Рішення № 45107967, 16.06.2015, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
904/2892/15
Номер документу
45107967
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.06.15р. Справа № 904/2892/15

За позовом Прокурора Апостолівського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради, м.Апостолове

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Завалєй Я.О.

Представники:

прокурор: Ягольник Г.В., представник за посвідченням №032900 від 10.04.15р.

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_2, представник за довіреністю №275 від 27.04.15р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Апостолівського району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради (далі - позивач) з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду від 03.04.15р. порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 14.05.15р.

14.05.15р. у судовому засіданні було оголошено перерву до 19.05.15р.

Ухвалою господарського суду від 19.05.15р. відкладено розгляд справи на 02.06.15р.

Ухвалою господарського суду від 02.06.15р. продовжено строк розгляду спору до 17.06.15р. включно та відкладено розгляд справи на 16.06.15р.

09.06.15р. до господарського суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи рішення Апостолівської міської ради Дніпропетровської області "про затвердження "Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради на 2015 рік" від 25.12.14р. №1682-62/VI.

16.06.15р. у судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.

Повноважний представник позивача у судове засідання не з'явився. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи повноважний представник позивача повідомлений належним чином, що підтверджує протокол судового засідання від 02.06.15р.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за можливе розглядати справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника позивача за наявними в ній матеріалами.

В свою чергу, повноважний представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити прокурору в їх задоволенні у повному обсязі.

У судовому засіданні 16.06.15р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення прокурора та повноважних представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.06р. між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди землі № 07 (далі- Договір оренди землі), відповідно до умов п. 1 якого, позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування існуючих будівель та споруд.

Як зазначено у п. 2 Договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,7423 га, на підставі рішення 31 сесії ІУ скликання Апостолівської міської ради за № 1540 - 31/ІУ від 17 лютого 2006 року "Про надання земельної ділянки по АДРЕСА_2 в оренду для будівництва та обслуговування існуючих будівель та споруд приватного підприємця ОСОБА_1.".

У п. 3 Договору оренди землі зазначено про те, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна.

Земельна ділянка передається в оренду разом з існуючими будівлями та спорудами (п. 4 Договору оренди землі).

За приписами п. 5 Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 220 908,48 грн., згідно довідки Апостолівського районного відділу земельних ресурсів за №15/698 від 06.04.06р.

Відповідно до п. 8 Договору оренди землі, строк дії Договору з моменту укладання і діє з 30.03.06р. по 30.03.11р.

Положеннями п. 9 Договору оренди землі передбачено, що плата за оренду земельної ділянки сплачується щомісяця. Розмір орендної плати під виробничими будівлями (9,6 кв.м.) становить 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2 грн. 98 коп., під допоміжними будівлями (737,6 кв.м.) становить 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки - 0 грн. 90 коп., за решту (6675,8 кв.м.) становить 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки - 0 грн. 30 коп. Орендна плата враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати, відповідно до рівня інфляції національної валюти України. Загальна сума за рік - 2 695,18 грн.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 Договору оренди землі).

Як зазначено у п. 11 Договору оренди землі, орендна плата вноситься щомісяця, на протязі 30 календарних днів, слідуючим за останнім днем звітного місяця. Кінцевий строк сплати 15 листопада кожного року.

Згідно з п. 13 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

У п. 16 Договору оренди землі зазначено про те, що цільове призначення земельної ділянки це будівництво та обслуговування існуючих будівель та споруд.

Пунктом 35 Договору оренди землі передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

На виконання умов вищезазначеного Договору оренди землі, позивач передав, а відповідач прийняв передбачену Договором земельну ділянку, що підтверджує Акт прийому-передачі земельної ділянки, переданої в оренду від 30.03.06р.

12.09.11р. між сторонами було укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі, відповідно до умов якої сторони продовжили строк дії договору до 30.03.2026р. Крім того, за цією угодою сторони погодили, що орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі в розмірі: з 01.01.10р. - 4% під будівлями і спорудами 748 кв. м (1,56 за 1 м2) та 3% за решту земельної ділянки 6675 кв.м (1,17 за 1 м2) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно Витягу № 1-15/1882 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.01.10р., у відповідності до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка, яких проведена та сплачується щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Апостолівської міської ради, згідно з чинним законодавством. Орендна плата враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати, відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

Як зазначає прокурор та позивач, з 01.01.11р. набрав чинності Податковий кодекс України, стаття 288 якого встановила інший, ніж визначено у Договорі оренди землі розмір орендної плати за землю.

Так, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативно грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У зв'язку з викладеним орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

Прокурор зауважує, що вказане узгоджується з позицією Верховного Суду України, який в постанові від 20.11.12р. у справі № 28/5005/640/2012 вказав, що встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати. Така ж правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 27.12.10р. у справі № 27/15-10, від 23.05.11р. у справі №7/105-10 (30/234-09), від 30.05.11р. у справі №17/299-10.

