Постанова № 45336606, 29.10.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2009
Номер справи
2а-5635/09/0870
Номер документу
45336606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2009 року Справа № 2а-5635/09/0870

11 год. 30 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Батрак І.В..

при секретарі судового засідання Полтавець Д.В.,

за участю представників

позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області

до: Приватного підприємця ОСОБА_2

про: Про стягнення податкового боргу у сумі 2 841 грн.98 коп.

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Гуляйпільському районі Запорізької області звернулась із адміністративним позовом до Приватного підприємця ОСОБА_2, про стягнення податкового боргу у суми 2 841 грн. 98 коп., посилаючись на те, що вказана заборгованість відповідачем була допущена внаслідок несплати єдиного податку та податку на додану вартість вироблених в Україні товарів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити та дала пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позов визнав, та пояснив що дійсно має заборгованість перед бюджетом, яка виникла внаслідок не сплати єдиного податку та податку на додану вартість. С позовом згоден та не заперечує проти його задоволення.

Вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПП ОСОБА_2 зареєстрований Гуляйпільською райдержадміністрацією як фізична особа підприємець 10.04.2008р. про що внесено запис до Єдиного державного реєстру за №20840000000001347, та взятий на облік у ДПІ у Гуляйпільському районі, як платник податків 11.04.2008р. за №115/2008.

ПП ОСОБА_2 є платником єдиного податку згідно Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» №727/98 від 03.07.1998р, оскільки ним було подано до податкової інспекції заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності №4662/3 від 16.12.2008р.

В заяві вказав вид підприємницької діяльності - роздрібна торгівля автомобільними деталями приладами, технічне обслуговування та ремонт автомобілів. У відповідності із ч.2 ст.2 Указу ставку єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності. На підставі вказаного рішення Гуяйпільської міської ради №5 від 17.03.2005р.( з внесеними змінами згідно Рішень від 22.06.2006р.,№ 33 від 24.09.2008р.) для відповідача на 2009рік встановлено ставку єдиного податку в розмірі 150грн. 00 коп. Єдиний податок сплачується щомісяця до 20-го числа наступного місяця. Відповідачем в порушення вимог Указу №727,щодо своєчасності та обов'язковості сплати єдиного податку, з червня місяця 2009р. припинено сплату вказаного податку.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, види податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників визначаються Законом від 25 червня 1991 року № 1251 "Про систему оподаткування" (зі змінами і доповненнями). У ст. 1 зазначеного Закону передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюють органи, перелік яких визначено у ст. 2 Закону від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими" фондами". Відповідно до цього Закону контролюючим органам є податкові органи.

Відповідно до даних обліку та звітності ДПІ у Гуляйпільському районі станом на 06.10.2009р. податкова заборгованість відповідача згідно із розрахунку від 22.12.2008р. за № 766739 по сплаті єдиного податку складає 571грн. 32коп., яка виникла в наслідок несплачених чергових платежів по єдиному податку.

Також відповідач згідно даних обліку та звітності ДПІ у Гуляйпільському районі станом на 06.10.2009р. має податкову заборгованість по сплаті податку на додану вартість у сумі 2270 грн. 66 коп.

У відповідності із вимогами п. 5.1. ст. 5 Закону України від 21.12.00р. №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Таке податкове зобов'язання підлягає самостійній сплаті на протязі десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання такої податкової декларації. Згідно п. 1.111 вказаного закону податкова декларація (розрахунок) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Зазначені податкові зобов'язання не можуть бути оскаржені платником в адміністративному або судовому порядку. Не сплачене у встановлений строк узгоджене податкове зобов'язання визнається податковим боргом.

Крім цього, заборгованість відповідача по вказаному податку складається із сум податкових зобов'язань, нарахованих платнику як штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату податку згідно ст.17.1.7. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державно цільовими фондами".

Штрафна санкція - плата у фіксованій сумі у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання, яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням правил оподаткування, визначених відповідними законами.

В зв'язку з цим ДПІ у Гуляйпільському районі складено податкові повідомлення-рішення по податку на додану вартість:

- № 00091611701/0 від 11 вересня 2009 року, встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість вироблених в Україні товарів, відповідальність передбачено підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державно цільовими фондами " за затримку на 58 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 22,00 грн., розмір штрафу складає 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою більше ніж від 31 до 90 календарних днів, нараховано штраф 4,40 грн., повідомлення-рішення отримано відповідачем особисто 12.09.2009р, та призначено термін сплати 22.09.2009 р.

- № 00091511701/0 від 11 вересня 2009 року, встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість вироблених в Україні товарів, відповідальність передбачено підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державно цільовими фондами " за затримку на 119 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 88,03 грн., розмір штрафу складає 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою більше 90 календарних днів, нараховано штрафу 44,02 грн., повідомлення-рішення отримано 12.09.2009р, термін сплати 22.09.2009 р.

- № 00091711701/0 від 11 вересня 2009 року, встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість вироблених в Україні товарів, відповідальність передбачено підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державно цільовими фондами " за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 112,00 грн., розмір штрафу складає 10% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою до 30 календарних днів, нараховано штрафу 11,20 грн., повідомлення-рішення отримано ПП ОСОБА_2 осо сто 12.09.2009р, термін сплати 22.09.2009р.

Оскільки борг виник на підставі податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.09.09р., винесеного згідно ст.. 17 п. 17.1.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в зв'язку із неподанням відповідачем податкової декларації по податку на додану вартість за червень та липень 2009р. у сумі 340 грн. Згідно вказаного пункту, платник податку, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено п.4.1. ст. 4 ЗУ від 21.12.2000р. № 2181 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Згідно пп..4.1.4 п.4.1. ст.. 4 цього закону, платники, в яких податковий звітний період дорівнює календарному місяцю, подають податкову звітність з ПДВ до ДПІ за своїм місцезнаходженням протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто відповідач повинен був подати податкову звітність до 20.07.09р. та до 20.08.09р. Приватний підприємець ОСОБА_2 звітність за вказані звітні періоди до інспекції не надавав взагалі. Повідомлення отримано відповідачем засобами поштового зв'язку 11.09.09р.

У відповідності із п.5.2.1 ст.5 Закону України від 21.12.2000р. №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника, визначене контролюючим органом, вважається узгодженим в день отримання податкового повідомлення-рішення. Податкові зобов'язання платником не оскаржено ні в адміністративному порядку, ні в судовому порядку. Згідно ст.5 Закону України № 2181 платник податку зобов'язаний сплатити таке податкове зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового рішення про таке нарахування. На цей час відповідач не сплатив податкове зобов'язання у встановлений строк. Враховуюче те, що податкове зобов'язання узгоджене, воно визнається податковим боргом, (пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ від 21.12.2000р. № 2181).

На виконання вимог ст.6 ЗУ від 21.12.00.р. № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами", боржнику було вручено першу податкову вимогу №1/23 від 26 січня 2009р. Вимогу направлено засобами поштового зв'язку з поштовим повідомленням про вручення, яка була отримана відповідачем 27.01.2009р. У зв'язку з непогашенням податкового боргу відповідачу було направлено другу податкову вимогу № 2/77 від 26 лютого 2009р. рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення. У п.2 податкової вимоги № 2/77 від 26 лютого 2009р., ДПІ у Гуляйпільському районі Запорізької області вимагає терміново сплатити суму податкового боргу, однак, даних вимог ПП ОСОБА_2 не виконав, тобто безпідставно ухилився від сплати податкового боргу. На новостворений борг податкові вимоги не направляються, то і застосування податковим органом заходів примусового стягнення, крім як в судовому порядку Законом України № 2181 не передбачено. Крім цього, пп.10.1.1 п.10.1. ст. 10 вказаного Закону встановлено, що податковий орган здійснює погашення податкового боргу, по-перше, шляхом стягнення коштів, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів платника.

Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Статтею 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що на час судового засідання ПП ОСОБА_2 має несплачену податкову заборгованість по єдиному податку на суму 571 грн. 32 коп., по податку на додану вартість вироблених в Україні товарів у сумі 2270 грн.66 коп. загальна сума заборгованості перед бюджетом складає 2841 грн. 98 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області до Приватного підприємця ОСОБА_2, про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області суму податкового боргу по єдиному податку у розмірі 571 (п'ятсот сімдесят одна) грн. 32 коп. Стягнуті кошти перерахувати до місцевого бюджету Гуляйпільського району Запорізької області, р/р № 34210379700102, МФО 813015, ОКПО 34676896, код платежу 16050200, банк одержувача УДК м. Запоріжжя.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області суму податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 2 270 ( дві тисячі двісті сімдесят)грн. 66 коп. Стягнуті кошти перерахувати до Державного бюджету Гуляйпільського району Запорізької області, р/р31111029700101, МФО 813015, код 34676890, банк одержувача ГУДКУ в Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) І.В.Батрак