ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2015 року м. КиївК/800/61239/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,провівши у порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи
за позовом Публічного акціонерного товариства ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №226 від 09.07.2013р.,
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року,
встановив:
У вересні 2013 року Публічне акціонерне товариство ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ (далі ПАТ ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ) звернулося до суду з позовом про скасування рішення № 226 від 09.07.2013р. щодо повернення витрачених страхових коштів в розмірі 4360,60 грн. та сплати штрафних санкцій у розмірі 2180,30 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначила, що формальна невідповідність листка непрацездатності вимогам Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, що затверджена наказом Міністерства охорони здоровя України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. №532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004р. за №1456/1005 (далі - Інструкція від 03.11.2004р. № 532), а саме: відсутність печатки закладу охорони здоровя «Для листків непрацездатності» при виправленні помилки тексту, підтвердженого записом «виправленому вірити», не може бути наслідком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-III зі змінами та доповненнями (далі Закон №2240).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ПАТ ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на те, що статтею 30 Закону № 2240 не передбачено застосування до страхувальників штрафних санкцій за формальну не відповідність листка непрацездатності вимогам Інструкції від 03.11.2004р. № 532, оскільки це не може вважатися порушенням порядку використання коштів Фонду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ (код ЄДРПОУ 00176549) - є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, перебуває на обліку у Донецькому обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку ПАТ ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01 червня 2011 року по 31 березня 2013 року, за наслідками якої складено акт від 21.06.2013р. В акті зазначено про безпідставне призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно з листками непрацездатності, оформленими з порушенням положень пункту 4.5 Інструкції від 03.11.2004р. №532 та пункту 1.1 р. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011р. №455 (далі - Інструкція від 13.11.2011р. №455), а саме:
- лист непрацездатності №571008 на ім'я ОСОБА_4 - при виправленні у відомостях - вік особи, підтвердженого записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 501,00 грн.;
- лист непрацездатності №433644 на ім'я ОСОБА_5 - при виправленні у відомостях - місце роботи, підтвердженого записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 664,72 грн.;
- лист непрацездатності №434417 на ім'я ОСОБА_6 - при виправленні у відомостях - місце роботи, підтвердженого записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 3 194,88 грн.
На підставі акту перевірки від 21.06.2013р. відповідачем прийнято рішення від 09.07.2013р. № 226 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до ПАТ ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ застосована фінансова (штрафна) санкція у розмірі 6540,90 грн., у тому числі неправомірно витрачені страхові кошти - 4360,60 грн., штраф у розмірі 50% - 2180,30 грн.
Скарги позивача від 16.07.2013р. № 696 та від 31.07.2013р. № 771 про скасування рішення від 09.07.2013р. №226 про застосування фінансових санкцій у розмірі 6540,90 грн. залишені без задоволення.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються Законом № 2240.
Відповідно до пункту 1 статті 34 Закону № 2240, за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надається, зокрема, такий вид матеріального забезпечення як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) (частина перша статті 32 Закону №2240).
Статтею 51 Закону України № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку, здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.
Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008р. №189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності". Згідно з пунктом 3.2 наказу від 09.04.2008р. № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції від 13.11.2011р. №455 та Інструкції від 03.11.2004р. № 532.
Пунктом 1.1 р.1 Інструкції від 13.11.2011р. №455 передбачено, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Відповідно до пункту 4.5 Інструкції від 03.11.2004р. №532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "для листків непрацездатності".
У спірних листах непрацездатності виправлення помилок, зроблених в обов'язкових реквізитах, засвідчено записом "виправленому вірити", однак не підтверджено печаткою "для листків непрацездатності", що суперечить вимогам чинного законодавства.
Зокрема, пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. № 168/704, визначено, що первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції діючому законодавству.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (пункт 2.16. Положення від 24.05.1995р. № 88).
Відповідно до частини третьої статті 50 Закону України № 2240, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві. Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Факт існуючих невідповідностей у листках непрацездатності та факт виплачених за ними сум допомоги по тимчасовій непрацездатності не заперечується.
Порядком формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.11.2011р. № 4, передбачено ситуацію, коли страхувальники самостійно виявляють помилки та надають відомості про їх виправлення до Фонду. Наслідком такого виявлення до початку перевірки є умова звільнення від штрафу, але обов'язок відшкодувати Фонду в повному обсязі неправомірно витрачені кошти не скасовується (пункти 7.3, 7.7).
Згідно з частиною першою статті 30 Закону №2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Отже, зазначені в акті перевірки листки непрацездатності не можна вважати такими, що видані у встановленому порядку, а проведеними на їх підставі виплатами порушено порядок використання страхових коштів.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки чинним законодавством не передбачено поділ помилок на різновиди, зокрема, на формальні, то твердження позивача щодо формальності помилок у листках непрацездатності та можливістю виправлення їх із засвідченням печатки лікаря, а не печатки закладу охорони здоровя «для листків непрацездатності» є безпідставними, а тому застосування відповідачем штрафних санкцій у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 2180,30 грн. є правильним.
Згідно з частиною третьою статтею 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства ДТЕК ОКТЯБРСЬКА ЦЗФ відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року без зміни.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.