ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12539/13-а
провадження № 2-а/753/496/13
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2013 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, третя особа: Міністерство соціальної політики України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2013 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови йому в нарахуванні (перерахунку) та виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ), та зобов'язання здійснити перерахунок (нарахування) та виплату відповідних компенсацій та пільг.
На обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що в 1993 р. він отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії. Рішенням комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі Комісія), від 13.04.2000 р. видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було визнано безпідставним. Проте постановою Святошинського районного суду м. Києва від 14.04.2008 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2009 р., рішення Комісії від 13.04.2000 р. визнано протиправним та зобовязано видати йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На виконання зазначеного рішення 20.01.2010 р. йому видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 р. визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району м. Києва щодо відмови йому у виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, та зобов'язано повторно розглянути вказане питання. Проте Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, повторно розглянувши вказане питання, знову відмовило йому у виплаті компенсацій та пільг, про що повідомило його листом від 30.03.2012 р.
Позивач вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку (нарахування) та виплаті компенсацій та пільг протиправною посилаючись на зміст постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 р., якою подібне рішення відповідача було визнано протиправним, та ст. 72 КАС України, відповідно до вимог якої не підлягають доказуванню обставини, встановлені рішенням у адміністративній справі, що набрало законної сили.
З урахуванням змін, внесених в судовому засіданні, ОСОБА_2 просив визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови йому в нарахуванні (перерахунку) та виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації і Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі Центр) здійснити перерахунок (нарахування) та виплату належних до виплати сум, компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, у період з 13 квітня 2000 р. по 20 січня 2010 р., а саме: 50-процентну знижку плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості); грошову компенсацію в розмірі середньої вартості санаторно-курортної путівки в Україні, встановленої Кабінетом Міністрів України; 25% вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Відповідачі позов не визнали, подавши письмові заперечення.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації послався на те, що відповідно до п. 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936, виплата компенсацій, допомог та надання пільг, передбачених законом, провадиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення. З огляду на вказане немає підстав для виплати компенсацій і надання позивачу пільг за період, коли він був позбавлений статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Представник Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) послався на, що Центр здійснює вхідний облік документів з питань призначення соціальних допомог та інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, а отже надання 50-процентної знижки плати за користування житлом і комунальні послуги та користування телефоном до компетенції Центру не відноситься. Підстав для перерахування коштів грошової компенсації вартості санаторно-курортної путівки та продуктів харчування немає, так як перерахування коштів здійснюється лише на підставі розпорядження Управління праці та соціального захисту населення, а виплата компенсацій, допомог та надання пільг, передбачених законом, провадиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення.
Міністерство соціальної політики України як третя особа свого представника до суду не направило, письмових пояснень на позов не надало, однак вказана обставина не перешкоджає встановленню фактичних обставин справи.
Оскільки сторони подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву, письмові докази та заперечення на позов, суд вважає встановленими наступні обставини.
У 1993 р. позивач ОСОБА_2 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії.
Рішенням комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 13.04.2000 р. (протокол № 368) видачу позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визнано безпідставною.
Рішенням Радянського районного суду м. Києва від 12.02.2001 р. відмовлено у задоволенні скарги позивача на рішення комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 13.04.2000 р.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 14.04.2008 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2009 р., за результатами перегляду вищевказаного рішення Радянського районного суду м. Києва у звязку з нововиявленими обставинами визнано протиправним рішення комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 13.04.2000 р. та зобов'язано видати ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 27-29, 30-31).
На виконання зазначеного рішення 20 січня 2010 р. ОСОБА_2 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, віднесені до другої категорії, мають право зокрема на оплату займаної ними та членами їх сім'ї жилої площі (в межах норми, передбаченої статтею 47 Житлового кодексу України) в розмірі 50 процентів квартирної плати, обчисленої за ставками, встановленими для робітників і службовців, а також оплата в розмірі 50 процентів встановленої плати за користування комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) і телефоном; першочергове щорічне безплатне забезпечення за місцем роботи санаторно-курортними путівками чи путівками на відпочинок або компенсація за їх бажанням середньої вартості путівки в Україні для самостійного санаторно-курортного лікування чи відпочинку; забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України.
Листом від 21 червня 2010 р. Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району м. Києва відмовило ОСОБА_2 у виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, за період, коли він не мав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Оспорюючи правомірність вказаної відмови, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району м. Києва про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови йому у виплаті компенсації по комунальним та іншим платежам згідно пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, і стягнення 25906,41 грн. матеріальної та 30000 грн. моральної шкоди.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2012 р. позов ОСОБА_2 задоволено частково. Вказаною постановою визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Дарницького району м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 у виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, та зобовязано повторно розглянути вказане питання (а.с. 34-35).
Ухвалюючи вказану постанову, Київський апеляційний адміністративний суд м. Києва, виходив з того, що п. 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 (далі - Порядок), стосується виключно початку відліку отримання виплат компенсацій, допомог та пільг, передбачених законом для громадян, які вперше отримали відповідні посвідчення, а п. 4 Порядку передбачено, що у разі зміни посвідчення, проведення виплати поновлюється з дня припинення вказаної виплати. До того ж відповідачем не було враховано, що оскільки постановою Святошинського районного суду м. Києва від 14.04.2008 р. рішення комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 13.04.2000 р. визнано протиправним, а отже права ОСОБА_2 на отримання спірних компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, також підлягають поновленню саме з 13 квітня 2000 р.
З огляду на встановлення судовим рішенням неправомірності дій Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації 16 травня 2012 р. ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про виконання рішення суду.
Проте листом від 30 травня 2012 р. Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації знову відмовило ОСОБА_2 у виплаті компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, мотивуючи відмову тими ж підставами, а саме п. 3 Порядку (а.с. 37).
Даючи оцінку правомірності повторної відмови відповідача у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ, суд виходить з положень ч. 1 ст. 72 КАС України, відповідно до яких обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Оскільки постановою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2012 р. встановлено безпідставність і необґрунтованість посилань відповідача на п. 3 Порядку і незаконність його дій щодо відмови позивачу у виплаті відповідних компенсацій та пільг з часу неправомірного позбавлення останнього статусу особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не підлягає доказуванню неправомірність повторної відмови відповідача у нарахуванні компенсацій та пільг, оскільки відповідач посилається на ті ж обставини, які вже були предметом розгляду в суді.
Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позову про неправомірність дій Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови позивачу у нарахуванні компенсацій та пільг, передбачених ст. 21 Закону № 796-ХІІ.
Порушені права та інтереси позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату відповідачу компенсації середньої вартості путівки в Україні та 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України.
Підстав зобовязувати відповідачів здійснити нарахування та виплату 50 процентів квартирної плати, плати за користування комунальними послугами і телефоном суд не вбачає, оскільки надання вказаних пільг до компетенції відповідачів не відноситься і надання грошових компенсацій замість вказаних пільг Законом № 796-ХІІ не передбачено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 181, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації по відмові ОСОБА_2 у нарахуванні компенсації середньої вартості путівки в Україні та 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, за період з 13 квітня 2000 р. по 20 січня 2010 р.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в межах компетенції здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 компенсацій, передбачених ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: компенсації середньої вартості путівки в Україні та 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України, за період з 13 квітня 2000 р. по 20 січня 2010 р.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: