12.2014 позивачем були оформлені платіжні доручення на оплату кредиторської заборгованості перед Приватним підприємством "Арт - Енерго" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдизайнгруп" на загальну суму 1 536 999, 70 грн. (копії відповідних платіжних доручень наявні в матеріалах справи).
30.12.2014 на рахунок відповідача надійшли кошти державного бюджету (загальний фонд) у сумі 8 821 200, 00 грн., в тому числі 1 537 000, 00 грн. для позивача, що підтверджується випискою по рахунках від 30.12.2014 та розподілом асигнувань з рахунка від 30.12.2014 № 308, копії яких наявні в матеріалах справи. Відповідні бюджетні зобов'язання було зареєстровано та взято на облік Головним управлінням державної казначейської служби України у Львівській області 30.12.2014.
Як зазначає відповідач, цього ж дня (30.12.2014) кошти в сумі 1 537 000, 00 грн. були перераховані на рахунок позивача № 90757014000793, що підтверджується випискою по рахунках та розподілом відкритих асигнувань з рахунка від 30.12.2014 № 306, копії яких наявні в матеріалах справи. Відповідні бюджетні зобов'язання було зареєстровано та взято на облік Головним управлінням державної казначейської служби України у Львівській області 30.12.2014.
При цьому, як вбачається із пояснень Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області від 27.05.2015 вих. № 15-11-01/4903 із загального фонду державного бюджету по бюджетній програмі КПКВК 7831810 "Капітальні видатки для фінансування робіт на об'єктах Львівської області" позивачу було відкрито асигнування на суму 1 537 000, 00 грн. 30.12.2014 в 21 годині 19 хвилин.
Раніше Головним управління державної казначейської служби України у Львівській області було підготовлено та доведено до розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів лист від 22.12.2014 № 7-17/15636 (копія наявна в матеріалах справи) щодо необхідності подання платіжних документів до 15 години 30.12.2014, з метою їх своєчасного опрацювання до закінчення бюджетного року.
В своїх поясненнях Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області від 27.05.2015 вих. № 15-11-01/4903 зазначив, що 30.12.2014 після 14 години робота з клієнтами ним була припинена, тому казначейство не могло прийняти для опрацювання та оплатити платіжні доручення позивача на погашення кредиторської заборгованості асигнування по яких були відкриті в 21 годині 19 хвилин.
Листом від 31.12.2014 вих. № 9.1-11/25 Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області повідомило позивача, що згідно п. 2.13. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання по КПКВ 7831810 "Будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури у Львівській області" та по КПКВ 1801110 "Фінансова підтримка національних театрів" було знято з обліку.
13.02.2015 листом вих. № 5/4-938/0/2-15-23 "Щодо виділення коштів" відповідач звертався до Кабінету Міністрів України, яким, зокрема, просив виділити кошти з державного бюджету у 2015 році на погашення заборгованості перед підрядниками за виконані роботи у 2013 році - 1 537 000, 00 грн., які були виділені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р, але не були оплачені Головним Управлінням казначейства України у Львівській області (копія листа наявна в матеріалах справи).
Предметом позову є матеріально - правова вимога щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість по оплаті бюджетних фінансових зобов'язань в розмірі 1 537 000, 00 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання визначено, як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Згідно вказаної норми головні розпорядники бюджетних коштів - це бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.
Відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
У межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції (з урахуванням частини шостої статті 102 та частини шостої статті 108 цього Кодексу), а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету) здійснюються за рішенням Кабінету Міністрів України (Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної місцевої ради), погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету (відповідною комісією Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (ч. 8 ст. 23 Бюджетного кодексу України).
Статтею 49 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.
Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно до норм статті 3 Закону України "Про театри та театральну справу" держава регулює відносини в галузі театру і театральної справи шляхом формування державної політики у цій сфері, створення фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційного, наукового, нормативно-правового та іншого забезпечення умов діяльності та розвитку театрів.
Основними напрямами державної політики в галузі театру і театральної справи серед іншого є забезпечення соціально-економічних, правових і наукових умов для ефективної діяльності театрів; підтримка і розвиток мережі театрів, забезпечення їх сучасним технічним обладнанням; стимулювання розвитку театральної справи шляхом удосконалення її матеріально-технічної бази, надання пільг щодо оподаткування та кредитування, морального і матеріального заохочення осіб, які зробили значний внесок у театральну справу; розроблення та сприяння реалізації державних цільових та регіональних програм розвитку театрів і театральної справи, забезпечення їх фінансування за рахунок державного та місцевих бюджетів;
Відповідно до норм статті 14 Закону України "Про театри та театральну справу" фінансування діяльності театрів залежно від форм власності, статусу та інших ознак, установлених бюджетним законодавством, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, інших місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ, організацій, громадян та їх об'єднань.
Бюджетні асигнування та кошти, одержані від додаткових джерел фінансування театрів, не підлягають вилученню протягом бюджетного періоду, крім випадків, передбачених законом. Кошти, що надійшли з додаткових джерел фінансування, не зменшують обсягів бюджетного фінансування державних і комунальних театрів.
Як встановлено судом, розпоряднику бюджетних коштів - відповідачу Розпорядженням № 1145-р від 26.11.2014 передано бюджетні призначення, передбачені у 2014 році Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету (загальнодержавні витрати) за програмою 3511090 "Державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України" усього 8821, 2 тис. гривень, у тому числі 1 537 000, 00 грн. для погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи з реконструкції та реставрації будівель Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької у м. Львові.
Пунктами 2 зазначеного розпорядження постановлено облдержадміністраціям спрямувати передбачені бюджетні кошти на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт відповідних об'єктів, головним розпорядникам бюджетних коштів забезпечити погашення кредиторської заборгованості за виконані у минулих роках роботи в обсязі підтвердженому Державною фінансовою інспекцією.
Кредиторська заборгованість позивача по роботах за програмою 781800 "Будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури у Львівській області" в розмірі 1 537 000,00 грн. підтверджена актом ревізії фінансово-господарської діяльності № 03-01-21/18 від 29.12.2014 Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр ім. М.Заньковецької" за період з 01.06.2011 по 31.10.2014 Державної фінансової інспекції у Львівській області.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно ст. 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Ким та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Пунктом 9 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 одержувач бюджетних коштів використовує бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі відповідного розпорядника бюджетних коштів.
Матеріалами справи підтверджено, що План використання бюджетних коштів на 2014 рік позивачем був зареєстрований та взятий на облік в органах держказначейства 18.12.2014.
Відповідно до п. 5.1. "Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 відкриття асигнувань із загального фонду державного бюджету за видатками, не віднесеними до захищених видатків, та наданням кредитів здійснюється на підставі пропозицій щодо відкриття асигнувань із загального фонду державного бюджету та для надання кредитів із загального фонду державного бюджету (далі - Пропозиції), складених Казначейством України та затверджених Мінфіном України за формами згідно з додатками 19, 20 до цього Порядку.
Пропозиції складаються в розрізі головних розпорядників з урахуванням ресурсної забезпеченості загального фонду державного бюджету, тобто очікуваних надходжень до бюджету та обсягів відкритих невикористаних асигнувань, а також наявних та прогнозних залишків коштів єдиного казначейського рахунка.
Пунктом 5.2. вказаного вище порядку, також, визначено, що на підставі розпорядчого документа Казначейства України суми відкритих асигнувань зараховуються на рахунки, передбачені для обліку відкритих асигнувань головним розпорядникам. Виписка з рахунка відкритих асигнувань за узагальненими показниками (з обов'язковим урахуванням примітки щодо напряму використання відкритих асигнувань) надається Казначейством України головному розпоряднику (крім Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій) за формою згідно з додатком 21 до цього Порядку наступного робочого дня після зарахування асигнувань.
Судом встановлено, що асигнування із загального фонду державного бюджету були відкриті відповідачу 30.12.2014, при цьому, згідно пояснень третьої особи - 2 в 19 годині 45 хвилин. Цього ж дня відповідачем надано казначейству розподіл відкритих асигнувань № 306 у відповідності до п. 5.2. Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами і в 21 годині 19 хвилин відкрито було асигнування позивачу, про що на наступний день надано відповідну виписку.
Посилаючись на відповідні виписки з рахунків відкритих асигнувань від 31.12.2014 відповідач стверджує, що ним було виконано покладені на нього у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р зобов'язання перед позивачем у повному обсязі.
Проте, суд з наведеним твердженням відповідача не погоджується, оскільки грошові кошти в розмірі 1 537 000, 00 грн. на рахунок позивача не надходили, і доказів іншого матеріали справи не містять.
Водночас матеріали справи містять копію листа Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області від 22.12.2014 вих. № 7-17/15636 "Щодо організації роботи в період завершення бюджетного 2014 року", яким з посиланням на Наказ Державної казначейської служби України від 11.12.2014 № 350 "Про затвердження Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України по завершенню бюджетного 2014 року та початку 2015 року" казначейство просило головних розпорядників бюджетних коштів, в тому числі відповідача, забезпечити подання у відділ видатків державного бюджету розподілів відкритих асигнувань загального та/або спеціального фонду державного бюджету до 15 годин 30 грудня 2014 року. У зазначеному листі також було наголошено, що недотримання поставлених вимог може призвести до несвоєчасного опрацювання представлених платіжних документів і незасвоєння виділеного фінансування.
Згідно пояснень третьої особи - 2 по справі з огляду на час відкриття асигнувань Головне управління казначейства не могло прийняти для опрацювання та оплатити платіжні доручення позивача на погашення кредиторської заборгованості.
За таких обставин у суду відсутні підстави стверджувати, що відповідачем було виконано зобов'язання визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р, щодо погашення кредиторської заборгованості позивача за виконані роботи в розмірі 1 537 000, 00 грн.
Крім того, про невиконання відповідачем його зобов'язань за розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р свідчать лист відповідача вих. № 5/4-938/0/2-15-23 "Щодо виділення коштів" адресований Кабінету Міністрів України, яким, відповідач просив виділити кошти з державного бюджету у 2015 році на погашення заборгованості перед підрядниками за виконані роботи у 2013 році - 1 537 000, 00 грн., які були виділені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 1145-р, але не були оплачені Головним Управлінням казначейства України у Львівській області.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Як вже зазначалося, згідно ст. 173 ГК України якщо один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Виходячи з вищенаведених норм закону, відповідачем належним чином протягом розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів по справі на спростування позовних вимог.
В судовому засіданні, допустимими доказами, які знаходяться в матеріалах справи позивач довів, що його вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, з огляду на повне задоволення позовних вимог витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Цивільним Кодексом України, ст.ст. 33, 34, 49, 64, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18; ідентифікаційний код 00022562) на користь Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької" (79008, м. Львів, вул. Лесі Українки, 1; ідентифікаційний код 02224614) 1 537 000 (один мільйон п'ятсот тридцять сім тисяч) грн. 00 коп. заборгованості та 30 740 (тридцять тисяч сімсот сорок) грн. 00 коп. витрат по оплаті судового збору.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Копію рішення розіслати сторонам.
Повне рішення складено: 18.06.2015.
Суддя Л. Д. Головатюк