КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 759/12099/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Лукяненко Л.М. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
17 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Ключковича В.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на постанову Святошинського районного суду міста Києва від 05 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Святошинського районного суду міста Києва із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, в якому просила визнати протиправним дії відповідача щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми її заробітку та стягнути з відповідача на її користь витрати на правову допомогу у розмірі 1000,00 гривень.
Постановою Святошинського районного суду міста Києва від 05 серпня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80% при здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року по справі № 2-а/759/309/2013.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м.Київ, вул. Корольова, 5-а, Код ЄДРПОУ 22869431) провести з 05.03.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, прож.: АДРЕСА_1 на виконання постанови Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року по справі № 2-а/759/309/2013 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла за станом на 19.09.2011 року, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми заробітку (за винятком виплат проведених за відповідний період).
В іншій частині позову відмовлено.
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно зясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в звязку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.
В зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято у порядку скороченого провадження, згідно з ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та з 13.09.2010 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
У відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія позивача була призначена у розмірі 90% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію стаж позивача на державній службі складав 21 рік 02 місяців 02 дня.
На думку позивача, на момент призначення її пенсії відповідачем протиправно не було враховано суми матеріальної допомоги та грошової винагороди, зазначені у довідці Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків Державної податкової адміністрації України від 12.09.2011р. № 168/14/05-055 «Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнобовязкове пенсійне страхування.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва у перерахунку за період з 05.01.2013 року ОСОБА_2 пенсії із врахуванням сум матеріальної допомог та грошової нагороди, зазначених у довідці, виданій ОСОБА_2 за місцем її роботи у Спеціалізовнаій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 «Про складові зарплати за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м.Київ, вул. Корольова, 5-а, Код ЄДРПОУ 22869431) перерахувати, в тому числі за період з перерахунку за період з 05.01.2013 року, ОСОБА_2, яка проживає у АДРЕСА_1, раніше призначену пенсію із врахуванням сум матеріальних допомог та грошової винагороди, зазначених у довідці, виданій ОСОБА_2 за місцем її роботи у Спеціалізованій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 «Про складові зарплати за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та поданій нею (ОСОБА_2) до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва 19.09.2011 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити з 05.01.2013 року на підставі перерахунку, здійсненого Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, раніше призначену пенсію із врахуванням сум матеріальних допомог та грошової нагороди, зазначених у довідці, виданій ОСОБА_2 за місцем її роботи у Спеціалізованій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 «Про складові зарплати за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та поданій нею (ОСОБА_2) до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва 19.09.2011 року (із врахуванням раніше виплачених сум пенсії).
За твердженням позивача, виконуючи постанову Святошинського районного суду м. Києва від 07 листопада 2013 року відповідач при проведені перерахунку її пенсії протиправно застосував загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%, замість - 90%, що призвело до зменшення розміру її пенсії на 10%.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулюються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».
Відповідно до норм ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" були внесені зміни у частині визначення розміру пенсії, у зв'язку з чим з 01.10.2011 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
27 березня 2014 року Верховною Радою України було ухвалено Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким унесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу" (набрали чинності з 01 травня 2014 року), у зв'язку з чим змінився розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 70 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, то потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку державу, до яких належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Водночас, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює саме стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої до цього часу не змінювалися.
Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються насамперед порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституцій права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 № 21-445а13 (номер в ЄДРСР 36475603), яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача мав би керуватися саме нормами статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії), якою було встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у томі числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються в розмірах 80 відсотків від суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом. Пенсія державному службовцю виплачується від його заробітку одержаного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового чинного окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги колегія суддів знаходить обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва - залишити без задоволення.
Постанову Святошинського районного суду міста Києва від 05 серпня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк В.Ю. Ключкович
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Ключкович В.Ю.