Таким чином, як вважає прокурор та позивач, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, до Договору оренди землі повинні були бути внесені зміни у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

На час укладання Договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки становила 220 908,48 грн., що зазначено у п.5 Договору оренди землі.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.03.15р., нормативно грошова оцінка земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 становить 853 280,89 грн., у зв'язку з чим необхідно, крім внесення змін до Договору в частині розміру річної орендної плати, внести зміни щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Посилаючись на ст. 651 ЦК України прокурор та позивач зазначають про те, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір оренди може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку. Вказане положення також закріплено і в п. 35 Договору оренди землі.

За приписами ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або Договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З метою приведення рішень Апостолівської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, керуючись Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" Апостолівською міською радою прийнято рішення № 418 від 22.12.11р. «Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік» та № 510 від 26.01.12р. «Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік». Пунктом 6 додатку до рішення встановлено річну орендну плату за користування земельної ділянки у розмірі 12% під забудовою від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та незабудованою площею - 6% від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.

Рішення міської ради від 22.12.11р. № 418 «Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік» та від 26.01.12р. № 510 «Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік» були опубліковані 29.12.11р. та 02.02.12р. відповідно на офіційному ВЕБ-порталі міської ради.

Як зауважує прокурор та позивач, відповідно до вказаних рішень та направлених позивачем на адресу відповідача повідомлень 01.10.12р. та 20.02.15р. йому необхідно було у десятиденний строк, звернутися до Апостолівської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору. Проте у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір сторонами не підписано.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.

В свою чергу ст. 11 ГПК України визначає, що підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Тобто, не отримання відповіді від орендаря земельної ділянки з урахуванням часу поштового обігу свідчить про те, що сторони договору не досягли згоди щодо зміни умов договору оренди, а тому такий спір підлягає вирішенню господарським судом за місцем знаходження об'єкту земельних відносин.

Прокурор зауважує, що як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.02р. у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. За таких обставин недотримання вимог частини другої ст. 188 Господарського Кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій щодо зміни чи розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє права звернутись за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про зміну чи розірвання оспорюваного договору.

У відповідності з п. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Враховуючи вищевикладене, прокурор та позивач просять суд внести змінити до п. 5 та п.9 договору оренди земельної ділянки № 07 від 30.03.06р. (державна реєстрація 20.03.07р. за № 040701200374), укладеного між позивачем та відповідачем, виклавши їх в наступній редакції:

- «п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.03.15р. становить 853280 грн. 89 коп.».

- «п. 9 Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі (у гривнях) на рахунок місцевого бюджету. Розмір орендної плати під будівлями та спорудами, які займають площу 748 м2 - 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, та за незабудовані землі площею 6675 м2- 6 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням її індексації. Орендна плата сплачується частинами щомісячно. Річна орендна плата за земельну ділянку, не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється, обчислюється відповідно до Податкового кодексу України».

Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити прокурору в їх задоволенні у повному обсязі, виходячи з наступного.

Як зазначає відповідач, за умовами Договору оренди землі земельна ділянка надавалася для будівництва та обслуговування існуючих будівель та споруд і коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок під час укладання Договору визначався між сторонами як Кф=1 відповідно до додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06р. № 18/15/21/11, в якому коефіцієнтом, який характеризує землі індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, землі малоперхової несадибної забудови є коефіцієнт Кф = 1,0 (код А).

При укладанні Додаткової угоди від 12.09.11р. цей коефіцієнт був в односторонньому порядку змінений позивачем на Кф=1,2 і він характеризує землі виробництва автомобілів або іншого транспортного устаткування (DM), що зовсім не відноситься до предмету укладеного договору.

Відповідач зауважує, що показники нормативної грошової оцінки земель визначаються за категоріями, шляхом зонування території населених пунктів на відповідні зони за рівнем облаштування, розміщенням від центру населеного пункту та громадських центрів, інженерної інфраструктури та визначення розрахункового доходу, який зумовлюється місцем розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній та місцевій системах виробництва й розселення, рівнем облаштування його території та якістю земель з урахуванням природно - кліматичних, інженерно-геологічних, архітектурно-ландшафтних та історико-геологічних умов. При цьому на величину грошової оцінки земель населених пунктів впливають коефіцієнти, які застосовуються до базової вартості одного квадратного метра землі. Це, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки. Таким чином, розмір орендної плати залежить від функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки, який був визначений сторонами при укладенні Договору оренди землі.

Коефіцієнт функціонального використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що у порушення норм ст.ст. 11, 762 ЦК України, ст. 290 ГК України, ст. 21 Закону України "Про оренду землі", позивач наполягав на тому, що відповідач повинен оплатити орендну плату за землю по новими ставкам за минулий період 2012-2014 роки.

