Постанова № 45105210, 28.05.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
820/1272/15
Номер документу
45105210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

28.05.2015 р. № 820/1272/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В,,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" Харківської обласної ради, в якому просить суд визнати неправомірними дії Комунального закладу «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради, що виявились у ненаданні інформації на запит фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про надання публічної інформації № 2 від 14.01.2015р.; зобов'язати Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 6» Харківської обласної ради надати Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 інформацію, що запитувалася ним в інформаційному запиті № 2 від 14.01.2015р., а саме: з якими суб'єктами господарювання Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради уклав угоди на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини на 2015 рік, а також які продукти харчування та за якими цінами за одиницю товару закуповує Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради на 2015 рік;надати завірені належним чином копії договорів на закупівлю продуктів харчування та продовольчої сировини на 2015 рік з додатками до них; інформацію про те, що саме стало підставою для укладення договорів на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини саме з тими суб'єктами господарювання, з якими вказані договори були укладені; інформацію, що саме стало обґрунтуванням для укладення договорів на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини саме за тими цінами за одиницю товару, які були визначені в укладених між Комунальним закладом «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради та суб'єктами господарювання договорах про постачання продуктів харчування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.01.2015 року він звернувся до КЗ "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" з інформаційним запитом про надання публічної інформації, в якому запитувалася публічна інформація. 19.01.2015 року відповідач отримав зазначений запит. У відповіді відповідач відмовив позивачу у наданні публічної інформації у зв'язку з тим, що інформація, що запитується внесена до переліку відомостей, що становить конфіденційну інформацію. Позивач не погоджується з наданою відповіддю та вважає такі дії протиправними та такими, що суперечать положенням Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_4 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача зазначив, що відповідач діяв у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації», через що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Представник позивача ОСОБА_1, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві про зміну підстав позову.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у додаткових письмових запереченнях обставини.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 ст.6 Закону України Про доступ до публічної інформації визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про доступ до публічної інформації, з урахуванням положень ст.1 Закону України Про інформацію, публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Право на інформацію закріплено Конституцією України та врегульовано Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Закон України "Про інформацію" встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Під інформацією Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Частиною 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Згідно ч. 7 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Частиною 1 ст. 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Відповідно до п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Як вставлено з п.п. 1.2, 1.5 Статуту Комунального закладу «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради, заснований на майні спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Харківської області та є юридичною особою.

Згідно п. 1.7 Статуту, відповідач фінансується за рахунок коштів обласного бюджету.

Таким чином, Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради є субєктом на який розповсюджується вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» , він є розпорядником інформації щодо використання бюджетних коштів і повинен надавати таку інформацію.

Таким чином, Закон України "Про доступ до публічної інформації" покликаний гарантувати кожній особі її право у відкритості, доступності інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, шляхом вільного її отримання (зокрема, через запит на інформацію) для забезпечення своїх потреб і законних інтересів.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації.

Згідно ч.5 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Позивач звернувся до КЗ "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" Харківської обласної ради з інформаційним запитом від 14.01.2015 року №2, згідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання публічної інформації, а саме: з якими суб'єктами господарювання установа уклала угоди на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини на 2015 рік, а також які продукти харчування та за якими цінами за одиницю товару закуповує установа на 2015 рік; завірені належним чином копії договорів на закупівлю продуктів харчування та продовольчої сировини на 2015 рік з додатками до них; інформацію про те, що саме стало підставою для укладення договорів на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини саме з тими суб'єктами господарювання, з якими вказані договори були укладені; інформацію, що саме стало обґрунтуванням для укладення договорів на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини саме за тими цінами за одиницю товару, які були визначені в укладених між установою та суб'єктами господарювання договорах про постачання продуктів харчування. (а.с.8).

Судом встановлено, що зазначений інформаційний запит отримано відповідачем 19.01.2015 року, про що мається підпис уповноваженої особи про отримання запиту (а.с.8).

Як встановлено судом в ході судового засідання, відповідачем надано відповідь листом від 22.01.2015 року №33, яку направлено шляхом поштового зв'язку на адресу позивача 23.01.2015 року. Зазначена відповідь отримана позивачем 23.02.2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23).

Судом встановлено, що у листі - відповіді КЗ "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" на запит про публічну інформацію ФОП ОСОБА_3 від 22.01.2015 року №33 за підписом директора ОСОБА_5, позивачу фактично не надано відповіді на запитувану публічну інформацію. При цьому зазначено, що запитувана інформація стосується не лише відповідача як розпорядника інформації, але й осіб, з якими було укладено договори про придбання харчової продукції, інформація, яка стосується цих договорів та їх змісту, є конфіденційною і може бути надана лише з дозволу відповідних осіб.

Частинами 1,2 та 4 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Згідно ч.1 ст. 23 Закону № 2939-VІ, рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: надання недостовірної або неповної інформації.

Таким чином, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює владні управлінські функції (обов'язки) по отриманню бюджетних асигнувань, взяттю бюджетних зобов'язань та здійсненню витрат бюджету.

Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення, замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (ст. 2 БК України).

Укладання відповідачем договорів про закупівлю продуктів харчування є фактом взяття бюджетних зобов'язань у вигляді укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Ці дії відповідач реалізує лише завдяки своєму статусу розпорядника бюджетних коштів і відповідним владним повноваженням для цього, адже без них будь - яка юридична особа не має прав розпоряджатися коштами бюджету.

Суд зазначає, що Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» є субєктом, на який розповсюджується вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації», через що відповідач мав розглянути поданий інформаційний запит позивача по суті.

Отже, відповідач, як розпорядник інформації в розумінні п. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також відповідно до ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобовязаний був розглянути поданий інформаційний запит по суті та надати відповідь.

Суд зазначає, що інформаційний запит у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» не розглянутий.

Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку про задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На підставі ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України на користь ФОП ОСОБА_3 належить стягнути сплачену ним при зверненні до суду суму судового збору у розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Комунального закладу «Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 6» Харківської обласної ради щодо ненадання відповіді на запит фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про надання публічної інформації від 14.01.2015 року № 2 у повному обсязі.

Зобов'язати Комунальний заклад «Харківська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 6» Харківської обласної ради надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 інформацію у відповідь на запит про надання публічної інформації від 14.01.2015 року № 2.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок №31217206784011) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, 61105, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 05.06.2015 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.