Постанова № 45254829, 04.06.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
759/13747/14-а
Номер документу
45254829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/13747/14-а

пр. № 2-а/759/89/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Журибеди О.М.,

при секретарях - Павлишиній А.А.,

Дюрич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

11.08.2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є інвалідом ІІI групи із числа учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Пенсійна справа позивача знаходиться в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де він перебуває на обліку та отримує державну пенсію. Позивач звернувся до відповідача з заявою, на що Головне Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві у листі-відповіді від 25 квітня 2014 року зазначили, що нарахування та виплати його пенсій здійснюються на підставі документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи, та відповідно до чинного законодавства України, а саме: законів України про Держбюджет на відповідні роки, Закону № 796, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року, № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», № 745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», прийняту на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому підстав для перерахунку та проведення доплат відповідач не вбачає. ОСОБА_2, вважає, що Управлінням при обчисленні його пенсій застосовуються норми правових актів України, які за своєю природою та предметом не можуть урегульовувати правові відносини, що є предметом регулювання інших, спеціальних законів України, зокрема, законів про соціальні гарантії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - що як наслідок, призводить до нарахування належної йому додаткової пенсії у значно меншому розмірі, що суттєво обмежує його конституційні права, зокрема, на соціальний захист та достатній життєвий рівень.

В судове засіданні позивач не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, причин неявки суду не повідомив.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідност. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років, сума пенсії за період з 01.01.2007 р. по 30.04.2014 року, складає: 339492, 80 грн. (а.с. 13-14).

Згідно відповіді Головного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на заяву ОСОБА_2, в якій він просив надати розгорнуту довідку про розміри нарахованих і виплачених йому починаючи з 01 січня 2005 року, сум державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, що передбачені Законом № 796, а у разі нарахування та виплати сум пенсій у меншому розмірі, та виплати недоотриману різницю, у вчиненні таких дій йому було відмовлено із вказівкою у листі відповіді від 25 квітня 2014 року на те, що нарахування та виплати його пенсій здійснюються на підставі документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи та відповідно до чинного законодавства України, а тому підстав для перерахунку та проведення доплат немає (а.с. 12).

Відповідно до постанови Святошинського районного суду м. Києва від 16 травня 2011 року № 2а-2685/11, яка набрала законної сили, відповідач зобовязаний здійснити позивачу, як інваліду III групи, віднесеному до категорії 1, перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.. 50 Закону № 796, виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, з врахуванням виплачених сум, починаючи з 24 вересня 2010 року і, по закінченню права на таку пенсію, але постанова не виконується відповідачем (а.с. 18-19).

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: - інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; - інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; - інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону № 796-XII (в редакції Закону від 5.10.2006 р. №231-V) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві порушувались права позивача, щодо нарахування і виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, оскільки при визначенні розміру пенсій постраждалим особам внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають відповідні статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Недотримання вимог законів України при визначенні розмірів пенсії є порушенням п.6 ст.92 Конституції України, оскільки виключно законом України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Таким чином, суд приходить до висновку щодо зобовязання Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві зробити нарахування, перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно, на підставі, у порядку та розмірах, встановлених Законом України № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період починаючи з 09.02.2014 року до 04.06.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.159-163,181 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.

Зобовязати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві зробити нарахування, перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно, на підставі, у порядку та розмірах, встановлених Законом України № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а саме у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період починаючи з 09.02.2014 року до 04.06.2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постановаможе бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови суду.

Суддя