Відповідач вважає, що внесені у 2011р. зміни повністю відповідають п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України, на які посилається прокурор та позивач як на підставу позовних вимог, яким встановлено, що річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (у нашому випадку 4% під будівлями і 3% на решту земельної ділянки). Таким чином, відсутня підстава, передбачена п.13 Договору оренди землі для перегляду розміру орендної плати.

Посилаючись на ч. 2 ст. 19 Конституції України та на ст. 19 ЗК України відповідач зазначає про те, що цільовим призначенням земельної ділянки, наданої у користування відповідачу згідно з Договором оренди землі є для будівництва та обслуговування існуючих будівель та споруд (п.16 Договору оренди землі).

Відповідно до ст. 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується КМ України. Відповідно до статей 5, 13, 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом №18/15/21/11 від 27.01.06р. Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.06р. за № 388/12262. Розділом 3 цього Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням функціонального використання земель.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності та становить для категорії земель за функцією використання, зокрема, такі коефіцієнти: землі транспорту, зв'язку - Кф = 1,0, землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво -Кф = 1,0.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98р. №377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98р. за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають фізичним особам-підприємцям органи державної реєстрації. Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки. При цьому, критерієм поділу визначено склад категорії земель (код розділу - за КВЕД).

Згідно з витягом з ЄДРПОУ № 20072905 від 10.02.15р. єдиним видом діяльності відповідача за КВЕД є: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (надає послуги транспорту населенню не на орендованій землі), що, з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, відповідає категорії земель за функцією використання - "землі транспорту, зв'язку - землі наземного транспорту", а отже й необхідності застосування коефіцієнта функціонального призначення земельної ділянки - 1,0.

Як зазначає відповідач, у матеріалах справи відсутні документи, які б визначали цільове чи функціональне використання землі як комерційне, навпаки, всі наявні докази доводять та визначають призначення землі як землі, зайнятої поточним та відведеної під майбутнє будівництво, Кф також складає - 1,0.

Таким чином, як вважає відповідач, застосування позивачем коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного призначення при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за даних умов є протиправним, дії позивача за підтримки прокурора в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні відповідача на підставі Договору оренди землі, не відповідають діючому законодавству.

Так як при визначенні нормативної грошової оцінки землі Кф є однією складовою цієї формули, він має вирішальне значення на результат. У нашому випадку замість коефіцієнта 1,0 позивачем використовується 2,5, а це означає, що нормативна грошова оцінка землі у 2,5 рази завищена і замість 853 280,89 грн. складає 341 312,36 грн. Орендна плата за рік складала б суму - 22 542 грн., замість розрахованих позивачем 56 355,85 грн.

Крім того, відповідач зауважує, що позивач посилається на рішення міської ради № 418 від 22.12.11р., № 510 від 26.01.12р., які на дату подачі позовної заяви втратили свою чинність у зв'язку з прийняттям рішення № 1682 - 62/УІ від 25.12.14р. "Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради".

Підставою для укладання договору оренди землі або внесення змін у діючий Договір оренди землі є прийняття рішення Апостолівської міської ради у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі". У даному випадку, як вважає відповідач, рішення Апостолівської міської ради про внесення змін до спірного Договору оренди землі, наданої у користування відповідачу не виносилося і відповідач позбавлений права оскаржити таке рішення міської ради.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та повноважного представника відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно з статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (надалі Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошової у гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 14.1.147. Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (стаття 14.1.136. Податкового кодексу України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (стаття 14.1.125. Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (стаття 271.1.1. Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до пункту 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 року №445/2011, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Так, в силу статті 271.1.1. Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати з земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (частина 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами (частина 2 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, зміна розміру ставки орендної плати та прийняття нової нормативної грошової оцінки землі є підставою для внесення змін до спірного Договору оренди землі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ДАГС від 21.08.14р. у справі № 904/2933/14.

Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 144 Конституції України, ст. ст. 6, 509, 632, 651, 653, 654, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Податковим кодексом України, ст.ст. 14, 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 26, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до п. 5 та п. 9 Договору оренди земельної ділянки № 07 від 30.03.06р. (державна реєстрація 20.03.07р. за № 040701200374), укладеного між Апостолівською міською радою (53802, м.Апостолове, вул. Леніна, буд. 65, код ЄДРПОУ 04052583) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши їх в наступній редакції:

- «п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.03.15р. становить 853280 грн. 89 коп.».

- «п. 9 Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі (у гривнях) на рахунок місцевого бюджету. Розмір орендної плати під будівлями та спорудами, які займають площу 748 м2 - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, та за незабудовані землі площею 6675 м2- 6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням її індексації. Орендна плата сплачується частинами щомісячно. Річна орендна плата за земельну ділянку, не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється, обчислюється відповідно до Податкового кодексу України».

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, буд. 7; код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, призначення платежу "Судовий збір, код 03499891, Пункт 2.1") судовий збір у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 16.06.15р.

Суддя Н.Е. Петренко