Постанова № 45337465, 11.06.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2015
Номер справи
809/1756/15
Номер документу
45337465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" червня 2015 р. Справа № 809/1756/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Боршовського Т.І.

за участю секретаря судового засідання Ферштей А.М.

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі

до Воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області

про стягнення заборгованості в сумі 23909,10 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 23909,10 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України допустив заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії ОСОБА_2, призначеної на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплаченої позивачем за рахунок коштів Пенсійного фонду України за період з 01.02.2015 року по 31.03.2015 року в розмірі 23909,10 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши 25.05.2015 року до суду клопотання про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, викладених в письмовому запереченні. Додатково пояснив, що заборгованість в сумі 23909,10 грн. згідно виставлених в лютому та березні 2015 року позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_2 з січня по грудень 2012 року та з січня по грудень 2013 року є простроченою, так як на її стягнення не поширюється дія частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Також пояснив про те, що відповідач є державною організацією, а тому коштів на виплату вказаних витрат не передбачено кошторисом на поточний рік. Просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та заперечення сторін, дослідивши і оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідач по справі 13.12.2005 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.40-44).

Суд зазначає, що при вирішенні даної справи керувався нормами Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", інших Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час дії спірних правовідносин.

На час виникнення спірних правовідносин між позивачем і відповідачем виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначалися: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками, а також умови відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по пенсіях, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", визначається Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно вимог пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, пунктом 1 статті 1 вищевказаного Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до підпункту 1 абзацу 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Суд, виходячи із системного аналізу вказаних вище приписів Закону зазначає, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктом "а" статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1, із змінами та доповненнями (далі - Інструкція), встановлює обов'язок підприємств здійснювати відшкодування витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно вимог пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

- 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що працівнику відповідача ОСОБА_2, досягнуто відповідного віку та отримано право на пільгову пенсію за відпрацьований у відповідача стаж призначено пенсію на пільгових умовах у відповідності до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Проте, Воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувального) загоном Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на час звернення до суду не відшкодовано позивачу здійснені витрати, тому борг відповідача становить 23909,10 грн.

Пунктом 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно абзаців 1, 3 пункту 6.7 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Враховуючи вищевикладені норми, суд зазначає, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на позивача, відповідач в свою чергу зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених позивачем та до 25-го числа щомісячно, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилалися відповідачу.

Судом з'ясовано, що уповноваженому представнику позивача, відповідно до відміток на супровідних листах (а.с. 15,17) вручено 24.02.2015 року та 16.03.2015 року розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по пенсіонеру ОСОБА_2 з січня по грудень 2013 року (а.с.16) та з січня по грудень 2012 року (а.с.18). Згідно вказаних розрахунків відповідач повинен сплатити суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за віком по списку № 1 за попередні 2012 та 2013 роки по ОСОБА_2, починаючи з дати призначення йому пенсії - 02.01.2012 року.

Також судом встановлено, що відповідач не оскаржував дій позивача щодо проведення та виставлення йому вказаного вище розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку № 1. Доказів протилежного суду не подано.

Відповідачем у передбачені Інструкцією строки не здійснено відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_2, внаслідок чого заборгованість відповідача становить 23909,10 грн., що підтверджується розрахунком сум заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій станом на 17.04.2015 року (а.с. 13) та карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо відповідача з 01.02.2015 року по 17.04.2015 року (а.с. 19).

Щодо посилань відповідача на те, що позивачем пропущено строки стягнення вказаної заборгованості, то суд зазначає наступне.

Як вищевстановлено судом, позивач отримав від Управлінням Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2012 та 2013 роки - 16.02.2015 року, а отже, на переконання суду, лише з цієї дати у позивача відповідно до положень пункту 6.8 Інструкції виникли повноваження на доведення до відома відповідача вказаних розрахунків та в разі несплати вказаних в них сум - на їх стягнення.

За змістом абзацу 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», який згідно преамбули цього Закону визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, й для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Таким чином зі системного аналізу вказаних норм Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», можна дійти висновку про те, що законодавець поширив правове регулювання справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі й щодо строків стягнення, на фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. За таких обставин, на вказані правові відносини щодо адміністрування стягнення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій поширюється й дія частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, судом також враховано, що Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» не встановлено строків стягнення недоїмки по фактичних витратах на виплату і доставку пільгових пенсій. З огляду на вказане, є безпідставними посилання відповідача на необхідність застосування судом положень статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо дотримання строків направлення відповідачу розрахунків, то суд погоджується з доводами відповідача щодо її недотримання органами пенсійного фонду. Судом встановлено, що направлення відповідачу розрахунків з січня по грудень 2012 року та з січня по грудень 2013 року щодо ОСОБА_2 здійснено з порушенням строків, передбачених п. 6.4 Інструкції, поважність чого позивачем нічим не обґрунтована.

В той же час, суд змушений констатувати, що вказані правопорушення, вчинені пенсійним органом за місцем призначення пенсії - Управлінням Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області, не звільняють відповідача від обов'язку, передбаченого пунктом 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підпунктом 1 абзацу 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", по відшкодовуванню пенсійному органу за місцем знаходження відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі, нарахованої і виплаченої колишньому працівнику відповідача ОСОБА_2 пільгової пенсії по списку № 1 за весь період з дати призначення пенсії, пропорційно розміру стажу роботи в Воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувального) загоні Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.

Тобто порушення, допущені з вини посадових осіб пенсійного органу, а саме прострочення направлення розрахунків, на переконання суду, враховуючи обов'язковий характер вказаного платежу згідно Закону, не можуть буди підставою для припинення встановленого законом обов'язку відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2, а лише підставою для притягнення таких посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.

Також в силу вищевказаних положень Закону, не може бути підставою для звільнення платника від відшкодування витрати по сплаті та доставці пільгових пенсій за віком по списку № 1 в поточному періоді, відсутність закладеного в бюджет на 2015 рік фінансування установи на такі витрати.

Таким чином, заборгованість відповідача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 становить 23909,10 грн.

Доказів оплати спірної суми заборгованості, виконання обов'язку в інший спосіб, припинення існування такого обов'язку з будь-яких підстав відповідач до суду не подав, а судом самостійно відповідно до вимог ч. 4 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України таких доказів не виявлено.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 33926446, місцезнаходження: вулиця Пушкіна, 9а, місто Калуш, Івано-Франківська область) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 37824000, місцезнаходження: вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 23909 (двадцять три тисячі дев'ятсот дев'ять) гривень 10 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: /підпис/ ОСОБА_3

Постанова складена в повному обсязі 16.06.2015 року.