№ 0603/ 2392/12
провадження № 2-а/0603/267/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.11.2012 року м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: головуючого судді Замеги О.В., при секретарі Павлюк А.В., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ТОВ „ Контакт до Бердичівської міської ради про визнання недійсним нормативно-правового акту індивідуальної дії органу місцевого самоврядування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом і просить визнати недійсним рішення 15 сесії шостого скликання Бердичівської міської ради від 01 березня 2012 року № 350 про знесення кіоску ТОВ „Контакт, який розташований в м. Бердичеві по вул. Котовського, 297 а.1( зупинка громадського транспорту ОСОБА_4). Мотивуючи тим, даним рішенням, яке позивачем одержане 02.04.2012 року, доручено КП "Бердичівкомусервіс" демонтувати кіоск ТОВ "Контакт" за адресою: м. Бердичів, вул. Котовського, 297"а" (зупинка громадського транспорту "Червона Гора"). Вважає, що вказане рішення є незаконним і підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України. Так, у вищевказаному рішенні сесії міської ради зазначено, що воно прийняте на підставі ст. 25 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", хоча дана стаття не передбачає права ради фактично приймати рішення про демонтаж малих архітектурних форм, в тому числі кіосків, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, оскільки цим порушується право користування, володіння цим майном. Не відповідають дійсності покладені в основу рішення ради висновки про те, що земельна ділянка та кіоск були встановлені самовільно, доказом чому є рішення Бердичівської міськради від 25.07.2002 року № 445 про надання дозволу на укладення договору оренди земельної ділянки. Станом на 25.07.2003 року міська рада не порушувала питання про відмову в укладені договору оренди на наступний період, хоч ТОВ "Контакт" і зверталось до відповідача з відповідними клопотаннями кожного року. Тобто залишення звернень ТОВ "Контакт" без розгляду є доказом про продовження дії договору оренди на умовах, що були передбачені договором, укладеним у 2002 році. У 2006 році позивач також звертався до відповідача з відповідним проханням, однак таке звернення на розгляд сесії міської ради не виносилось. Як наслідок, ТОВ "Контакт" фактично користувалось даною земельною ділянкою на умовах оренди.
В судовому засіданні представники позивача свої вимоги підтримав з вищенаведених підстав.
Представник відповідача з позовом не визнала, і пояснила суду, що позивач не має дозвільних документів на розміщення даного кіоску. Прийняте рішення 15 сесії шостого скликання Бердичівської міської ради від 01 березня 2012 року № 350 про знесення кіоску, яке оскаржується позивачем, прийнято в межах компетенції органу місцевого самоврядування і не протирічить іншим нормам чинного законодавства. З метою утримання в належному стані території міста Бердичева, здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, забезпечення на території міста чистоти і порядку Бердичівська міська рада прийняла рішення від 01.03.2012 №349 Про затвердження Тимчасового порядку проведення демонтажу самовільно встановлених стаціонарних малих архітектурних форм, пересувних малих архітектурних форм та тимчасових споруд, та рішення від 01.03.2012 №350 Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд. Між Бердичівською міською радою та ТОВ Контакт, договір оренди землі на земельну ділянку за адресою: м. Бердичів, вул. Котовського, 297 а/1, у відділі комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради, не був облікований. Крім того рішенням Бердичівської міської від 07.12.2006 року №117, ТОВ Контакт, було зобовязано звільнити зазначену земельну ділянку, на якій знаходиться кіоск і демонтувати його в місячний термін, у звязку з тим, що земельна ділянка зайнята самовільно. Виконавчий комітет Бердичівської міської ради неодноразово направляв листи ТОВ Контакт, про демонтаж кіоску у визначені строки( лист від 27.09.207 №357; від 20.11.07 №1397/з). Крім того, направлялись листи міським комунальним підприємством Інспекція з благоустрою та санітарії м. Бердичева, а також позивача попереджали про демонтаж кіоску у визначені строки ( лист від 10.09.20007 № 480).
