ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2009 року Справа №2-а-4129/08/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі Шовгенюк І.В.
за участю:
представника позивача - Яремчук В.В.;
представника відповідача - Ружицька З.Я., Лазаренко Д.П.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ТзОВ «Карпатське пір'я»
до відповідача: Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року, -
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ «Карпатське пір'я» звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та пояснив, що відповідачем було проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року. За результатами даної перевірки складено акт №4001/23/34160635 від 19.05.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання податку на прибуток у розмірі 208958, 00 грн. та нараховано 80796 грн. штрафних санкцій. Вважає дане податкове повідомлення-рішення незаконним виходячи з наступного. Відповідно до ч.2 ст.87 Господарського кодексу України, товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього. Згідно ч.3 ст.87 Господарського кодексу України, рішення товариства про зміни розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру. Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про господарські товариства», зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Частиною 4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зазначено, що у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом. Тобто, виходячи з вимог даної норми, державній реєстрації змін до статутного фонду, повязаних із збільшенням розміру статутного капіталу передує внесення засновниками вкладів до статутного фонду. Протоколом №2 Зборів учасників товариства від 03.05.2006 року було вирішено поновити статутний капітал в грошовому виразі на суму 1790000 грн. В зв'язку з тим, що на думку учасників товариства, чинним законодавством та Статутом товариства не чітко закріплено порядок державної реєстрації змін до Статуту, повязаних із збільшенням статутного фонду, вищезазначеним протоколом було доповнено ст. 7 Статуту пунктом 7.13, відповідно до якого державна реєстрація змін розміру статутного капіталу товариства в грошовому виразі в сторону його збільшення здійснюється протягом місяця після внесення засновниками повної суми збільшення статутного капіталу. Протягом 2006-2008 років учасниками товариства було внесено 1790000 грн. статутного капіталу товариства в грошову виразі, який станом на 22.02.2008 року склав 1998648 грн., в тому числі 1790000 грн. в грошовому виразі. 22.02.2008 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів. Підтвердженням того, що кошти в сумі 1076130 грн. є поповненням статутного капіталу, а не безповоротною фінансовою допомогою, як помилково вважає відповідач, є виписки ФАКБ «Надра», в яких чітко зазначається призначення платежу - поповнення статутного фонду. Просить позов задовольнити повністю.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, посилаючись на те, що викладений в акті висновок про порушення податкового законодавства по заниженню скоригованого валового доходу за 2006 рік та за 2007 рік та, відповідно, заниженню податку на прибуток у розмірі 208 958 грн., є вірним і документально підтверджується наступним. Частиною 2 статті 87 Господарського Кодексу України передбачено, що товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду у порядку визначеному цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього. Згідно з частиною 3 статті 87 Господарського Кодексу України рішення товариства про зміну розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру. Відповідно до п.3 ст.4 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зміни до установчих документів юридичної особи, а також прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця, підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом. Згідно ч.1 ст.7 Закону України «Про господарські товариства» зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Частиною 4 ст. 16 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що рішення товариства про зміну розміру статутного (складеного) капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру. Незважаючи на те, що зареєстрований статутний фонд був повністю сформований, учасники товариства продовжували вносити на поточний рахунок готівкові кошти в якості внесків в статутний фонд. В порушення цих норм позивачем станом на 01.07.2006 року, 01.10.2006 року, 01.01.2007 року, 01.04.2007 року, 01.07.2007 року, 01.10.2007 року, 01.01.2008 року не внесено змін до державного реєстру про збільшення статутного фонду і відповідно кошти в сумі 1076130 грн. не є внесками в статутний фонд товариства. Таким чином, проведеною документальною плановою перевіркою позивача за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року встановлено, що товариством занижено податок на прибуток за 2006 рік на суму 76283 грн. та за 2007 рік на суму 132675 грн. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, судом встановлено, що за результатами виїзної планової документальної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 27.03.2006 року по 31.12.2007 року складено акт №4001/23/34160635 від 19.05.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток у розмірі 208958, 00 грн. та нараховано 80796 грн. штрафних санкцій (а. с. 5-42).
Як вбачається з акта перевірки, перевіркою правильності визначення валового доходу встановлено заниження скоригованого валового доходу за 2006 рік та за 2007 рік. На думку податкового органу, не зважаючи на те, що зареєстрований статутний фонд був повністю сформований, учасники підприємства продовжували вносити на поточний рахунок підприємства готівкові кошти в якості внесків в статутний фонд, і оскільки станом на 01.07.2006 року, 01.10.2006 року, 01.01.2007 року, 01.04.2007 року, 01.07.2007 року, 01.10.2007 року, 01.01.2008 року не внесено змін до державного реєстру про збільшення статутного фонду, то, кошти в сумі 1076130, 00 грн не є внеском в статутний фонд товариства, і відповідно дані кошти підлягають оподаткуванню на підставі п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» як сума безповоротної фінансової допомоги. В зв'язку з цим, на думку відповідача, було занижено податок на прибуток у розмірі 208958, 00 грн.
Суд не погоджується з такими висновками відповідача, виходячи з наступного.
Протоколом №2 Зборів учасників ТзОВ «Карпатське пір'я» від 03.05.2006 року було вирішено поповнити статутний капітал товариства в грошовому виразі на суму 1790000 грн.
Вищезазначеним протоколом було доповнено ст.7 Статуту ТзОВ «Карпатське пір'я» пунктом 7.13, відповідно до якого державна реєстрація змін розміру статутного капіталу товариства в грошовому виразі в сторону його збільшення здійснюється протягом місяця після внесення засновниками повної суми збільшення статутного капіталу.
Перерахунок коштів в сумі 1076130 грн. на рахунок ТзОВ «Карпатське пір'я», підтверджується виписками із ФАКБ «Надра» (а. с. 58-82).
Як вбачається з вищенаведених виписок із ФАКБ «Надра» дані кошти були перераховані за призначенням платежу - поповнення статутного фонду.
Крім того, відповідно до ст.13 Закону України «Про режим іноземного інвестування» учасниками товариства було подано Головному управлінню з питань євро інтеграції, зовнішніх зв'язків та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції з клопотанням про реєстрацію її в установленому порядку (а. с. 83-85).
Дані інвестиції були зареєстровані, а саме:
• інвестицію АТ «МАНУФАКТУРА АЛЬФОНС КАСТЕКС» у розмірі 1101774, 60 грн. зареєстровано Головним управлінням з питань євро інтеграції, зовнішніх зв'язків та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації 14.04.2008 року за реєстраційним №1326-1-2-32;
• інвестицію учасника ОСОБА_1у розмірі 632836, 38 грн. зареєстровано Головним управлінням з питань євро інтеграції, зовнішніх зв'язків та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації 14.04.2008 року за реєстраційним №1326-1-2-33;
• інвестицію учасника ОСОБА_2 у розмірі 57805, 11 грн. зареєстровано Головним управлінням з питань євро інтеграції, зовнішніх зв'язків та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації 14.04.2008 року за реєстраційним №1326-1-2-34;
При цьому, дані інформацій повідомлення про внесення іноземних інвестицій були погоджені із Державною податковою інспекцією в Снятинському районі Івано-Франківської області (а. с. 83-85).
Позиція податкової інспекція стосовно того, що кошти, які надійшли від учасників товариства, як внесок до статутного фонду, є безповоротною фінансовою допомогою, яка повинна включатися до складу валового доходу, є такою, що не ґрунтується на вимогах закону.
Внесені кошти до статутного фонду не є безповоротною фінансовою допомогою у розумінні п. 1.22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» №334/94-ВР від 28.12.1994 року, згідно із якою безповоротна фінансова допомога це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорам дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладення таких угод.
Виходячи із вимог п.п. 4.2.5 п.4.2 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» суми коштів, що надходять платнику податків у вигляді прямих інвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником, не включаються до валового доходу.
Обґрунтовуючи свою позицію щодо того, що кошти є саме безповоротною фінансовою допомогою, податкова інспекція посилається також і на те, що внески у статутний фонд були здійснені до набрання чинності рішенням товариства про зміну розміру статутного фонду. Проте, суд вважає, що у відповідності із законодавством для здійснення державної реєстрації змін розміру статутного фонду необхідно перерахувати кошти до статутного фонду.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року , яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання податку на прибуток у розмірі 208958, 00 грн. та нараховано 80796 грн. штрафних санкцій , суперечить вимогам вищезазначених норм, а тому підлягає скасуванню.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Снятинському районі Івано-Франківської області №0000352300/07344/10 від 26.05.2008 року.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Басай
Постанова в повному обсязі складена 09.06.2009 року