Постанова № 45115090, 17.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2015
Номер справи
357/3902/15-а
Номер документу
45115090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 357/3902/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ярмола О.Я.

Суддя-доповідач: Чаку Є.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Чаку Є.В.

суддів Старової Н.Е., Файдюка В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Білій Церкві Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до УПФУ у місті Білій Церкві Київської області про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.01.2014 року доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання провести з 01.01.2014 року перерахунок та виплату доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, встановивши її у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, визначеної законодавством України на відповідний період, відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціаль ний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 квітня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області із заявою про перерахунок та виплату доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом № 1061/Ч-01 від 16 грудня 2014 року позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки розрахунок пенсії відповідає чинному законодавству та документам пенсійної справи.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області та отримує пенсію, до складу якої входить: доплата до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, потерпілому 4 категорії, але з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» № 112 від 25 березня 2014 року, отримує її в розмірах, значно менших, ніж встановлено Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, 4 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення, наявного в матеріалах справи.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно із ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 39 вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що починаючи з 01 січня 2014 року Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України від 06 липня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України № 1622-18 від 31 липня 2014 року, встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

При цьому, необхідно врахувати, що згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 1622-18, останній набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Враховуючи те, що даний Закон був опублікований 02 серпня 2014 року в офіційному виданні «Голос України», то останній набрав чинності 03 серпня 2014 року.

Крім того, в листі Міністерства юстиції України № 8546-0-4-14/10.2 від 30 вересня 2014 року роз'яснено, що згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Верховної Ради України, Закон України № 1622-18 від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» набрав чинності 03 серпня 2014 року.

Таким чином, починаючи з 01 січня 2014 року відповідач повинен виплачувати позивачу доплату до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Водночас, з 03 серпня 2014 року доплата до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, обмежуються вимогами Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік».

За таких обставин, у період з 01 січня 2014 року по 03 серпня 2014 року чинним законодавством не передбачено виплати пенсій, визначених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 29 грудня 2014 року у справі № К/800/67137/14 та від 08 грудня 2014 року у справі № К/800/62628/14.

За наведених обставин, орган державної влади, до компетенції якого віднесено здійснення виплат громадянам в порядку, передбаченому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язаний проводити зазначені виплати у спосіб та в розмірах, що встановлені законодавством, чинним на момент їх здійснення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду першої інстанції 23 грудня 2014 року, що підтверджується відтиском штампу на поштовому конверті.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Проаналізувавши викладені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи щомісячний період здійснення виплати пенсії, необхідно вважати, що позивач дізнавався про порушення своїх прав кожного місяця, коли мав отримувати пенсію.

Таким чином, період, за який позивачу має бути здійснено виплату доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», становить з 23 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, враховуючи положення ст. 99 КАС України щодо шестимісячного строку звернення до адміністративного суду та те, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 23 грудня 2014 року.

Отже, колегія суддів дійшла до висновку, що право позивача на отримання належних йому виплат, розрахованих відповідно до мінімальної пенсії за віком, було порушено.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 23 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, є необґрунтованими та не відповідають наведеним законодавчим нормам.

Колегія суддів вважає, що відповідачем не надано достатньо доказів правомірності відмови у перерахунку та виплаті доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог за період з 23 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, невірно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення адміністративного позову частково.

Згідно з ч. 10 ст. 183-2 КАС України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 197, 198, 200, 202, 205, 207, 212, 254, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 01 січня 2014 року по 22 червня 2014 року включно залишити без розгляду.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 02 квітня 2015 року - скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_2 доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 23 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, неправомірною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 доплату до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 23 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з урахуванням проведених виплат.

Постанова набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Чаку Є.В.

Судді: Файдюк В.В.

Старова Н.Е.