ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чішман Л.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" червня 2015 р. Справа № 295/19762/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
ОСОБА_2,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" квітня 2015 р. у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2014 року Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99"( далі- позивач, ОСББ) звернулось в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира ( далі - відповідач, УПСЗН ) про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям і пільгам за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг х теплопостачання та гарячого водопостачання та зобов"язання здійснити відшкодування пільг та субсидій позивачу на оплату житлово-комунальних послуг окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ на підставі затвердженого членського внеску (платежу) щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 30 квітня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку " Перемоги 99" за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання;
зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ Перемоги 99 на підставі затвердженого членського внеску (платежу), щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання.
Не погоджуючись з рішеннями суду, відповідач звернувся до апеляційного адміністративного суду із скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскільки за чинним законодавство ОСББ не є виробником тепла та постачальником гарячої води, то і підстави для відшкодування пільг та субсидій на оплату послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання УПСЗН,- відсутні.
Крім того, зазначає відповідача, поза увагою суду залишилось те, що УПСЗН не має права без відповідних бюджетних призначень здійснювати відповідні виплати.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача та третіх осіб, які просили задовольнити апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія судів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Суд встановив, що Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99"створено власниками квартир багатоквартирного будинку №99 по вул. Перемоги в Житомирі, є юридичною особою з моменту державної реєстрації 12 лютого 2008 року " та некомерційною організацією, що забезпечує захист прав членів ОСББ та дотримання ними обов"язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу.
Згідно протоколу № 1 загальних зборів членів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" від 27 лютого 2014 року в межах затвердженого в кошторисі об'єднання розміру витрат був затверджений розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2014 рік(а.с.88)
Позивач протягом січня - жовтня 2014 року утримував платежі за теплопостачання та гаряче водопостачання від мешканців будинку, що знаходиться на його утриманні, з врахуванням передбачених Законами України «Про статус та правовий захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів Великої вітчизняної війни», «Про статус ветеранів військової служби», пільг тощо.
20 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про прийняття актів звірки на відшкодування пільг(а.с.44).
На підтвердження розміру даних витрат, позивачем також надано акти звірки розрахунків, які відповідачем не підписані .
Листом №4621/08 від 25 листопада 2014 року УПСЗН відмовило в прийнятті актів звірки взаємних розрахунків по наданню пільг за січень - жовтень 2014 року та у відшкодування вказаних витрат з тих підстав, що відповідно до роз"яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 31.07.2014 року № 7/20-9229 щодо порядку відшкодування пільг та субсидій за надання послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям ОСББ, які мають на балансі дахові котельні, УПСЗН законних підстав для відшкодування не має (а.с.43).
Вважаючи такі дії Управління праці та соціального захисту населення протиправними, ОСББ звернулось до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що за умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат на такі цілі, що підтверджуються документально (витяг з протоколу загальних зборів, копія кошторису об'єднання), відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій, чи об'єднанню - в відшкодуванні таких пільг і субсидій.
Проте, з таким висновком не погоджується колегія суддів апеляційного суду, оскільки суд першої інстанції невірно встановив характер правовідносин, відповідно, неправильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого ухвалив рішення, яке не можна визнати законним та обґрунтованим з наступних підстав.
Як встановив суд, ОСББ "Перемоги 99" є балансоутримувачем модульної дахової котельні, яка є об"єктом сфери теплопостачання , призначеним для виробництва теплової енергії , і забезпечує теплоподачу та подачу гарячої води в приміщення будинку по вул.Перемоги,99.
З матеріалів справи вбачається, що у будинку ОСББ "Перемоги 99" власниками квартир є громадяни, які відповідно до Закону України «Про статус та правовий захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону «Про статус ветеранів Великої вітчизняної війни», Закону «Про статус ветеранів військової служби» Закону «Про охорону дитинства», Закону «Про надання пільг окремим категоріям громадян» та ін. мають пільги з компенсації на оплату житлово-комунальних послуг.
Предметом спору у даній справі є правомірність відмови Управління праці та соціального захисту населення у відшкодуванні витрат, пов"язаних з наданням пільг та субсидій окремим категоріям громадян - мешканцям будинку по вул.Перемоги, 99 в Житомирі на житлово-комунальні послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання ( дахова котельня ) згідно поданих ОСББ актів-розрахунків сум відшкодування за січень-жовтень 2014 року.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, причому учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що балансоутримувач та управитель залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", об'єднання створюється з метою "забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами".
Ця ж стаття визначає предмет діяльності ОСББ: "основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання".
За змістом статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем житлово-комунальних послуг є субєкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, а виробником субєкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.
Відповідно до частини першої статті 55 Господарського кодексу України (далі ГК України) субєктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність.
Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (частина перша статті 3 ГК України).
Відповідно до положень статті 4 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» та п.1.5 Статуту ОСББ "Перемоги 99" обєднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. Обєднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами обєднання.
Отже, аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що позивач не здійснює господарської діяльності у розумінні наведених норм законодавства, оскільки його діяльність спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов його функціонування, що здійснюється за участі або без участі субєктів господарювання, а відтак, ця діяльність є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючого субєкта.
За таких обставин ОСББ не є виробником та/або виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оскільки не надає і не виробляє таких послуг, а отже, і не формує цін чи тарифів на послуги, які б підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.
ОСББ, які самостійно (власними силами та/або з залученням на договірній основі інших юридичних та фізичних осіб) забезпечують утримання будинку і прибудинкової території, при визначенні розміру внесків (платежів) на таке утримання повинні виходити з розміру витрат, передбачених кошторисом обєднання, який відповідно до статті 10 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» затверджується загальними зборами членів обєднання.
При цьому ні зазначеним Законом, ні іншими законодавчими актами України не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ.
У зв"язку з цим, колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що у даному випадку не можна ототожнювати внески (збори, платежі) на утримання будинку, визначені загальними зборами ОСББ, із тарифом на житлово-комунальну послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який відповідно до статті 28 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування» та статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» підлягає встановленню органами місцевого самоврядування.
Згідно пункту 2.2., Типового статуту затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства за № 141 від 22.08.2003 року, п.2.2 Статуту ОСББ "Перемоги 99" завданням та предметом діяльності об'єднання є, з поміж іншого забезпечення сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання
Основні засади організаційних господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки описані в Законі України „Про житлово-комунальні послуги (далі ЗУ „Про ЖКП).
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ Про „ЖКП, житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Відповідно до цієї норми Закону до таких послуг можна віднести: водопостачання та водовідведення, теплопостачання, газопостачання та електропостачання.
Відповідно до ст.1 ЗУ „Про ЖКП визначено, що виконавець послуги це - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник послуги це - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.
Стаття 19 Закону Про ЖКП вказує, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Виконавець послуг має право (ст.21 Закону) розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством
Стаття 14 Закону Про ЖКП яка вказує, що житлово-комунальні послуги поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
Отже, законодавець чітко встановив, що до компетенції виконавця належить право подавати розрахунки на комунальні послуги першої і другої групи; таке ж право він надав виробнику послуг (п.1 ч.1 ст.22 Закону Про ЖКП).
Пункт 3 ч.1 ст.24 Закону вказує, що балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг, а не такий обовязок. Дану норму законодавець пояснює можливістю балансоутримувача укладати договори на утримання будинку і належну його експлуатацію з його мешканцями, що найшло своє підтвердження в п.1 ч.2 ст.24 Закону Про ЖКП: Балансоутримувач зобов'язаний: укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна
Законом Про ОСББ врегульовано питання оплати комунальних послуг членами обєднання. Стаття 22 Закону регламентує: За наявності технічної можливості проведення по квартирного обліку споживання водо-, тепло-, газо, електропостачання, гарячого водопостачання та інших послуг власники жилих і нежилих приміщень можуть перераховувати кошти безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, за відповідними тарифами для кожного виду послуг у порядку, встановленому законом.
За відсутності технічної можливості проведення по квартирного обліку споживання водо-, тепло-, газо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інших послуг управитель зобов'язаний за рахунок коштів балансоутримувача встановити загальнобудинкові прилади обліку.
У разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг.
Відповідно, аналізуючи права і обовязки учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг можна стверджувати, що виконавцями комунальних послуг (водопостачання, теплопостачання) є їх виробники, а ОСББ як управитель (балансоутримувач) будинку є їх споживачем на рівні мешканців будинку.
Частиною 5 ст.22 Закону "Про ОСББ " визначено, що до компетенції загальних зборів обєднання належить право приймати рішення щодо укладення договорів з постачальниками комунальних послуг .
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 13 листопада 2013р.№860 «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово- будівельні кооперативи)».
Цією постановою встановлено, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово- будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1кв.метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу), але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування для будинків такої самої поверховості, а у разі їх відсутності не більше найвищого тарифу на такі послуги, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування.
Постановою КМ України від 4 березня 2002 р. N 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету .
Цей Порядок визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 47 Бюджетного кодексу України закріплено, що відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч.ч.1, 4 статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Згідно п.2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 4 березня 2002 року (далі - Порядок №256), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно п.4 Порядку №256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя.
Згідно п.3 Порядку №256 головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно п.5 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звірки розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг та надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), зокрема, до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, непроведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. N 20.
Згідно п.2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року №309 (далі - Порядок №309) органи казначейства не реєструють зобов'язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання; неподання або подання неповного пакету підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Пунктом 2.4 Порядку №309 встановлено, що розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати прийняття ними до виконання бюджетного фінансового зобов'язання, якщо інше не передбачено бюджетним зобов'язанням, але не пізніше останнього робочого дня місяця, подають до відповідного органу Казначейства Реєстр фінансових зобов'язань за формою згідно з додатком 2 на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях, а також оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання.
Законі України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29 листопада 2001 року: "Об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами".
Частина третя статті 3 ГКУ прямо передбачила, що "діяльність негосподарюючих суб'єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб'єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб'єктів."
Частинами 3 та 6 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку про те, що між сторонами не укладено договір на проведення фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету по наданню пільг , а тому відповідач не мав законних підстав підписувати акт звірки взаємних розрахунків по наданню пільг за січень -жовтень 2014 року, оскільки відсутність договірних зобов'язань виключає можливість здійснення взаємних розрахунків, в даному випадку - фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету і, відповідно, позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права.
Зазначена правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 19 листопада 2014 року по справі К/800/1358/14.
На підставі наведеного, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у позові з викладених мотивів.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира задовольнити, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" квітня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у позові Об"єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99"до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, в і д м о в и т и.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: І.Ф.Бондарчук
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "15" червня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перемоги 99" вул.Перемоги,99,м.Житомир,10003
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014
4-третій особі: - ,