Постанова № 45293090, 12.06.2015, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
755/31365/14-а
Номер документу
45293090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/31365/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2015 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Виниченко Л.М.,

за участі секретаря Локоткова І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, Одеського міського голови Труханова Геннадія Леонідовича про визнання дій протиправними та зобовязання надати доступ до публічної інформації,-

в с т а н о в и в:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом у якому просить визнати протиправними дії Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради по відмові у наданні доступу до публічної інформації, а саме GPS-даних громадського транспорту м. Одеси, що були створені, отримані та перебувають у володінні розпорядника інформації; зобовязати вказаного відповідача надати на його запит від 05.08.2014 року публічну інформацію про GPS-дані громадського міського транспорту м. Одеси та зобовязати Одеського міського голову Труханова Г.Л. у межах своїх повноважень проконтролювати надання йому доступу до публічної інформації, яка перебуває у володінні Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради.

Вимоги мотивує тим, що він є власником всеукраїнського інтернет-сервісу пошуку маршрутів громадського транспорту «Easy Way», який на сьогоднішній день є одним із провідних та сучасних серед існуючих. Станом на даний час його інтернет-сервіс працює в 53 найбільших містах України та надає можливість відстеження руху громадського транспорту в режимі реального часу (за допомогою систем GPS-навігації) вже у 9 містах України. Із загальнодоступних джерел йому стало відомо про завершення процесу обладнання міського електричного транспорту м. Одеси системами GPS-навігації та функціонування даної автоматизованої системи.

Проте його неодноразові намагання отримати доступ до вказаної публічної інформації залишилися без результативними. На його письмовий запит відповідач Департамент транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради листом від 08.08.2014 року відмовив у доступі до публічної інформації, а саме в наданні інформації GPS- даних громадського транспорту, який діє у місті Одеса, чим порушено його права на доступ до публічної інформації.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 підтримав поданий позов та обставини, викладені у ньому.

Представник відповідача Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради та відповідач Одеський міський голова в судове засідання не зявилися, будучи належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, від представників відповідачів до суду надійшли заперечення на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність.

Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані представниками відповідачів заперечення, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідачів із запитами про доступ до публічної інформації, а саме доступ до даних системи GPS- навігації рухомого складу громадського транспорту. Зокрема, у запиті від 05.08.2014 року позивач звертався до Міського голови Труханова Г.І. з проханням в порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації» надати йому інформацію GPS- даних громадського транспорту, який діє у м. Одеса, а у разі не володіння Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради запитуваною інформацією, просив зобовязати Департамент направити запит належному розпоряднику інформації (а.с. 73, 74).

Листом від 08.08.2014 року № 15/05-09-Ш(ЗПИ) відповідачем Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради на запит позивача від 05.08.2014 року була надана відповідь із зазначенням про те, що у 2012 році з метою впровадження геоінформаційних технологій компанія ТОВ «Бениш Джі Пі Ес Україна» почала поетапне встановлення багатофункціональних GPS модулів на рухомий склад, працюючий на міських маршрутах м. Одеси в рамках автоматизованої системи диспетчерського управління рухомими обєктами міського автомобільного та електричного транспорту. На сьогоднішній день в м. Одесі весь рухомий склад КП «Одесміськелектротранс» обладнаний GPS датчиками. В звязку з тим, що дана система знаходиться в процесі тестування здійснюється наладка та програмування обладнання, її використання можливо лише у службових цілях. Після налаштування апаратури, нанесення схем руху на електронні карти, інформація про GPS дані буде доступна у вільному використанні (а.с. 75).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради щодо відмови у наданні доступу до публічної інформації, а саме GPS- даних громадського транспорту м. Одеси та зобовязати Департамент надати на його запит від 05.08.2014 року публічну інформацію про GPS- дані громадського міського транспорту м. Одеси.

Як розяснено у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" від 30.09.2013 року № 11, судам під час розгляду справ необхідно насамперед визначати, чи запитувана інформація є публічною, з урахуванням законодавчого визначення поняття публічної інформації, наведеного устатті 1 Закону України"Про доступ до публічної інформації".

За визначенням публічна інформація можна виокремити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної. Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Щодо несуб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.

В обґрунтування вимог позивач посилається на інформацію, яка була розміщена 18.10.2012 року та 05.12.2013 року на офіційному сайті Одеського міського голови із зазначенням тексту такої інформації, з якого убачається, що Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради було оголошено тендер із закупівлі апаратури для автоматизованої системи диспетчерського управління рухомими обєктами міського автомобільного та електричного транспорту, визначено переможця конкурсу, планується при впровадженні автоматизованої системи GPS встановлення відповідного обладнання та програмного забезпечення; також повідомлялося, що завершено перший етап впровадження системи диспетчеризації одеського міського електротранспорту обладнанням GPS-навігації.

Будь-яких інших доказів на підтвердження закінчення процесу обладнання системою GPS- навігації громадського міського транспорту м. Одеси та функціонування даної автоматизованої системи позивачем не надано.

Отже, за викладених обставин судом встановлено, що запитувана позивачем інформація про GPS- дані громадського міського транспорту м. Одеси знаходиться в процесі тестування Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, тому використовується лише у службових цілях, оскільки проводиться налагодження та програмування обладнання системи.

При цьому також встановлено, що на запит позивача від 05.08.2014 року відповідачем Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради була надана відповідь від 08.08.2014 року з приводу запитуваної інформації, тобто у визначений ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строк надання такої відповіді.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що права позивача відповідачем Департаментом транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради порушені не були, на його звернення була надана відповідь у встановлений законом термін, при цьому запитувана позивачем інформація перебуває у процесі тестування, тому система GPS- даних громадського транспорту м. Одеси стосовно її функціонування не перебуває у стані готового кінцевого продукту, зафіксованого на певному носії інформації, що являється необхідною ознакою надання інформації статусу публічної.

В частині зобовязання Одеського міського голову Труханова Г.Л. у межах його повноважень проконтролювати надання позивачу доступу до публічної інформації, яка перебуває у володінні Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, заявлені вимоги позивачем не містять обгрунтувань та не надано доказів щодо порушення прав позивача вказаним відповідачем.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста ( ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Повноваження голови визначені ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержанняКонституціїта законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади (п. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

У звязку із вищевикладеним позов не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні тому задоволенню не підлягає.

Керуючись Законом України «Про доступ до публічної інформації», постановою Пленуму Вищого адміністративного Суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" від 30.09.2013 року № 11, ст. ст. 1, 2, 5, 7, 18, 69-71, 122, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту транспорту, звязку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, Одеського міського голови Труханова Геннадія Леонідовича про визнання дій протиправними та зобовязання надати доступ до публічної інформації відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя