ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 червня 2015 року № 826/518/15
Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-а, у складі головуючого судді Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод"до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платниківпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Публічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, в якому позивач просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000643920 від 04.11.2014 р.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте безпідставно та з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв'язку з чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
09.10.2014 р. відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" по збору за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2014 р. (податковий розрахунок збору за користування радіочастотним ресурсом за липень 2014 року від 09.09.2014 р. №9051590477), за результатами якої складено акт №1148/28-10-39-20/00191075 від 09.10.2014 р. (надалі - акт перевірки №1148).
Згідно висновків, викладених в акті перевірки №1148, позивачем несвоєчасно подано податкову звітність по збору за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2014 р., а саме, - 09.09.2014 р., при граничному терміну надання - 20.08.2014 р.
Не погоджуючись із зазначеними вище висновками податкового органу ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" подало відповідачу заперечення на акт перевірки податкового органа №03-3/08/1521-5878 від 21.10.2014 р., за результатом розгляду яких рішенням податкового органу №19795/10/28-10-39-2-11 від 31.10.2014 р. вказане заперечення залишено без задоволення.
На підставі вказаного акту перевірки №1148 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0000643920 від 04.11.2014 р. (надалі - ППР №0000643920), яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем збір за користування радіочастотним ресурсом України на загальну суму 1 020,00 грн., з яких 1 020,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із зазначеними вище висновками податкового органу ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" подало до ДФС України скаргу, за результатом розгляду якої рішенням податкового органу №7840/6/99-99-10-01-02-25 від 09.12.2014 р. було залишені без змін прийняте відповідачем ППР №0000643920, а скаргу позивача - без задоволення.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України передбачено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Пунктом 49.2 ст.49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п.321.1 та п.321.5 ст.321 ПК України базовий податковий (звітний) період для збору за користуватися радіочастотним ресурсом України дорівнює календарному місяцю. Розрахунки збору подаються платниками збору до контролюючих органів у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Відповідно до п.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто, граничний термін подання податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2014 року - 20.08.2014 р.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем податковий розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2014 р. було подано 09 вересня 2014 р.
Відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Пунктом 116.1 ст.116 ПК України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Згідно п. 2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 року № 1236, у випадках, зазначених у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за формою згідно з додатком 2 за наслідками перевірок (форма "Р").
При цьому, відповідно до пп.102.6.4 п.102.6 ст.102 ПК України граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником контролюючого органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально;
Штрафні санкції, визначені цим Кодексом, не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з цим пунктом.
При цьому згідно пп.102.7.2 п. 102.7 ст. 102 ПК України дія пункту 102.6 цієї статті поширюється на посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.
Механізм продовження граничних строків для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань відповідно до норм ПК України визначений Порядком застосування норм пунктів 102.6 - 102.7 статті 102 Податкового кодексу України, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України №1044 від 24.12.2010 р. (надалі - Порядок №1044).
Відповідно до пп. 5.4 п. 5 Порядку №1044 відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації, заяви про перегляд рішень органів державної податкової служби, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань може бути пов'язана з обмеженою свободою пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально. У цьому разі документальним підтвердженням є, зокрема, підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України.
Пунктом 7 Порядку №1044 передбачено, що за наявності обставин, визначених у пунктах 3, 5, 6 цього Порядку щодо посадових осіб юридичної особи та пунктах 4, 5 цього Порядку щодо фізичної особи, платник податків може звернутися до органу державної податкової служби з письмовою заявою про продовження граничних строків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 05 вересня 2014 року направив відповідачу лист №13а-2/05-1406, в якому просив продовжити строк подання податкових декларацій протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили. Крім того, до вказаного листа було додано Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 01 вересня 2014 рок №2750/05-4 про настання обставин непереборної сили, в якому засвідчено настання обставин непереборної сили з 01 серпня 2014 року, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. При цьому у вказаному сертифікаті (висновку) зазначено, що встановити термін, протягом якого будуть тривати обставини непереборної сили - антитерористичної операції в Луганській та Донецькій областях, встановити неможливо.
Водночас, згідно п. 8 вказаного Порядку встановлені вимоги до змісту заяви платника податків про продовження граничних строків та порядок подання:
8.1 заява подається платником податків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначених цим Порядком, у довільній формі із стислим та чітким обґрунтуванням підстав для продовження граничних строків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ). Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням.
За відсутності документального підтвердження, а також у разі невідповідності вимогам цього пункту така заява не розглядається, про що орган державної податкової служби повідомляє платника податків не пізніше п'яти робочих днів з дати отримання заяви;
8.2 у заяві юридичної особи обов'язково вказуються повне найменування юридичної особи, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження юридичної особи, номери телефонів (факсів, e-mail) посадових осіб (за наявності).
Заява підписується керівником юридичної особи або особою, що його заміщує, та завіряється печаткою юридичної особи. Заява повинна мати реєстраційний номер та дату складання;
8.3 у заяві фізичної особи обов'язково вказуються прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку у паспорті), місце проживання, номери телефонів (факсів, e-mail) - службовий та домашній (за наявності), місце основної роботи. Заява підписується фізичною особою та повинна мати дату складання. Заява подається фізичною особою до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. У заяві фізичної особи - суб'єкта господарювання також вказуються дата видачі та номер свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;
8.4 платники податків мають право надіслати заяву органу державної податкової служби поштою з повідомленням про вручення або подати особисто
З огляду на те, що, по-перше, позивач зареєстрований у м. Авдіївка Донецької області по Індустріальному проїзду, 1 та перебуває в зоні проведення Антитерористичної операції згідно наказу АТЦ при СБУ від 07.10.2014 року №33/6/а, по-друге, ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" направило відповідачу заяву щодо продовження термінів подання податкових декларацій разом з сертифікатом (висновком) ТПП України, яким підтверджено факт настання непереборних обставин станом на 01 серпня 2014 року, по-третє, відсутність інформації про термін завершення обставин непереборної сили не може свідчити про необґрунтованість заяви про продовження термінів подання податкових декларацій, суд приходить до висновку, що позивач вчинив всі передбачені чинним законодавством необхідні дії для попередження податкового органу щодо неможливості вчасного подання податкової звітності з незалежних від платника податку причин.
При цьому, на думку суду, факт несвоєчасного подання податкового розрахунку збору за користуватися радіочастотним ресурсом України за липень 2014 року з огляду на державну реєстрацію позивача у зоні проведення АТО свідчить про можливість звільнення ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" від відповідальності за порушення положень ст. 49 ПК України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Крім того, в ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач правомірність та обгрунтованість застосування штрафу суду не довів.
З огляду на вищевказане суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з положеннями ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні позову було сплачено судовий збір у розмірі 1885,50 грн., а тому, керуючись вимогами ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1885,20 грн. підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників №0000643920 від 04.11.2014 р..
3. Судові витрати в сумі 1885 (одна тисяча вісімсот вісімдесят п'ять) грн. 50 коп. присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Авідіївський коксохімічний завод" (код ЄДРПОУ 00191075) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева