ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1669/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С.,
при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,
за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до суду із позовом до Головного управління Держземагентства у Херсонській області (далі - відповідач, ГУ Держземагентства), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ Держземагентства щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана відмова Держземагентства не відповідає ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки включення земельної ділянки до переліку лотів для земельних торгів не може бути підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Крім того, позивач посилається на відсутність доказів включення до зазначеного переліку саме тієї земельної ділянки, яку вона бажає отримати у власність.
Вищенаведене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з наступних підстав.
Наказом Головного управління від 23.10.2014 № 21-81/19-14 затверджено Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону та зобов'язано територіальні органи Держземагентства у області на постійній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права, на які можуть бути продані на земельних торгах для подальшого включення цих ділянок до Переліку. Відділом Держземагентства у Бериславському районі Херсонської області відповідно до Доручення, рішення колегії Державного агентства земельних ресурсів України від 14 жовтня 2014 року № 2/2, введеного в дію наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15 жовтня 2014 року № 328, листом від 09.12.2014 № 01-28/14-4698 було запропоновано включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, земельну ділянку орієнтовною площею 4,0000 га, із земель Веселівської сільської ради та направлено до Головного управління викопіювання з місцем розташування вказаної земельної ділянки.
До цієї земельної ділянки, орієнтовною площею 4,0000 га, увійшла земельна ділянка площею 2,0000 на яку претендувала гр. ОСОБА_3
Наказом Головного управління від 31.12.2014 № 21-160/19-14 було внесено зміни до наказу Головного управління від 23.10.2014 № 21-81/19-14 "Про затвердження Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" доповнивши Перелік несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на з земельні торги у формі аукціону лотами 105 - 115. Лотом № 105, зазначеного переліку, визначено земельну ділянку орієнтовної площею 4,0000 га за межами населеного пункту Бериславського району Херсонської області.
У зв'язку із включенням земельної ділянки щодо якої позивачем було подано клопотання до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, Головним управлінням листом від 06.01.2015 № 19-21-0.102-3/15-15-СГ було відмовлено у задоволені клопотання та запропоновано гр. ОСОБА_3 прийняти участь у земельних торгах щодо продажу права оренди на земельну ділянку.
На підставі викладеного, представник відповідача вважає відмову Головного управління від 06.01.2015 № 19-21-0.102-3/15-15-СГ правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог законодавства, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 09.12.2014р. за вх.№ 19-6421/0/14-14-СГ до ГУ Держземагентства у Херсонській області надійшла заява ОСОБА_3 від 10.09.2014р. про надання безкоштовно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Листом від 06.01.2015р. №19-21-0.102-3/15-14-СГ ГУ Держземагентства у Херсонській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безкоштовно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, що розташована на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Вважаючи відмову безпідставною та незаконною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Спірним є питання правомірності підстав відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею в межах норм безоплатної приватизації.
Згідно із ч.ч.1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. б ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
У відповідності із ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України, якою визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
При цьому ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, кожен громадянин України має установлене Земельним кодексом України право на одноразове безоплатне одержання у приватну власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства та садівництва в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Для реалізації цього права громадянин подає до уповноваженого на розпорядження земельною ділянкою органу клопотання, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, яка повинна базуватись на вичерпному переліку підстав для такої відмови, який визначений ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Як видно з наданих відповідачем доказів, заява позивача про надання безкоштовно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства повністю відповідала вимогам Земельного кодексу України, в тому числі до неї було додано графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки.
При цьому жодних доказів невідповідності указаного позивачем бажаного місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку - відповідачем не надано.
Як видно зі змісту листа-відмови від 06.01.2015р. №19-21-0.102-3/15-14-СГ, відповідач в якості єдиної підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою указав те, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Тому з посланням на положення ст.ст.134, 136 Земельного кодексу України відповідач вважає, що ця земельна ділянка не може відчужуватись, передаватись у заставу, надаватись у користування до завершення торгів.
Судом встановлено, що наказом ГУ Держземагентства у Херсонській області від 23.10.2014р. №21-81/19-14 затверджено "Переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" (далі - Перелік).
Наказом ГУ Держземагентства у Херсонській області від 31.12.2014 року №21-160/19-14 внесено зміни до вказаного вище наказу від 23.10.2014р., доповнивши Перелік лотом №105 згідно з додатком.
З додатку до наказу від 31.12.2014 року №21-160/19-14 видно, що по Бериславському району та конкретно по Веселівській сільській раді дійсно внесено до Переліку як лот №105 несформовану земельну ділянку площею 4,00 га з номером кадастрової зони і кварталу 6520680400:02:001.
Внесення згаданої несформованої земельної ділянки площею 4,00 га здійснено відповідачем на підставі листа - пропозиції Відділу Держземагентства у Бериславському районі Херсонської області від 09.12.2014р. №01-28/14-4698 щодо включення земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, додатком до якого був фрагмент карти з позначенням орієнтовного місця розташування земельної ділянки з номером кадастрової зони і кварталу 6520680400:02:001.
Однак у сукупності картографічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки площею 2,00 га, яку хоче отримати у власність позивач та щодо орієнтовного місця розташування земельної ділянки площею 4,00 га, яку включено до згаданого Переліку, не дозволяють зробити чіткого і однозначного висновку про те, що саме земельна ділянка, яку бажає отримати позивач, є тією земельною ділянкою чи її частиною, яка включена до Переліку.
Враховуючи наведене, суд вважає безпідставними доводи відповідача про включення земельної ділянки, яку бажає отримати у власність позивач, до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, а відтак відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з цих підстав є необґрунтованою.
Крім того слід врахувати, що така підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, як включення тієї чи іншої земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону - безпосередньо не передбачена ст.118 Земельного кодексу України.
Дійсно, частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Однак надання особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не є відчуженням такої земельної ділянки, оскільки у цієї особи на підставі наданого дозволу ще не виникає суб'єктивних прав щодо користування, володіння чи розпорядження земельною ділянкою.
Підсумовуючи викладене, суд вважає позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ Держземагентства щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства та про зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) вказаної земельної ділянки - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідач всупереч приписам ст.71 КАС України не довів належними і допустимими доказами правомірність своїх рішень і дій, які оскаржуються позивачем.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Херсонській області щодо відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства, яка оформлена листом від 06 січня 2015 року №19-21-0.102-3/15-14-СГ.
Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Херсонській області розглянути в установленому статтею 118 Земельного кодексу України порядку заяву ОСОБА_3 вхідний номер 19-6421/0/14-14-СГ від 09 грудня 2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га на території Веселівської сільської ради Бериславського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та прийняти за результатами розгляду вказаної заяви рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 червня 2015 р.
Суддя Пекний А.С.
кат. 6.3