ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1407/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганій С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів допомоги по безробіттю,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач або МЦЗ) звернувся до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач) про повернення коштів допомоги по безробіттю.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 03.02.2006р. до Херсонського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1, якій 10.02.2006р. наказом №НТ060210 на підставі її заяви, присвоєно статус безробітної та розпочато виплату допомоги по безробіттю починаючи з 10.02.2006р. З правами та обов'язками безробітної ОСОБА_1 ознайомлена на інформаційному семінарі 03.02.2006р., що особисто засвідчила підписами в додатку до персональної картки.
30.05.2006р. ОСОБА_1 знята з обліку у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп. з п.44 Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Під час перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" згідно висновку №60/р-3 від 26.01.2015р. встановлено, що згідно листа від 17.12.2014р. управління ПФУ в м.Херсоні повідомило, що згідно даних персоніфікованого обліку по ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості є відомості про заробітну плату на підприємстві ТОВ «Строй-Гіпс». Згідно листа від 13.01.2015 ТОВ «Строй-Гіпс», ОСОБА_1 працювала з 03.03.2006р. по 31.03.2006р. Таким чином, на думку позивача, відповідач своєчасно не надавши відомості які впливають на надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю, незаконно отримала допомогу по безробіттю в розмірі 570,66 грн. На день подачі позову вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернута. Стягнення даної суми є предметом судового розгляду.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить повернуте поштове відправлення з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Згідно ч.8 ст.35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. У разі повернення поштового відправлення, яке не вручено адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така кореспонденція вручена належним чином (ч.11 ст.35 КАС України).
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог зважаючи на таке: Законами України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012р. №5067-VI (далі по тексту - Закон №5067-VI) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. №1533-ІІІ (далі по тексту - Закон №1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.
Відповідно до п.3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року №60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що ХМЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.
Враховуючи вимоги ст.1 Закону №5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону №1533-ІІІ.
Судом встановлено, що 03.02.2006р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся відповідач, якому 10.02.2006р. наказом №НТ060210, на підставі її заяви, надано статус безробітного та згідно наказу №НТ060210 призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю починаючи з 10.02.2006р.
Як вбачається з матеріалів справи, з правами та обов'язками безробітного відповідач ознайомлений 03.02.2006р.
Наказом №НТ060530 від 30.05.2006р. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг служби зайнятості.
На підставі перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" оформленою висновком №60/р-3 від 26.01.2015р., на підставі листа вх.№12020 від 19.12.2014р. управління ПФУ в м.Херсоні повідомило, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості працювала на підприємстві. Згідно наданої відповіді вх.. №363 від 19.01.2015р. ТОВ"Строй-Гіпс" повідомило, що ОСОБА_1 працювала на підприємстві з 03.03.2006р. та 31.03.2006р. була звільнена за власним бажанням.
Наказом №НТ150216 від 16.02.2015р., відповідно до Закону №1533-ІІІ, прийнято рішення про повернення відповідачем коштів наданих як допомога по безробіттю у розмірі 570,66 грн.
Згідно з підпунктом 1 пунктом 5.5 розділом 5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.2000р. №915/5136, виплата по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до абз.4, 19, 20 пп.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р. №198, територіальний орган припиняє реєстрацію зареєстрованих з дня:
- укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг);
- встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації;
- встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України №1533, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно абз.1 ч.3 ст.36 Закону України №1533, сума виплаченого забезпечення та вартості надання соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
В матеріалах справи знаходиться лист - відповідь на запит, вх.№363 від 19.01.2015р. від ТОВ «Строй-Гіпс» в якому вказано, що ОСОБА_1 працювала на підприємстві з 03.03.2006р. по 31.03.2006р..
Судом також встановлено, що листом №09-24/407 від 16.02.2015р., направленим рекомендованою кореспонденцією, запропоновано відповідачу добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання листа.
На день винесення рішення, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернута.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, узагальнюючи викладене, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України, об'єктивно, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд, дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У зв'язку з цим сума боргу відповідача з повернення коштів допомоги по безробіттю підлягає стягненню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12,17,18, 19,122, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) кошти в сумі 570,66 грн. (пятсот сімдесят гривень 66 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Циганій С.І.
кат. 10.2.3