Постанова № 4531207, 04.06.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2009
Номер справи
2-а- 11363/09
Номер документу
4531207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«04» червня 2009 року м. Полтава Справа № 2-а- 11363/09

Полтавський окружний адміністративний суд в складі судді Соколенко Ф.Ф.

при секретарі: О.С.Христич

за участю представників:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання неправомірними дій відповідача по нарахуванню державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною за період з червня 2008 року по грудень 2008 року зобов'язання відповідача нараховувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з грудня 2008 р. по квітень 2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що в 2008 році йому проводилися грошові виплати допомоги на дитину Управлінням праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації Полтавської області, але не в повному обсязі, як це передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач повинен був керуватися нормами ч. 3 ст. 46 Конституції України, згідно якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Позивач в судове засідання не з'явився надавши клопотання про розгляд справи без його участі. Клопотання задоволено судом.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву в яких проти позову заперечував вказуючи на те, що він діяв в межах Законів України Про Державний бюджет на відповідний рік та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. № 13, якою затверджено «Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Відповідач в судове засідання не з'явився надавши клопотання про розгляд справи без його участі. Клопотання задоволено судом.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив.

Позивач є батьком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження і є застрахованою особою в розумінні ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 - ІІІ від 18.01.2001 року, тому має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом.  

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України та ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Згідно Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 - ІІІ від 18.01.2001 року цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Стаття 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла до 31.12.2007 року встановила, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Враховуючи те, що позивач є застрахованою особою в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що також підтверджується довідкою відповідача від 25.05.2009 р., суд приходить до висновку, що нарахування та виплату допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід здійснювати на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а не Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на який посилається позивач.

 Що стосується позовних вимог про нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня по грудень 2008 року, то Законом України від 28.12.2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" виключено. Одночасно внесено зміни, які набрали чинності з 01.01.2008 року, до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до трьох років, виплачується згідно із статтею 15 цього Закону і застрахованим і незастрахованим особам в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (до 01.01.2008 року відповідно до статті 13 цього ж Закону зазначена допомога призначалась незастрахованим особам в системі загальнообов'язкового соціального страхування відповідно до вимог Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а застрахованим (працюючим) особам така допомога призначалась відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням").

Цим же Законом було внесено зміни до частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та викладена в такій редакції - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Таким чином, зміна редакції частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 неконституційним не визнавалась.

Разом з тим, зміни, якими було виключено статтю 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно із Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008. Таким чином позивач мав право з 22.05.2008 р. на отримання допомоги по догляду за дитиною до трьох років у розмірі, передбаченому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а саме в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом. Таким чином позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму за період з червня по грудень 2008 року.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що Верховна Рада України, приймаючи Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмежила соціальне право громадян, у тому числі і позивача, закріплене в статтях 42-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Даний висновок ґрунтується і на правових позиціях, висловлених Європейським судом з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року, що набрало законної сили 08.02.2006 року у справі Кечко проти України, де вказується, що реалізація особою права, що пов'язано з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань та у випадках, коли набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Таким чином доводи представників відповідача про відсутність кошторисних призначень для реалізації вищевказаних норм Закону не можуть бути підставою для невиконання вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років у визначеній позивачем грошовій сумі  не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги, покладену законодавством на відповідний орган.

 Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нараховувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною відповідно по квітень 2011 року у відповідності до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» також не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може в майбутньому регулювати суспільні відносини.

Таким чином, суд проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають частковому задоволенню.

Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, 94, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації Полтавської області  в частині не нарахування ОСОБА_1  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімума, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 01 червня  2007 року по 31 грудня 2007 року протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації Полтавської області  провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімума, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 01 червня по 31 грудня 2008 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1  витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Копію постанови направити сторонам.

Постанова  набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

  

Суддя Ф.Ф.Соколенко

Повний текст постанови виготовлений: 09.06.2009 р.

З оригіналом згідно

Суддя Ф.Ф.Соколенко

Постанова не набрала законної сили.

Секретар судового засідання Христич О.С.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69 E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

«09» червня 2009 року №1/ 2-а-11363/09

Управління праці та соціального захисту населення Котелевської  районної державної адміністрації Полтавської області. 38600, смт.Котельва, вул.Жовтнева, 224. ОСОБА_1 АДРЕСА_1

Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 04.06.09 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Додатки: постанова на 1 арк. - кожному адресату.

Суддя

Полтавського окружного

адміністративного суду Ф.Ф.Соколенко