ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 червня 2015 року № 826/4886/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА»доРоменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській областіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21 листопада 2014 року № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501, -ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
20 березня 2015 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «УКРНАФТА» (далі - ПАТ «УКРНАФТА», позивач) з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21 листопада 2014 року № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501, прийнятих Роменською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - Роменська ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області).
29 квітня 2015 року в судовому засіданні протокольною ухвалою замінено неналежного відповідача - Роменську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Сумській області на належного відповідача - Роменську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Сумській області (далі - Роменська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що висновки Роменської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області в акті перевірки № 000428/18-13-15-01/00135390 від 27.10.2014 щодо несвоєчасної сплати (із затримкою на 1 календарний день) самостійно визначених грошових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за червень 2014 року є безпідставними.
На переконання позивача, граничним днем подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за червень 2014 року було 21 липня 2014 року (понеділок), оскільки 20 липня 2014 року - вихідний день (неділя). Таким чином, узгоджені податкові зобов'язання з плати за користування надрами, визначені платником податків у податковому розрахунку з плати за користування надрами за червень 2014 року підлягали сплаті протягом 10 днів, наступних за останнім днем строку подання податкового розрахунку за червень 2014 року, тобто, не пізніше 31.07.2014.
За таких обставин, позивач вважає, що прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки узгоджені грошові зобов'язання з плати за користування надрами, визначені ним в податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за червень 2014 року, сплачені 29.07.2014 та 30.07.2014.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з урахуванням приписів Податкового кодексу України, з огляду на те, що позивачем сплачені самостійно визначені узгоджені зобов'язання з плати за користування надрами за червень 2014 року з порушенням граничного строку сплати на 1 календарний день.
Окрім цього, відповідач зазначив, що законодавцем передбачено можливість перенесення граничного терміну подачі податкової декларації, однак не встановлено можливості перенесення граничного строку для сплати податкових зобов'язань.
У зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання, призначене на 29.04.2015, суд, відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив подальший розгляд справи проводити в письмовому провадженні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «УКРНАФТА» (ідентифікаційний код юридичної особи 00135390) зареєстроване 31.03.1994 за № 10741050026002352. Вказане товариство розташоване за адресою: 04053, м. Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5.
ПАТ «УКРНАФТА» взято на податковий облік в Роменській ОДПІ 19.01.2007 за № 31/29-189 як платник податків за неосновним місцем обліку.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 та ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та відповідно до наказу Роменської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області від 14.10.2014 № 542, в період з 24 жовтня 2014 року по 24 жовтня 2014 року, головним державним інспектором відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «УКРНАФТА» (код за ЄДРПОУ 00135390) з питань дотримання вимог податкового законодавства, а саме своєчасності сплати самостійно узгоджених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату за червень 2014 року, за наслідками якої контролюючим органом було складено акт № 000428/18-13-15-01/00135390 від 27.10.2014 (далі - Акт № 000428/18-13-15-01/00135390).
Згідно висновків Акту № 000428/18-13-15-01/00135390, платником податків порушено пп. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме, несвоєчасно сплачені до бюджету узгоджені суми грошових зобов'язань по платі за користування надрами за червень 2014 року, зокрема:
- частина податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування нафти в розмірі 106 729 315,75 грн. по строку сплати 30 липня 2014 року фактично була погашена 31 липня 2014 року згідно з платіжним дорученням № 6647, тобто із затримкою на 1 календарний день;
- частина податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 13 442 955,62 грн. по строку сплати 30 липня 2014 року фактично була погашена 31 липня 2014 року згідно з платіжним дорученням № 6656, тобто із затримкою на 1 календарний день;
- частина податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування газового конденсату в розмірі 7 014 597,53 грн. по строку сплати 30 липня 2014 року фактично була погашена 31 липня 2014 року згідно з платіжними дорученнями № 4895 та № 6651, тобто із затримкою на 1 календарний день.
За результатами перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0007381501 від 21.11.2014, яким за затримку позивачем на 1 календарний день граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 10 672 901,59 грн.; № 0007391501 від 21.11.2014, яким за затримку позивачем на 1 календарний день граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 1 344 265,57 грн.; № 0007401501 від 21.11.2014, яким позивачу за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 701 429,76 грн.
В порядку адміністративного оскарження, рішенням ГУ ДФС у Сумській області про результати розгляду первинної скарги від 25.12.2014 № 2428/10/18-28-10-03-04-325/12/ск, прийнятого за розглядом первинної скарги, залишено без змін податкові повідомлення-рішення Роменської ОДПІ від 21.11.2014 № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501, а скаргу - без задоволення.
Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 24.02.2015 № 3866/6/99-99-10-01-02-25, прийнятого за розглядом повторної скарги, залишено без змін податкові повідомлення-рішення Роменської ОДПІ від 21.11.2014 № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501 та рішення ГУ ДФС у Сумській області від 25.12.2014 № 2428/10/18-28-10-03-04-325/12/ск, а скаргу - без задоволення.
Позивач не погодився із вказаними вище податковими повідомленнями-рішеннями, в зв'язку із чим оскаржив їх до суду.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення представника позивача, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з доводами Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА», виходячи з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 49.1, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент подання платником податків податкової звітності) податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 49.4 ст. 49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно із пп. 263.1.4 п. 263.1 ст. 263 цього Кодексу платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один з учасників такого договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), та за умови, що один з учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи має відповідний спеціальний дозвіл.
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: - за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; - за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (пп. 263.11.1 п. 263.11 ст. 263 ПК України).
Згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 49.20 ст. 49 ПК України встановлено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Таким чином, граничний строк подання податкової декларації (в тому числі податкового розрахунку з плати за користування надрами) може зміститись у випадку, якщо останній день такого строку припадає на вихідний день.
З матеріалів справи вбачається, що останнім днем подання позивачем податкового розрахунку до Роменської ОДПІ з плати за користування надрами за червень 2014 року припав на 20.07.2014, однак, із врахуванням того факту, що 20.07 2014 є вихідним днем, то відповідно, останнім днем строку для подання податкового розрахунку є наступний робочий день, в даному випадку це 21.07.2014, а відповідно останнім днем строку для сплати грошового зобов'язання є 31.07.2014.
Як свідчать наявні у матеріалах справи платіжні доручення № 4895 від 29.07.2014, № 6647, № 6651 та № 6656 від 30.07.2014 оплати самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату за червень 2014 року проведені банком 30.07.2014.
Контролюючий орган стверджує, що граничним терміном сплати самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування нафти за червень 2014 року є 30.07.2014, оскільки відлік 10 календарних днів, що передбачені для самостійної сплати податкового зобов'язання, необхідно відраховувати з останнього дня граничного строку для подання відповідної податкової звітності, а саме - з 20.07.2014.
Суд не погоджується з даною позицією контролюючого органу, виходячи з наступного.
Так, згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, спеціальною нормою - пп. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України визначено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу.
Тобто, сплата узгодженого податкового зобов'язання починає свій перебіг з наступного дня за днем, який є граничним днем подання податкової декларації.
Якщо відповідно до п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України зміщується граничний строк подання декларації, то зазначене має своїм наслідком зміщення початку перебігу строку для сплати податкового зобов'язання. При цьому, має місце не зміна строків сплати податкового зобов'язання, змінюється лише початкова дата відліку таких строків з прив'язкою до дня, який, з урахуванням положень п. 49.18, п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України, є граничним строком подання податкової звітності.
Оскільки граничним строком подання платником податків податкової звітності з плати за користування надрами для видобування природного газу, за користування надрами для видобування нафти та за користування надрами для видобування газового конденсату за червень 2014 року було 21.07.2014 (понеділок, перший операційний /банківський/ день, що настав за вихідним днем 20.07.2014), то саме від вказаної дати мають відраховуватися 10 календарних днів, що передбачені для самостійної сплати визначених платником податків податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату за червень 2014 року. Отже, суд дійшов висновку, що граничний термін сплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання за червень 2014 року припадає на 31.07.2014 (22.07.2014 + 10 календарних днів).
Матеріалами справи підтверджено, що оплата самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами за червень 2014 року проведена 30.07.2014, тобто з дотриманням граничного терміну сплати вказаних узгоджених податкових зобов'язань.
Відтак, в ході судового розгляду справи не знайшло своє підтвердження допущення платником податків порушень податкового законодавства, визначених актом перевірки 000428/18-13-15-01/00135390 від 27.10.2014, на підставі висновків якого контролюючим органом були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 21 листопада 2014 року № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, а отже позов підлягає задоволенню шляхом визнання оскаржуваних податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і на підставі п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» повністю задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним всі документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 461,60 грн. з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. 128, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 21 листопада 2014 року № 0007381501, № 0007391501, № 0007401501.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 461,60 грн. (одна тисяча чотириста шістдесят одна) гривня 60 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко