Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.01.2009 р. № 2а-10820/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Зінченко А.В., суддів Чалого І.С., Данилової М.В.
При секретарі Король Д.О.
за участі представників сторін :
представника позивача Карчевського Ю.М.
представники відповідачів не прибули
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3»
до Міністерства палива та енергетики України та розрахункового центру
Державного підприємства «Енергоринок»
проскасування наказу та зобов’язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ЗАТ «ТЕЦ-3», звернувся до суду з позовом до Міністерства палива та енергетики України та розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», в якому прохав суд скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України від 22.07.2008 р. №389 та зобов’язати Державне підприємство «Енергоринок» Розрахунковий центр поновити закрите акціонерне товариство «Теплоелектроцентраль-3» в реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Свій позов він обґрунтував тим, що відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» підприємство було включене до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно вищевказаного Закону. Підставою для внесення в реєстр був Наказ Мінпаливенерго України від 10.11.2005 р. №568.
Відповідно до листа ДП «Енергоринок» Розрахунковий центр від 21.07.2008 року №180, надісланого на адресу підприємства, було повідомлено про виключення ЗАТ «ТЕЦ-3» з реєстру підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Підставою для такого виключення став наказ Міністерства палива та енергетики України від 22.07.2008 р. №389. Згідно до п.3.5 цього Закону виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку визначених Законом, а саме: у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом.(п.п.3.5.1.); у разі подання до розрахункового центру рішення підприємства паливно-енергетичного комплексу про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості (п.п.3.5.2.).
Звітність ЗАТ «ТЕЦ-3» про стан погашення заборгованості була направлена відповідачу рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштового відправлення. Рішення про припинення участі у процедурі погашення заборгованості з боку підприємства не приймалось.
Таким чином на сьогодні відсутні будь-які правові підстави для винесення наказу відповідачем, щодо виключення підприємства з реєстру підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та прохав суд їх задовольнити, пославшись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідачі, Міністерство палива та енергетики України та розрахунковий центр Державного підприємства «Енергоринок», своїх представник в судове засідання не направили, про час та місце судового засідання були повідомлені завчасно та належним чином, а тому на підставі ч.4 ст. 128 КАС України суд вважав за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Проте відповідач, Міністерство палива та енергетики України, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких прохав суд відмовити у задоволенні позову, вказавши, що з метою забезпечення організації своєчасного складання та надання підприємствами, внесеними до Реєстру звітності за результатами застосування механізмів погашення заборгованості, а також здійснення моніторингу стану погашення заборгованості наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 № 612 було затверджено Порядок надання звітності Підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. Які беруть участь у процедурі погашення заборгованості яким встановлено перелік, зразки форм звітності, що складаються підприємствами ПЕК, терміни і способи її подання.
При цьому, абзацом шостим підпункту 2.2 пункту 2 Порядку встановлено, що звіти складаються щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Першим звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку. Позивач був зобов’язаний складати та надавати розрахунковому центру звітність щомісяця.
З липня 2006 року по теперішній час позивачем не застосовано будь-яких механізмів, передбачених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Отже, позивач не виконував належним чином встановлених обов’язків щодо надання звітності, у зв’язку з чим на підставі пункту 3.5.1. ст.3 Закону його було виключено з Реєстру шляхом видання наказу Мінпаливенерго від 22.07.2008 № 389.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», від 23.06.2005 року № 2711-ІV врегульовані процедурні питання щодо погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу включених до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно з пунктом 3.51 ст. 3 даного Закону підставою для виключення з Реєстру підприємства є неподання звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених законом, протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу.
Статтею 1 закону дано визначення звітності, згідно якого звітність - періодичне та/або разове подання до Міністерства палива та енергетики України підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, документів, що складаються за наслідками підтвердження сум заборгованості та/або після застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом. Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлюються Міністерством палива та енергетики України. Наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 року № 612 було затверджено Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, яким встановлено перелік, зразки форм звітів, що складаються підприємствами ПЕК, терміни і способи її подання.
Згідно з п.п. 2.1 п. 2 Порядку підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Міністерству палива та енергетики через розрахунковий центр (підрозділ ДП «Енергоринок», уповноважений здійснювати ведення Реєстру).
Абзацом шостим п.п. 2.2 п. 2 Порядку встановлено, що звіти складаються щомісяця.
Згідно підпункту 2 цього Порядку підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом та зазначено, що звітність може надаватися розрахунковому центру уповноваженою особою підприємства паливно-енергетичного комплексу, яке внесено до Реєстру, або рекомендованим поштовим листом із повідомленням.
В підпункті 3 Порядку зазначено, що після приймання звітності за відповідний звітний період від підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, розрахунковий центр протягом п'яти робочих днів від кінцевого терміну подання звітності здійснює узагальнення, аналіз та оброблення звітності.
Як слідує з матеріалів справи ЗАТ «Теплоелектроцентраль-3», було включено до Реєстру згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568, а виключено з даного Реєстру Наказом № 389 від 22.07.2008 року.
Відповідно до наказу № 389 підставою для виключення позивача є неподання ним звітності за результатами проведених розрахунків.
До наказу долучено перелік підприємств виключених з Реєстру, в якому за порядковим номером 10 вказано закрите акціонерне товариство «Теплоелектроцентраль-3» (код ЄДРПОУ 30657701).
Позивачем представлено в судове засідання копії звітів про стан погашення заборгованості за період з грудня 2005 року по червень 2008 року з поштовими повідомленнями про вручення даних звітів розрахунковому центру ДП «Енергоринок».
Тобто за даних обставин у відповідача не було правових підстав для виключення закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3» з Реєстру з посиланням на п.п. 3.5.1 ст. 3 Закону № 2711-ІV, згідно якого підставою для виключення є неподання звітності протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу.
В силу п.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем на правомірність свого прийнятого рішення не було надано суду жодного доказу.
Враховуючи те, що позивачем представленими суду доказами доведено виконання вимог Закону України № 2711-ІV щодо подачі звітності, наказ Міністерства палива та енергетики України в частині виключення закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3» з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості слід скасувати та зобов’язати поновити підприємство в даному Реєстрі.
Також суд зазначає, що позивач в своїх позовних вимогах прохав суд скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України від 22.07.2008 р. №389 в повному обсязі. Але ж в судовому засіданні судом було встановлено, що даний наказ було винесено у відношенні ще до одинадцяти підприємств крім позивача. Правомірність наказу щодо інших підприємств, крім позивача, не була предметом розгляду даної справи, а тому у суду не має підстав скасовувати даний наказ в повному обсязі.
Таким чином позовні вимоги позивача є частково законними та обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.
Керуючись Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», порядком подання звітності, затвердж. наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 року № 612, ст.ст. 71, 86, 158-160, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3» до Міністерства палива та енергетики України та Державного підприємства «Енергоринок» розрахунковий центр про скасування наказу та зобов’язання вчинити певні дії –задовольнити частково.
Скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України від 22.07.2008 р. №389 в частині виключення з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568 закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3» (код ЄДРПОУ 30657701) та внесення відповідних змін щодо закритого акціонерного товариства «Теплоелектроцентраль-3» розрахунковим центром Державного підприємства «Енергоринок» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Зобов’язати розрахунковий центр Державного підприємства «Енергоринок» поновити закрите акціонерне товариство «Теплоелектроцентраль-3» в реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова у повному обсязі виготовлена 16 січня 2009 року.
Головуючий суддя А.В. Зінченко
Судді І.С.Чалий
М.В.Данилова