Постанова № 4516694, 10.04.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2009
Номер справи
2а-9773-08
Номер документу
4516694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

категорія статобліку - 6.14

справа № 2а-9773/08/0470

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 квітня 2009 року м.Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Павловського Д.П.

при секретарі Шенкунісі А.О.

за участю представника позивача

та третьої особи ОСОБА_1

за участю представника прокуратури Горового С.О.

за участю представників відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський завод металоконструкцій ім. І.В. Бабушкіна», за участю третьої особи - Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в :

02 жовтня 2008р. до суду надійшов адміністративний позов прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження, в якому він просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський завод металоконструкцій ім. І.В. Бабушкіна» в дохід Державного бюджету України 61922 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот двадцять дві) грн. 66коп., код бюджетної класифікації 21081200, з перерахуванням цієї суми на розрахунковий рахунок 31219202700009 у ВДКУ Ленінського району м.Дніпропетровська, МФО 805012, код 24237528.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що проведеною прокуратурою Кіровського району м.Дніпропетровська перевіркою встановлено, що державним інспектором територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровський області 11 червня 2008р. при проведенні комплексної перевірки раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів на ВАТ «Дніпропетровський завод металоконструкції ім.Бабушкіна» виявлено нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок недотримання технологічної дисципліни за рахунок: 1) втрати електричної енергії в електричних мережах підприємства за рахунок відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного) значення, зумовлені незадовільною роботою компенсуючих пристроїв - 43,133тис.кВтг/рік; 2) перевитрати електричної енергії, зумовлені використанням електродвигуна з потужністю більшою, ніж передбаченою проектом на витяжній вентиляції збирально-зварювального виробництва №2 - 2.571 тис.кВтг/рік; 3) втрати електроенергії через витоки стиснутого повітря крізь нещільності пристроїв повітророзподілення у цеху металообробки №2, збирально-зварювального виробництва №1 та збирально-зварювального виробництва №2 - 29,952тис.кВтг/рік; 4) втрати електричної енергії за рахунок безцільного горіння освітлення без виробничої потреби - 3,12тис.кВтг/рік, чим було порушено вимоги п."е" ст.11 та ст.17 Закону України "Про енергозбереження", Постанови Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993 року "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві", Постанови Кабінету Міністрів України №1071 від 07.07.2000р. "Про деякі заходи щодо раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів".

Відповідно ст.11 п."е" Закону України "Про енергозбереження" економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

По результатам перевірки до даного підприємства винесено Постанову про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання ПЕР №18-5/3.22-42 від 11 червня 2008р. на суму 61922,66 грн.

Підставою є Постанова КМУ № 699 від 02.09.1993р. "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві".

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів на ВАТ «Дніпропетровський завод металоконструкції ім.Бабушкіна», акт №18-5/3.21-42 від 11 червня 2008 року.

Загальна кількість втраченої (перевитраченої) електричної енергії на ВАТ «Дніпропетровський завод металоконструкції ім. Бабушкіна» становить: 43,133тис.кВтг/рік+2,571тис.кВтг/рік+29,952 тис.кВтг/рік+3,12 тис.кВтг/рік=78,776тис.кВтг/рік.

Характеристика

Одиниці виміру

Величина

Річні втрати електроенергії

тис.кВтг

78,776

Вартість 1000 кВтг

грн.

393,03

Перерахунок в грошовому виразі

грн.

30961,33

У подвійному виразі

тис. грн.

61922,66

Відповідно до п.п.16.17 "Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання" ВАТ «Дніпропетровський завод металоконструкції ім.Бабушкіна» повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Відповідач підвищену плату за неефективне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів до теперішнього часу не сплатив.

У судовому засіданні представники прокуратури та позивача і третьої особи підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити їх за підстав, викладених у позовній заяві.  

Представники відповідача із позовними вимогами не погодилися, та просили відмовити у задоволенні адміністративного позову за підстав, викладених у запереченнях від 30.01.2009р. №26юр, де зазначено, що листом № 185/1.25-984 від 17.05.2008 державна інспекція з енергозбереження територіального управління по Дніпропетровській області повідомила відповідача, що в період з 02 по 20 червня 2008 року буде проведена перевірка ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів підприємства. Мета перевірки - контроль діяльності підприємства у сфері енергозбереження.

За результатами перевірки був складений акт комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів №18-5/3.21-42 від 11.06.2008, який відповідач 12.06.2008 підписав із запереченнями. У запереченнях № 242-юр від 12.06.2008 відповідач надав пояснення до пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 розділу 4 зазначеного акту щодо втрат електроенергії. Однак, позивач проігнорував надані відповідачем пояснення і виніс 11.06.2008 постанову № 18-5/3.22-42 про сплату перевищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до постанови № 18-5/3.22-42 від 11.06.2008 про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання ПЕР на відповідача накладено штраф у розмірі 61 922, 66 гривень. Зазначений штраф накладений за недотримання технологічної дисципліни, а саме: витрати електричної енергії в електричних мережах за рахунок відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного) значення, зумовлені не задовільною роботою компенсуючи пристроїв - 43.133 тис.кВт.г/рік; перевитрати електричної енергії зумовлені використанням електродвигуна з потужністю більшою ніж передбачено проектом на витяжній вентиляції збирально-зварювального виробництва № 2 - 2, 571 тис.кВт.г/рік; витрати електроенергії із-за витоків стиснутого повітря крізь нецілісності пристроїв повітророзподілення у цеху металообробки № 2, збирально-зварювального виробництва № 1 та збирально-зварювального виробництва № 2 - 29,952 тис.кВт.г/рік; витрати електричної енергії за рахунок безцільного горіння освітлення без виробничої потреби - 3,12 тис.кВТ.г/рік.

Відповідач вважає, що порушення, зазначені у постанові № 18-5/3.22-42 від 11.06.2008 не відповідають вимогам чинного законодавства за таких підстав.

Як зазначено в позовній заяві підставою для нарахування штрафних санкцій є Постанова КМУ № 699 від 02.09.1993 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві".

Абзацом 3 розділу II Постанови КМУ № 699 від 02.09.1993 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" з подальшими змінами та доповненнями, передбачено, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і н виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюєшся термін ля їх виконання. У разі невиконання робіт у зазначений термін споживач надалі до їх завершення сплачує за перевитрачений обсяг газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в подвійному розмірі встановленої на них ціни.

У зв'язку з тим, що у відповідача застаріле обладнання і його соs ц1 дорівнюється нижче ніж 0,97 (у середньому - 0, 946), а також те, що придбання нового обладнання потребує значних фінансових ресурсів, яких у відповідача не має, позивач, на виконання абз.3. розділу II Постанови КМУ № 699 від 02.09.1993 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" повинний був погодити з відповідачем термін для виконання робіт щодо технологічної досконалості процесів ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів.

Однак, позивач, в порушення зазначеної вимоги не погодив із відповідачем терміни для виконання робіт щодо технологічної досконалості процесів ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, а навпаки, знаючи про те, що у відповідача соs ц1 обладнання не відповідає 0,97 нарахував штрафні санкції.

При нарахуванні штрафних санкцій позивач незаконно застосував завищений економічний еквівалент реактивної потужності (ЕЕРП) - 0, 05, який в свою чергу призвів до неправильного розміру штрафних санкцій.

Про заміну вентилятор ВКР - 6,3 з електродвигуном Р=3 кВт на вентилятор ВКР-8 № В-5 позивач був повідомлений підчас перевірки. Крім того, в заперечення до акту перевірки № 242-юр від 12.06.2008 відповідач знов зазначив, що вентилятор ВКР-8 № В-5 потужністю 2,2 кВт знаходився в ремонті і був повернутий на місце 09.06.2008. Однак, позивач незаконно нарахував штрафні санкції за перевитрати електроенергії за весь рік, оскільки фактично вентилятор ВКР - 6,3 з електродвигуном Р=3 кВт пропрацював три робочі дні.

Щодо витрати електроенергії із-за витоків стиснутого повітря крізь нецілісності пристроїв повітророзподілення у цеху металообробки № 2, збирально-зварювального виробництва № 1 та збирально-зварювального виробництва № 2 - 29,952 тис.кВт.г/рік, в строк до 06.06.2008 було заплановано провести перевірку системи повітропостачання заводу підвищеним тиском 8 кгс/см2 для знаходження проблемних зон з подальшим проведенням ремонту у виявлених місцях. Зазначені роботи виконувались 06.06.2008, тобто під час перевірки. При виконанні зазначених робіт була виявлена втеча стислого повітря, яка 11.06.2008 повністю було усунена.Про проведення таких заходів перевіряючий був повідомлений.

Згідно графіку планово-попереджувальних ремонтів мереж зовнішнього та внутрішнього освітлення на 2008 рік, затвердженого технічним директором підприємства відповідача від 10.01.2008, були розроблені заходи та встановлені строки їх виконання. Відповідно до цього графіку 06.06.2008 в 6-му прольоті збирально-зварювального виробництва № 2 проводились ремонтні роботи освітлювальних комунікацій із заміною непрацюючих ламп на працюючі. Неможливо не замінювати не працюючі лампи на працюючі, так як за технікою безпеки та охороною праці робоче місце повинно бути освітлене належним чином. Визначити яка лампа є працюючою, а яка - ні, а також встановити, що при заміні горить ця лампа, чи ні неможливо без включення освітлення.

Відповідач вважає, що нараховані позивачем штрафні санкції є неправомірними, оскільки вони не є порушенням чинного законодавства України, а заявлена позовна заява не підлягає задоволенню.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши доводи осіб, які беруть участь у справі, суд встановив, що позивачем була винесена постанова про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання ПЕР №18-5/3.22-42 від 11 червня 2008р. на суму 61922,66 грн. Відповідач повинен був внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, але не зробив цього.

У судовому засіданні також досліджено письмові докази:   постанову про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів №18-5/3.22-42 від 11.06.2008р., акт комплексної перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів теплопостачальними підприємствами від 11.06.2008р. № 18-5/3.21-42, припис до акту комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів від 11.06.2008р. № 18-5/3.21-42.

Закон України "Про енергозбереження" визначає нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів як прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів (далі - ПЕР), їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії, та при цьому визначає поняття кожного з вказаних видів нераціонального (неефективного) використання ПЕР:

- прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів - втрата паливно-енергетичних ресурсів поза технологічними процесами (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів);  

- марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів - систематичне, без виробничої потреби, не зумовлене вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і теплоустаткування; систематична втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування; недотримання вимог нормативної та проектної документації щодо теплоізоляції споруд та інженерних об'єктів, яке призводить до зниження теплового опору огороджувальних конструкцій, вікон, дверей в опалювальний сезон (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів).

Метою впровадження економічного механізму енергозбереження в господарчу практику є інтенсифікація та розширення процесів енергозбереження в умовах становлення та розвитку ринкових відносин в економіці. Завданням економічного механізму енергозбереження є стимулювання раціонального використання та економії паливно-енергетичних ресурсів, створення виробництва і широкого застосування енергетично ефективних технологічних процесів, обладнання та матеріалів.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про енергозбереження", встановлені, зокрема, наступні економічні заходи для забезпечення енергозбереження, які передбачають:

е) введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами;

є) застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Статтею 17 вказаного Закону передбачено, що економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за:  

а) марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів;

б) несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам.

Законом окремо визначено, що за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

Порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" від 02 вересня 1993р. № 699 затверджено "Розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями)", згідно розділу ІІ "Плата за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання", за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.

Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Відповідно до пункту 9 "Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання", затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04 серпня 2000р. № 64, обсяги марнотратного споживання і прямих втрат ПЕР визначаються у перерахунку на річне споживання або на період від виникнення до виявлення порушення, крім випадків, які підтверджуються документально відповідно до додатків 5 і 17 Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993р. № 623. Обсяг цих втрат визначається незалежно від стану виконання підприємством встановлених норм питомих витрат енергоресурсів.

Таким чином, застосована до відповідача підвищена плата є економічним заходом для забезпечення енергозбереження у формі плати за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання та відповідає допущеному підприємством порушенню.

За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський завод металоконструкцій ім. І.В. Бабушкіна», за участю третьої особи - Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський завод металоконструкцій ім. І.В. Бабушкіна» в дохід Державного бюджету України 61922 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот двадцять дві) грн. 66коп., код бюджетної класифікації 21081200, з перерахуванням цієї суми на розрахунковий рахунок 31219202700009 у ВДКУ Ленінського району м.Дніпропетровська, МФО 805012, код 24237528.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена у повному обсязі 15.04.2009р.

Суддя Д.П. Павловський