Постанова № 45105610, 12.06.2015, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
161/6257/15-а
Номер документу
45105610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/6257/15-а

Провадження № 2-а/161/220/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2015 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого -- судді Крупінської С.С.,

при секретарі Бакай Г.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку про визнання незаконним дій відповідача,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку про визнання незаконним дій відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Луцьку як отримувач пенсії з 10.10.2001 року. Отримавши пенсію в лютому, березні, квітні 2015 року він виявив, що виплати проведено в сумі, меншій від її призначеного розміру. Як зясувалось, то при нарахуванні та виплаті пенсії було утримано податок на доходи фізичних осіб у розмірі 595 грн. 75 коп. та військовий збір в розмірі 59 грн. 57 коп. Вважає, що утримання з пенсії податку на доходи фізичних осіб та військовий збір є протиправними та необґрунтованими, оскільки суперечать вимогам чинного законодавства та положенням Конституції України, норми якої є нормами прямої дії.

Просить суд, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку щодо утримання з його пенсії сум податку на доходи фізичних осіб та військовий збір та зобовязати відповідача повернути в повному обсязі раніше незаконно утримані суми платежів та припинити їх подальше утримання.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд, позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила суд в позові відмовити.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, свідків, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у управлінні Пенсійного фонду України у місті Луцьку як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що 31.03.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив припинити безпідставне утримання з його пенсії податку на доходи фізичних осіб та військового збору, повернути йому стягнуті безпідставно суми (а.с. 10-11).

Відповіддю № 229/П-01 від 14.04.2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку, зазначило, що з лютого 2015 року з його пенсії проводиться утримання податку з доходів фізичних осіб в сумі 595 грн. 75 коп. та військовий збір в розмірі 59 грн. 57 коп. відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-V-ІІІ.

Відповідно ст. 22 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток)або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Згідно із ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. п. 164.2.19 п.164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включено зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсії з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування доходу перевищує три розміри.

Відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (№71-VIII від 28.12.2014 року) з 01.01.2015 року об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, до яких належать суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Дія наведеного Закону поширюється на всі суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць) в тому числі і на пенсію позивача, оскільки вона продовжує виплачуватися та нараховуватися управлінням, а отже і слугує об'єктом оподаткування.

Згідно із положеннями п. 168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Враховуючи, що Податковим кодексом України та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р., які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку діє правомірно та в межах чинного законодавства.

На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку про визнання незаконним дій відповідача - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду С.С. Крупінська