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення; якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Судом встановлено, що 15 сесією шостого скликання Бердичівської міської ради від 01 березня 2012 року № 350 прийнято рішення про демонтування тимчасових споруд, які знаходяться за адресою: м. Бердичеві по вул. Котовського, 297 а.1.( зупинка громадського транспорту ОСОБА_4)( а.с.6).
Відповідно до вимог п. 2.31 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 зареєстровано в Мін'юсті України 22.11.2011 року за №1330/2068 самовільне розміщення тимчасової споруди заборонено, згідно п 2.35 вищезазначеного наказу документація щодо встановлення тимчасових споруд дійсна до закінчення її терміну.
Представниками позивача не надав суду доказів наявність договору оренди на дану земельну ділянку, на якому розташований вказаний кіоск, наявність документів дозвільного характеру, які б дозволяли розміщати вказану тимчасову споруду на території міської громади.
Посилання представників позивача що ТОВ „Контакт орендує дану земельну ділянку на підставі рішення Бердичівської міськради від 25.07.2002 року № 445 про надання дозволу на укладення договору оренди земельної ділянки, спростовуються матеріалами справи.
Так, відповідно до рішенням Бердичівської міської від 07.12.2006 року № 117, ТОВ Контакт, було зобовязано звільнити зазначену земельну ділянку, на якій знаходиться кіоск і демонтувати його в місячний термін, у звязку з тим, що земельна ділянка зайнята самовільно( а.с.36).
Виконавчий комітет Бердичівської міської ради неодноразово направляв листи ТОВ Контакт, про демонтаж кіоску у визначені строки(лист від 27.09.207 № 357; від 20.11.07 № 1397/з)( а.с.36-38).
Крім того, направлялись листи міським комунальним підприємством Інспекція з благоустрою та санітарії м. Бердичева, а також позивача попереджали про демонтаж кіоску у визначенні строки(а.с. 39).
З метою утримання в належному стані території міста Бердичева, здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, забезпечення на території міста чистоти і порядку Бердичівська міська рада прийняла рішення від 01.03.2012 № 349 Про затвердження Тимчасового порядку проведення демонтажу самовільно встановлених стаціонарних малих архітектурних форм, пересувних малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Стаття 144 Конституції України, передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
П. 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 21 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
У відповідності ж до частини першої ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
П. 12 перехідних положень Земельного Кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності Рада Міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим здійснює розпорядження землями за межами населених пунктів відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Надання та зміна цільового призначення земель водного фонду, історико-культурного, лісогосподарського, оздоровчого, рекреаційного, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) здійснюється за погодженням з Радою міністрів Автономної Республіки Крим.
Суд не вважає обґрунтованими доводи представників позивача стосовно того, що тимчасову споруду можливо демонтувати, а відповідно і звільнити самовільно зайняту земельну ділянку можливо тільки за рішенням суду, оскільки тимчасова споруда не відноситься до нерухомого майна, може бути переміщена без її знецінення та зміни її призначення(ст. 181 ЦК України), тобто таким чином, що не порушує права її власника на її володіння, користування та розпорядження в межах чинного законодавства.
Таким чином, суд вважає, що орган місцевого самоврядування діяв в межах наданих йому законом повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством та надав суду належні та допустимі докази правомірності своїх дій при прийнятті спірного рішення від 01.03.2012 року № 350, а тому позовні вимоги ТОВ „ Контакт до Бердичівської міської ради про визнання недійсним нормативно-правового акту індивідуальної дії органу місцевого самоврядування вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 14, 19, 144 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 70, 71, 158, 163, 171 КАС України, ст.ст. 25, 26 Закону України „Про місцеве самоврядування, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ТОВ „ Контакт до Бердичівської міської ради про визнання недійсним нормативно-правового акту індивідуальної дії органу місцевого самоврядування відмовити.
Сторони можуть ознайомитись з повним текстом постанови 28.12.2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя