№ 0603/1440/2012
н/п 3/0603/460/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2012 року м.Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Замега О.В., розглянувши матеріали Бердичівського районного управління ГУ МНС України в Житомирської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; уродж. Житомирської області, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2, Чапаєва, 15; працює: майстер ПАТ "Укрнафта"; за ч.1 ст.188-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В с т а н о в и в :
Згідно протоколу 22.02.2012 року о 10 год. 45 хв. при перевірці в м.Бердичеві по вул.Елінг, 8, в приміщенні АЗС № 05/005 ПАТ "Укрнафта" встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді майстра, повторно протягом року не виконав вимог припису Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки від 21.02.2011 р., зокрема: р. 1 п.1 не уклав угоду на аварійно-рятувальне обслуговування з атестованими аварійно-рятувальними службами (підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 року № 1214 "Про затверження переліку об"єктів та окремих територій, які підлягають постійному та обов"язковому обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами"), чим скоїв правопорушення передбачене ч. 2 ст. 188-16 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав і пояснив, що Постанова КМУ, на яку посилається Управління держтехногенбезпеки у Житомирській області, не стосується АЗС, оскільки вони не входять до переліку промислових об"єктів, а є об"єктами торгівлі нафтопродуктами, тому вважає за недоцільне укладати договір на обслуговування з аварійно - рятувальними службами.
Вислухавши ОСОБА_1, ознайомившись з матеріалами справи, а саме: з протоколом про адміністративне правопорушення від 22.02.2012 року, з приписом про усунення порушень, суддя прийшов до висновку про доведеність вини особи, відносно якої складено протокол, з наступних підстав.
Так, на думку ОСОБА_1, є необґрунтованими посилання інспектора на Постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2000р. №1214 «Про затвердження переліку обєктів та окремих територій, які підлягають постійному та обовязковому на договірній основі обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами», Наказ МНС України від 17.11.2003р. №440 «Про порядок обслуговування обєктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами», затверджено перелік обєктів та окремих територій, що підлягають постійному та обовязковому на договірній основі обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами, як на підтвердження обґрунтування обовязку на укладення угоди на аварійно-рятувальне обслуговування з державними аварійно-рятувальними службами. Він вважає, що зазначеним законодавством встановлений вичерпний перелік таких обєктів і автозаправні станції до цього переліку не входять.
Суд вважає, що до зазначеного вище переліку ввійшла АЗС ПАТ Укрнафта, що підтверджується наступним.
Згідно з вищевказаними нормативними документами постійному та обов'язковому на договірній основі обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами підлягають підприємства хімічної та нафтохімічної промисловості, до складу яких входять об'єкти забезпечення нафтопродуктами. В свою чергу до комплексу об'єктів забезпечення нафтопродуктами входять підприємства видобутку, транспортування, переробки, зберігання та реалізації нафтопродуктів.
Вимоги наказу МНС України від 17 листопада 2003 року № 440 (Наказ) відповідно до п. 1.2. поширюються на суб'єкти обслуговування, на об'єктах яких існує ризик виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характерів. У п. 4.1. Наказу зазначено, що підставою для укладання договорів на аварійно-рятувальне обслуговування об'єктів державними аварійно-рятувальними службами є наявність на об'єкті джерела потенційної небезпеки або ризику виникнення надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Оскільки на АЗС ПАТ Укрнафта існує декілька таких джерел (паливно-роздавальні колонки, ємності для зберігання палива та процес поповнення запасів палива з автоцистерни) і за результатами ідентифікації вони відносяться до об'єктів підвищеної небезпеки, виникає незаперечна правова підстава для необхідності аварійно-рятувального обслуговування даних об'єктів. Враховуючи, що аварійно-рятувальне обслуговування полягає у здійсненні комплексу профілактичних заходів, направлених на попередження надзвичайних ситуацій та оперативного реагування у разі їх виникнення, невиконання зазначеного заходу створює загрозу життю і здоров'ю працюючого персоналу та населення, яке мешкає біля об'єкта.
Для належного визначення правового статусу АЗС, також слід звернутися до спільного наказу Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України, Державного комітету статистики України від 02 квітня 1998р. №81/38/101/235/122, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1999р. за №685/3978, яким затверджено «Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України»(далі Інструкція), а саме: п.1 Інструкції «Галузь використання»- «Інструкція встановлює єдиний порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів, проведення обліково-розрахункових операцій і застосовується на підприємствах та організаціях України. які займаються нафтопродуктозабезпеченням. Вимоги цієї інструкції є обовязковими для підприємств, установ та організацій всіх галузей народного господарства і всіх форм власності, а також для громадян субєктів підприємницької діяльності, що займаються придбанням. Транспортуванням, зберіганням та реалізацією нафти і нафтопродуктів на території України»; пп.4.1.1.1 п.4 Інструкції загальні положенняя - «Облік нафти і нафтопродуктів на підприємствах по забезпеченню нафтопродуктами (ППЗН, підприємствах нафтопродуктопровідного транспорту (ПНТ) та наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на автозаправних станціях (АЗС) в одиницях обєму. Для забезпечення достовірності і єдності вимірювань маси нафти, нафтопродуктів, а також контролю за їх якістю ППЗН, ПНТ, АЗС повинні мати необхідне устаткування та засоби вимірювальної техніки, які допущені до застосування Держстандартом України і мають чинне тавро або свідоцтво про повірку».
Вищевикладене чітко трактує, які саме підприємства і обєкти мають відношення до підприємств (обєктів) забезпечення нафтопродуктами та спростовує висновок ПАТ "Укрнафта" про неправомірність посилання інспектора з питань цивільного захисту та техногенної безпеки Житомирської області на постанову Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000р. №1214.
До того ж Припис Державної інспекції посадовими особами ПАТ "Укрнафта" в цій частині не оскаржувався, наказом від 26.03.2010 року ОСОБА_1 призначено відповідальним за технічний стан і безпечну експлуатацію, забезпечення охорони праці, екологічної пожежної та техногенної безпеки об"єктів.
А тому, враховуючи характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини та обставини справи, суддя вважає призначити стягнення у виді штрафу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23, 24, 27, 33-35, 188-16 ч.2, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
П о с т а н о в и в :
Визнати ОСОБА_1 винним за ч.2 ст. 188-16 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
Штраф необхідно сплачувати на р/р 31112106700005, одержувач: місцевий бюджет м.Бердичів, код 22062831, банк: УДК у Житомирській області м.Житомир, МФО 811039.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: