Ухвала суду № 45349536, 11.06.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.06.2015
Номер справи
825/533/14
Номер документу
45349536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" червня 2015 р. м. Київ К/800/58107/14

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміну розміру посадового окладу, з якого йому призначена пенсія; зобов'язати повідомити Пенсійний фонд України про такі зміни розміру посадового окладу, встановленого штатом Північного територіального управління військової служби правопорядку № 34/051-51 (із змінами, затвердженими 18 липня 2013 року начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України) для перерахунку його пенсії.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року, позов задоволено.

Не погоджуючись з рішеннями судів, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просив скасувати їх та прийняти нове рішення про відмову в позові.

В запереченнях позивач просив залишити скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Судами встановлено, що позивач проходив військову службу в Північному територіальному управлінні Військової служби правопорядку на посаді начальника відділу спеціального призначення, з якої був звільнений на пенсію.

Штатом № 34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку, затвердженим начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України, встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління.

Так, згідно даного штату позивачеві, як начальнику відділу спеціального призначення, був встановлений посадовий оклад у розмірі 1 185 грн, з якого була обрахована його пенсія.

18 липня 2013 року начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил України затверджені зміни до штату Управління № 34/051-51, якими змінені розміри посадових окладів офіцерів Управління та введені в дію 24 вересня 2013 року.

З 24 вересня 2013 року посадовий оклад начальника відділу спеціального призначення встановлений в сумі 1 340 грн.

29 листопада 2013 року позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою, в якій просив повідомити Пенсійний фонд України про відповідні зміни посадових окладів, а в разі якщо таке повідомлення відбулося - зазначити його реквізити.

Листом від 10 грудня 2013 року № 248/3/6/1929/2031 Міністерство оборони України відмовило позивачу в задоволенні його заяви, пославшись на те, що посадовий оклад змінений не постановою Кабінету Міністрів України.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач заявив цей позов.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач, не повідомляючи Пенсійний фонд України про зміну розміру посадового окладу, з якого позивачу призначена пенсія, діяв протиправно, оскільки посадовий оклад посади, з якої був звільнений позивач, змінений у відповідності до чинного законодавства в межах наданих прав начальником Генерального штабу, Головнокомандувачем Збройних Сил України.

Колегія суддів вважає такі висновки передчасними.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч. 2. ст. 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, для правильного вирішення спору судам необхідно встановити наявність зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому така зміна проводиться на підставі рішення належного суб'єкта владних повноважень, тобто наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців

Разом з цим, необхідною обставиною для вирішення спору є встановлення судами виконання суб'єктом владних повноважень покладених на нього обов'язку щодо яких заявлено позов у розумінні вказаного вище Порядку.

Між тим, судами залишено поза увагою лист № 1359 від 14 жовтня 2013 року (а. с. 12), без надання якому оцінки суд не має змоги перевірити правильність висновків судів обох інстанцій.

Таким чином, суди обох інстанцій не з'ясували всіх обставин справи, чим порушили приписи ст. 11 КАС України, а відтак підійшли до вирішення справи поверхнево.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Оскільки під час вирішення справи по суті судами обох інстанції допущені порушення норм процесуального права, що унеможливили встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, то скаргу відповідача слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: