ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 року (10 год. 15 хв.)Справа № 808/3002/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення, м. Запоріжжя
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області, м. Пологи Запорізької області
третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
про: визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 198,-
ВСТАНОВИВ:
Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення (далі позивач) звернувся із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі третя особа), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати розрахунок № 198 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в 2014 році, складені Управлінням Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що гр. ОСОБА_1О, зазначений у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 198, має право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 № 1788-ХІІ (далі - Закон України № 1788-ХІІ). Таким чином, на думку позивача, підстави для призначення пенсії громадянину ОСОБА_1 на підставі п. «б» ст. 13 Закону України 1788-ХІІ відсутні, а відтак розрахунок № 198 складений відповідачем та направлений на адресу позивача без належних правових підстав, а отже не підлягає оплаті та має бути скасований.
Відповідач позов не визнав, у письмових запереченнях від 22.05.2014 вх. № 19879 посилається на те, що ст. 100 Закону України 1788-ХІІ передбачено право на пенсію осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. Таким чином, законодавець зберіг право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які набули необхідний стаж на вказаних роботах для пільгового пенсійного забезпечення до внесення змін до пенсійного законодавства і які після цього на зазначених роботах не працювали. Оскільки ОСОБА_1 після 1992 року продовжував працювати на роботах із шкідливими умовами праці, що дають право на пільгову пенсію, а саме: у ПАТ «Запорізькій абразивний комбінат» з 16.11.1987 до 31.12.1994, пенсія йому призначена відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» правомірно. В оскаржуваному розрахунку розмір плати у 2014 році на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1, що повинен щомісяця вносити позивач визначена з урахуванням частки плати підприємства пропорційно відпрацьованому на ньому часу в розмірі 42,98 % від розміру загальних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії. З огляду на викладене вважає, що оскаржуваний розрахунок складений із дотриманням вимог чинного законодавства, а тому просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
28 травня 2014 року третьою особою через службу діловодства суду подано письмові пояснення, щодо фактів, викладених у адміністративному позову (вх. №20568), в яких, зокрема, зазначено, що Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування та внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та в нього є обовязок відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії пенсіонерам, які отримали пільговий стаж за Списком №2, працюючи на вказаному підприємстві. Позивач надав пенсіонеру ОСОБА_1 довідку про підтвердження пільгового стажу, чим визнав його право на призначення пільгової пенсії. Фактів, викладених у довідці, позивач не оскаржив. У звязку з досягненням встановленого законодавством віку, пенсіонеру була правомірно призначена пільгова пенсія згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З цього моменту у Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення виник обовязок відшкодувати витрати на виплату та доставку пенсії вказаному пенсіонеру.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 28.05.2014, за письмовими клопотаннями представника позивача (вх. № 20588) та представника відповідача (вх. №20618), провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 808/5452/13-а.
Відповідно до ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2015 провадження в адміністративній справі № 808/3002/14 поновлено, у зв'язку з тим, що наразі відпали обставини, які слугували підставою для зупинення провадження у справі.
За клопотанням представника відповідача ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2015 провадження у справі зупинено до 26.05.2015.
Представники сторін у судове засідання 26.05.2015 не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином. Судові повістки отримані уповноваженими особами позивача, відповідача та третьої особи, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Від позивача 26.05.2015 до суду надійшло клопотання (вх. № 21922) про розгляд справи за відсутністю уповноваженого представника.
Представник відповідача 25.05.2015 подав через канцелярію суду клопотання (вх. № 21969) про розгляд справи за його відсутності. Проти предявлених позовних вимог заперечує в повному обсязі і просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
25.05.2015 представник третьої особи подав через канцелярію суду клопотання (вх. № 21781), в якому просить, у зв'язку з тим, що всі представники управління в цей день залучені до участі у судових засіданнях інших судів, розглянути справу за відсутності уповноваженого представника УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно з Довідкою АА №767889 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення зареєстровано 12.02.1992 Шевченківською районною в місті Києві Державною адміністрацією, як юридичну особу за адресою: 04112, м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Дорогожицька, буд. 10, ідентифікаційний код 01190043.
Крім того, згідно з Довідкою АА №914239 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Запорізька філія Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення зареєстрована 08.02.2007 відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, як юридичну особу за адресою: 69057, м. Запоріжжя, Орджонікідзевський р-н, вул. Олександра Матросова, буд. 24-А, ідентифікаційний код 34927037.
Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії відповідно до положень Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі Закон України № 400/97-ВР) є платником збору на обовязкове пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон України №1058-ІV).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно ч. 2 абз. 2 п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме відповідно до норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» відшкодуванню підлягали пенсії , призначені за пунктами «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
До набрання чинності Законом України № 1058-ІV, порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій регулювався Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400-97-ВР (далі Закон України № 400-97-ВР). Також застосовувалися положення Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 4-6 від 3 червня 1999 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 436/3729 від 5 липня 1999 року, та Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 16-6 від 19.10.2001 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 998/6189 від 29.11.2001, які наразі втратили свою чинність.
Тобто, механізм відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, був врегульований та закріплений на законодавчому рівні ще до набрання чинності Законом України № 1058-ІV.
Відповідно до абзацу 4 п.1 ст. 2 Закону України № 400/97-ВР обєктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 13 Закону України № 1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. «б» - «з» цієї статті.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000, порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено, зокрема, порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій визначено шляхом введення окремого виду збору на обовязкове державне пенсійне страхування Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обовязкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону.
Відповідно до Закону України № 400/97-ВР, субєкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи повинні сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від обєкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Даний порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився із набранням чинності Законом України № 1058-ІV.
Закон України № 1058-ІV, зокрема, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону України № 1788-ХІІ застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Вищенаведена позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленою у постановах від 31.01.2011 в адміністративній справі № 21-69а10 за позовом Виробничого підприємства «Рембудмонтаж» до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про скасування розрахунку та зобов'язання вчинити дії; від 25.09.2012 в адміністративних справах № 21-293а12 та № 21-294а12 за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області до закритого акціонерного товариства «Росава» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій.
Наразі, порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція № 21-1).
Згідно із абз. 2 п. 6.1. Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1. пункту 2.1. цієї Інструкції - 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.2. Інструкції № 21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Таким чином, якщо працівнику призначено пенсію відповідно до пп. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах покриваються пропорційно підприємствами, робота на яких дає право на призначення пільгової пенсії.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій., що визначено п. 6.4. Інструкції № 21-1.
Пунктом 6.5 даної Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно п. 6.7 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Згідно з оскаржуваним розрахунком № 198 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року позивачу виставлено до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по гр. ОСОБА_1 із щомісячною сплатою 702,44 грн. та частковою плати підприємства в розмірі 42,98 %.
Не погоджуючись із розрахунком № 198 позивач в обґрунтування адміністративного позову покладає обставини, що по суті зачіпають питання законності призначення пенсії гр. ОСОБА_1 за Списком № 2.
Судом встановлено, що громадянину ОСОБА_1 на підставі протоколу від 23.01.2013 №433 з 23.01.2013 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Не погоджуючись із рішенням про призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України №1788-XII, позивач звернувся з адміністративним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду, про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області про призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ; зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, пенсію за віком на пільгових умовах на підставі статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХП відповідно до Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, з дати звернення за призначенням пенсії.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2013 (суддя ГоробцоваЯ.В.) по справі № 808/5452/13-а у задоволенні позову Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення відмовлено.
10.03.2015 Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом винесено ухвалу у справі № 808/5452/13-а, згідно резолютивної частини якої постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2013 у справі № 808/5452/13-а залишено без змін. Відтак, 10.03.2015 постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2013 у справі № 808/5452/13-а набрала законної сили.
Так, Запорізький окружний адміністративний суд у справі № 808/5452/13-а дійшов наступних висновків.
Зокрема, відповідно до довідки №376/10 від 18 липня 2012 року ОСОБА_2 працював повний робочий день в Технічному вузлі республіканських магістральних звязків та телебачення №1 (ТУРМ-1 РМС-1) за період з 12.12.1979 (49-К від 05.12.1979) по 09.11.1987 (137-К від 09.11.1987) та виконував обслуговування СВЧ генераторів, та відповідно до протоколу №433 від 23.01.2013 призначено пенсію за віком, умови призначення пенсії робота за списком №2.
Відповідно до Акту №384 від 04.12.2012 зустрічної перевірки факту пільгової роботи, підписаного, представником пенсійного фонду, так і представником позивача, у результаті проведеної перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_2 працював з 12.12.1979 по 09.11.1987 в якості електромонтера РРС м. Пологи по обслуговуванню СВЧ генераторів. Документи, а саме: наказ №49-к від 05.12.1979; наказ №137-к від 09.11.1987; штатний розклад; посадові інструкції; паспорти по обслуговуванню обладнання; відомості по нарахуванню заробітної плати; особова картка ф. №Т-2 у якій всі записи відповідають записам у трудовій книжці, надані у повному обсязі.
Згідно акту №12 від 23.01.2013 підписаного між представником пенсійного фонду та представником ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», в результаті перевірки на підставі документів: особової картки ф. Т-2, книги наказів по підприємств, ЄТК, штатного розпису, наказу «Про підсумки результатів атестації робочих місць за умовами праці», встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно працював на виробництві керамічних зв'язок електромонтером 5 розряду з 16 листопада 1987 року по 31 грудня 1994 року, працював повний робочий день, згідно наказів «Про підсумки результатів атестації робочих місць за умовами праці» вперше атестацію проведено 27 квітня 1995 року №398.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 №1931-ХІІ, Закон України «Про пенсійне забезпечення» введений в дію в повному обсязі з 1 квітня 1992 року.
Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Право на пенсію відповідно до вказаної статті має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 року і після цієї дати не працювала на цих роботах. В свою чергу, особі, яка до і після 01.01.1992 року працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з п. 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються «Список № 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах» і «Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах», затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173.
При цьому, згідно з п. 3 цього Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року.
Особа яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених списком № 2, і на підприємстві проведена атестація робочих місць, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а отже, витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають відшкодуванню у розмірі 100%.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 з 16.11.1987 по 31.12.1994 працював повний робочий день на ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» за професією (посадою) електромонтер 5-го розряду виробництво керамічних зв'язок. Наказ про результати атестації №398 від 27.04.1995 року.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що враховуючи те, що ОСОБА_1 працював на роботах, передбачених Списками після 01.01.1992, Пенсійний фонд діяв відповідно до чинного законодавства, оскільки в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначені лише ті пенсіонери, пенсії яким призначено відповідно до пунктів «а» - «з» ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ.
Як зазначив Запорізькій окружний адміністративний суд у постанові по справі №808/5452/13-а, критично повинні бути оцінені доводи позивача про те, що за результатами атестації робочих місць на підприємстві комісія дійшла висновку, що на радіорелейних та радіотелевізійних передаючих станціях напруга поля не перевищує допустимі норми та наказом №18 від 08.02.1993 скасовано з 01.01.1993 раніше затверджений перелік посад та професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, оскільки вказана атестація робочих місць здійснена у 1993 році, тобто після звільнення ОСОБА_1 з підприємства позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, законність та обґрунтованість призначення гр. ОСОБА_1 пенсії за Списком № 2 вже встановлена судовими рішеннями в адміністративній справі № 808/5452/13-а, та в силу ст. 72 КАС України не потребує повторного доведення.
У звязку із цим, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, спростовуються вищенаведеним.
Згідно з пунктом 6.6 Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Як встановлено з розрахунку №198 з 2014 року, в графі «загальний місячний розмір пенсії» міститься інформація щодо загального місячного розміру пенсії та окремо графа «розмір пенсії» та «надбавки, доплати, підвищення з інших джерел»(графи № 7-9). В графі 12 «частка плати даного підприємства (%)» визначено у відсотковому значенні частку, яку повинно відшкодовувати відповідне підприємство, та в графі 16 визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, який повинен сплатити платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до зазначеного розрахунку жодних надбавок, доплат та підвищень вказаному пенсіонеру не призначалось.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області діяло в межах та на підставі норм законодавства України, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, тобто дії відповідача щодо складання розрахунку №198 з 2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є законними та обґрунтованими, а тому твердження позивача про протиправність таких дій в обґрунтування підстав для скасування оскаржуваного розрахунку № 198 є безпідставними.
На підставі викладеного та враховуючи положення ст. 72 КАС України, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
На підставі вищезазначеного, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 41, 71, 72, 86, 94, 128, 158 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення до Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 198, - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяЛ.Я. Максименко