КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №826/1302/15 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
11 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Енергогруп" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фактор Енергогруп" (далі - ТОВ "Фактор Енергогруп") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (дал - ДПІ у Подільському районі) про визнання протиправним рішення від 06.08.2014 р. №6127/10/26-56-15-02-05.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2015 року позов задоволено частково, визнано протиправними дії ДПІ у Подільському районі щодо відмови у прийнятті податкової декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2014 року з підстав, зазначених у листі від 06.08.2014 р. №6127/10/26-56-15-02-05. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову ДПІ у Подільському районі подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, 04.08.2014 р. ТОВ «Фактор Енергогруп» подало до ДПІ у Подільському районі за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку електронну податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за підсумками півріччя 2014 року (з додатками ІД, ІВ, АМ), що підтверджується квитанцією №2, копія якої наявна в матеріалах справи.
В зазначеній податковій декларації ТОВ «Фактор Енергогруп» задекларувало, зокрема, наступні показники:
- ряд. 01 «Доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування (рядок 02+рядок03)» - 14 489 648 грн.;
- ряд. 04 «Витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування (рядок 05+рядок 06)» - 15 125 223 грн.;
- ряд. 06.5 «Від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року (від'ємне значення рядка 07 Податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік» - 300 826 грн. (зі знаком «-»);
- ряд. 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04)(+,-)» - 635 575 грн. (зі знаком «-»);
- ряд. 16 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду (рядок 14 - рядок 15)(+,-)» - прочерк.
ДПІ у Подільському районі направило ТОВ «Фактор Енергогруп» лист від 06.08.2014 р. №6127/10/26-56-15-02-05 «Про відмову у прийнятті податкової декларації», в якому підтвердила факт надходження декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2014 року (реєстраційний номер 9044793685) та повідомила про порушення п. 49.1 ст. 49 та п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим така декларація не визнана як податкова звітність.
Відповідно до п.п. 46.1, 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Форма податкової декларації з податку на прибуток підприємства на момент її подання була затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 р. №872 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.01.2014 р. за №103/24880.
Обов'язкові реквізити, які податкова декларація повинна містити визначено п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених п. 46.4 ст. 46 цього Кодексу.
Пунктом 49.1 та абзацом 1 пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України закріплено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Зокрема, п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу (пп. 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до абз. 9, 10, 11 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до органу державної податкової служби в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
Крім того, п. 152.9 ст. 152 розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України визначено, що для цілей цього розділу використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Базовим податковим (звітним) періодом для цілей цього розділу є календарний квартал або календарний рік для платників податків, визначених у п.57.1 ст.57 цього Кодексу.
З наведеного вбачається, що податковим законодавством регламентовані додаткові права для платників податку на прибуток, які не отримали прибутку або зазнали збитків у першому кварталі звітного року, зокрема, такі як можливість складання та подання до контролюючого органу податкової декларації за перше півріччя.
Отже, висновок ДПІ у Подільському районі на те, що подання такої декларації законодавством не передбачено, а показники такої звітності ніде не відображаються є помилковим.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що згідно п. "в" п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із способів, зокрема, як засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 49.5 ст. 49 цього Кодексу у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Згідно п. 49.8 ст. 49 цього Кодексу прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених п. 48.3 та п. 48.4 ст. 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової України від 10.04.2008 р. №233 «Про подання електронної податкової звітності» (далі - Інструкція), платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту); підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов, встановлених в ст. 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис»; чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/ блокований) (п. 7 розділу ІІ зазначеної Інструкції).
Згідно пп. 7.4, 7.5, 7.6 п. 7 розділу ІІІ Інструкції, при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися певного порядку. Зокрема, перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Згідно ст. 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання вимог, встановлених ст.ст. 48, 49 цього Кодексу, податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог п. 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк. У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п. 48.3 та п. 48.4 ст. 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Як вбачається з копій податкових декларацій ТОВ «Фактор Енергогруп» з податку на прибуток підприємства за звітні (податкові) періоди 1 квартал, півріччя, 3 квартали 2013 рік та 2013 рік (звітна), а також наявних квитанцій №2 про прийняття такої податкової звітності на рівні ДПІ, що не заперечується відповідачем, позивач за підсумками минулого звітного (податкового) року отримав збиток, податкове зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному 2014 році, при цьому, за підсумками першого кварталу 2014 року також отримав збиток (рядок 07 декларації).
Таким чином, підстави для прийняття рішення про відмову у прийнятті податкової декларації позивача з податку на прибуток за півріччя 2014 року (реєстр. №9044793685 від 04.08.2014 р.) у ДПІ у Подільському районі були відсутні, а тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що дії ДПІ у Подільському районі, які полягали у неприйнятті зазначеної декларації є протиправними.
Посилання ДПІ у Подільському районі на те, що фактично вказана декларація податковим органом була прийнята, а тому немає підстав для визнання протиправними дій щодо її неприйняття, є необґрунтованими, оскільки згідно листа від 06.08.2014 р. №6127/10/26-56-15-02-05 подана позивачем декларація не визнана відповідачем, як податкова звітність.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в оскаржуваній частині, а тому апеляційну скаргу ДПІ у Подільському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2015 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 16.06.2015 року
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Горбань Н.І.