Справа № 761/757/15-а
Провадження №2-а/761/100/2015
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21 травня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді Маліновської В.М.
при секретарі: Колеснік М.П., Лазоришинець К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві, 3-я особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними і скасування постанов державного виконавця про закінчення виконавчих проваджень без фактичного виконання в повному обсязі, -
в с т а н о в и в:
У січні 2015р. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (Позивачі) звернулися до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві (Відповідач, управління ДВС ГУЮ в м.Києві), 3-я особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними і скасування постанов державного виконавця про закінчення виконавчих проваджень без фактичного виконання в повному обсязі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконанні відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у м.Києві знаходились виконавчі листи, видані Шевченківським районним судом м.Києва, про зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 із врахуванням підвищення відповідно до Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 з 17.03.2013 року. По виконавчим провадженням № 44812659, № 44812742, № 44812558, відкритим за заявами позивачів, як стягувачів, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у м.Києві 12.12.2014 року були винесені постанови про закінчення виконавчого провадження у звязку з фактичним виконаннями рішення суду. Позивачі вважають, що виконавчі провадження були закінчені без фактичного виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2014 року, якою їх позовні вимоги були задоволені частково і відповідно судом першої інстанції були видані виконавчі листи.
У звязку з викладеним позивачі просять визнати протиправними та скасувати постанови державного виконавця від 12.12.2014 року про закінчення виконавчих проваджень №44812659, № 44812742, № 44812558.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2, який одночасно являється представником позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_3, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача Управління ДВС ГУЮ у м.Києві та третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не зявилися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином. При цьому від представника відповідача надійшли копії трьох виконавчих проваджень та заперечення на адміністративний позов, в якому він просив розглядати справу без його участі, а тому суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників відповідача та третьої особи за наявними у справі доказами.
Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_2,який одночасно є представником інших позивачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у м.Києві перебували виконавчі провадження №44812659, №44812742, №448125558 щодо виконання виконавчих листів № 761/24144/13-а, виданих Шевченківським районним судом м.Києва 16.09.2014 року, про зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 із врахуванням підвищення відповідно до Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 з 17.03.2013 року.
12.12.2014 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у м.Києві Новак Г.М. в рамках виконавчих проваджень №44812659, №44812742, №448125558 були прийняті постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі п.8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», тобто в звязку з фактичним виконанням рішення суду.
Так, в постановах про закінчення виконавчого провадження зазначено, що згідно повідомлень Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.10.2014 року та від 04.12.2014 року встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії в порядку встановленому рішенням суду з 17.03.2013 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 1480 грн, а ОСОБА_3 з урахуванням посадового окладу в розмірі 1590 грн, вказаного у довідці Київського міського військового комісаріату віл 26.09.2014 року.
Оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду, розмір пенсії зменшується, виплата пенсії здійснюється в раніше встановленому розмірі: ОСОБА_5 в сумі 2784,29 грн, ОСОБА_2 в сумі 3193,91 грн, ОСОБА_3 в сумі 2715,53 грн.
Також в оскаржуваних постановах зазначено, що у відповідності до вимог п. 12 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», 23.10.2014 року до Пенсійного фонду України направлено вимогу державного виконавця, якою зобовязано здійснити перевірку Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві перерахунку пенсії позивачам. Згідно повідомлення Пенсійного фонду України від 05.11.2014 року встановлено, що на виконання даного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 здійснено відповідний перерахунок пенсії. При цьому питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням, крім посадового окладу, інших складових грошового забезпечення не було предметом судового розгляду, а тому вчинення таких дій Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві виходитиме за межі зобовязань, покладених судовим рішенням.
Отже, підставою для прийняття оскаржуваних рішень стало повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України від 05.11.2014 щодо здійснення ним перерахунку пенсії позивачам.
Разом з тим, суд вважає, що державний виконавець, приймаючи постанову про закінчення виконавчого провадження жодним чином не обґрунтував, яким чином після підвищення посадових окладів розмір пенсії зменшився.
Необґрунтованими також є посилання державного виконавця в оскаржуваних постановах, що проведення перерахунку пенсій з урахуванням, крім посадових окладів, інших складових грошового забезпечення не було предметом судового розгляду.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зміна посадового окладу тягне за собою збільшення розміру й інших складових грошового забезпечення.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393») на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, Київського міського військового комісаріату, було зобовязано Київський міський комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 із врахуванням підвищення їх посадових окладів відповідно до Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377.
Отже, суд зобовязав Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м.Києві довідки саме про розмір грошового забезпечення, а не про розмір посадового окладу позивачів.
Київський міський військовий комісаріат надав відповідні довідки, в яких здійснено перерахунок тих складових грошового забезпечення, розмір яких збільшився у звязку з підвищенням посадових окладів.
Таким чином, державний виконавець безпідставно посилався в оскаржуваних постановах на те, що інші складові грошового забезпечення не були предметом судового розгляду.
Відповідно до ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження»).
Пунктом 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Судом встановлено, що виконавче провадження стосувалося проведення перерахунку та виплати пенсій позивачам, тобто перерахунку та виплати грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а не лише посадового окладу.
За таких обставин у державного виконавця не було підстав для винесення постанов про закінчення виконавчого провадження згідно п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», у звязку з цим адміністративний позов підлягає задоволенню.
З урахуванням положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст.ст. 19, 124 Конституції України, ст.ст. 11, 49 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. ст.ст. 11, 69, 70, 71, 160-163, 167, 181 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві Новак Галини Матвіївни від 12 грудня 2014 року про закінчення виконавчих проваджень №44812659 (стягувач ОСОБА_1), №44812742 (стягувач ОСОБА_2), №44812558 (стягувач ОСОБА_3) за участю в них боржника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя