Постанова № 45200353, 15.06.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2015
Номер справи
819/1318/15
Номер документу
45200353
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1318/15

15 червня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

розглянувши у письмовому провадженні у м. Тернополі справу за позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Граніт-2005" про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (далі позивач, ОСОБА_1 України) звернулась до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Граніт-2005" (далі відповідач, ПП "Граніт-2005") про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, виданого ПП "Граніт-2005" для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскільки ПП "Граніт-2005" не допустило до проведення перевірки та з огляду на наявність доказів отримання ним повідомлення про перевірку, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України складено припис від 31.07.2014 року №676-14/02 про усунення порушення вимог законодавства у строк до 09.08.2014 року, а саме: надати реєстраційні та установчі, проектно-технічні, дозвільні документи надрокористувача. Відповідачем у встановлений термін порушення не усунено, у звязку з чим винесено подання від 18.08.2014 року №706-14/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, а в подальшому подання від 11.11.2014 року №784-14/02 на анулювання дії спеціального дозволу.

Позивач вважає, що оскільки ПП "Граніт-2005" допустило порушення законодавства в сфері надрокористування, то є підстави для вжиття заходів реагування шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, наданого відповідачу, у звязку з чим звернувся до суду.

Представником позивача надано клопотання про розгляд справи без його участі у відповідності до вимог частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справи за його відсутності не надходило.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи та зясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.

Судом встановлено, що ПП "Граніт-2005" зареєстроване як юридична особа органами державної реєстрації. Відповідачеві ОСОБА_2 охорони навколишнього природного середовища України надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року з метою видобування піску, придатного для дорожнього будівництва, вапняку для приготування сумішей для покриття автомобільних доріг номерів С1-С3 Ворвулинського родовища терміном дії 20 (двадцять) років (а. с. 8).

ОСОБА_1 України 26.06.2014 року видано наказ №203 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2014 року" (а.с. 15), який містить перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, згідно з предметом перевірки, в тому числі ПП "Граніт-2005". Листом від 26.06.2014 року №8968/02/14-14 відповідача було повідомлено про проведення планової перевірки у строк з 21 по 25 липня 2014 року (а.с. 17). На підставі вищевказаного наказу Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України оформлено направлення від 14.07.2014 року №612-14/02 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування відповідачем (а.с. 18).

Посадовим особам Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України було відмовлено ПП "Граніт-2005" у проведенні перевірки з підстави: не отримання повідомлення про проведення перевірки. Як наслідок посадовими особами позивача складено акт про недопущення до перевірки №02-05/07/2014-21/п-135 від 25.07.2015 року (а.с. 19-20). Присутній підчас перевірки керівник ПП "Граніт-2005" ОСОБА_3 з вищезазначеним актом ознайомився та отримав його примірник.

У звязку з недопущенням до проведення перевірки та з огляду на наявність доказів отримання відповідачем повідомлення про перевірку, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України складено припис від 31.07.2014 року №676-14/02, яким встановлено строк до 09.08.2014 року для надання матеріалів, відповіді на питання та копії підтверджуючих документів для проведення перевірки.

Відповідачем у встановлені терміни запитуваної інформації надано не було, у звязку з чим Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України внесено подання від 18.08.2014 року №706-14/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року (а.с.23).

Поряд з цим, ОСОБА_1 України видано наказ "Про зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 26.09.2014 року №310 (а.с. 24), яким надано 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом від 03.10.2014 року №13759/02/14-14 (а.с.26).

Як встановлено судом, інформація про усунення порушень від ПП "Граніт-2005" у встановлений строк не надходила.

У подальшому Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1 України було направлено до ОСОБА_1 України подання від 11.11.2014 року №784-14/02 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року (а.с. 27).

ОСОБА_1 України від 05.12.2014 року №17065/02/14-14, направленим рекомендованою кореспонденцією, звернулось до відповідача з проханням надати у 30 денний строк власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу (а.с. 28). Відповідь у встановлений строк надана не була.

У звязку невжиттям ПП "Граніт-2005" заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, на думку позивача, наявні усі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра та підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615.

При вирішенні позовних вимог суд виходить з наступного.

Правові і організаційні основи діяльності Державної служби геології та надр України закріплені у Кодексі України про надра та Положенні про Державну службу геології та надр України, затвердженому Указом Президента України від 06.04.2011 року №391/2011.

Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України ОСОБА_1 України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Статтею 19 Кодексу України про надра, встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обовязки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі Порядок № 615).

Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобовязані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 22 Порядку №615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр ОСОБА_1 України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року №1294 (далі Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до пункту 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Для проведення планової або позапланової перевірки ОСОБА_1 видає наказ, який містить найменування надрокористувача, щодо якого буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки (пункт 11 Порядку №1294).

Пунктом 16 Порядку №1294 встановлено, що у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою ОСОБА_1.

У разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування згідно з підпунктом 8 пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби.

Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 22 Порядку № 615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Відповідно до підпункту 9 пункту 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 України ініційовано проведення планової перевірки ПП "Граніт-2005", за результатами якої відповідачу направлено від 31.07.2014 року №676-14/02 щодо усунення порушення законодавства у сфері надрокористування (а.с. 21). Вимоги припису у встановлений строк відповідачем не виконанні, у звязку з чим позивачем розглянуто питання щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, а в подальшому порушено питання і щодо анулювання дії такого спеціального дозволу.

Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Порядок анулювання спеціальних дозволів на користування надрами визначений пунктом 4 частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності", який передбачає, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

За таких обставин, у зв'язку з допущенням відповідачем порушень законодавства в сфері надрокористування, керуючись вищевказаними нормами законодавства, суд вважає обгрунтованими доводи позивача, що обумовлює застосування заходів реагування у сфері державного нагляду: припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, виданого відповідачу, на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, документально та нормативно обґрунтовані, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно частини 4 статті 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 86, 94, 122, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Застосувати до приватного підприємства "Граніт-2005" (код 33704455) захід реагування у сфері державного нагляду (контролю): припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01.03.2010 року, виданого ПП "Граніт-2005" для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяМандзій О.П.

копія вірна

СуддяМандзій О.П.