Справа № 638/6572/15-а
Провадження № 2-а/638/228/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.06.2015 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Подус Г.С., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання неправомірних дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
21.04.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання неправомірних дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що він має стаж державної служби 33 роки та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова На даний час не працює. У 2011 році йому було призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII «Про державну службу» у розмірі 90% суми заробітної плати.
У березні 2015 року ним до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова подано Довідку про складові заробітної плати від 23.02.2015 року №13-71/64-1963 та Довідку про розмір інших виплат від 23.02.2015 року №13-71/65-1964 з місця роботи Головного управління Державної казначейської служби України у Харківський області з проханням здійснення донарахування раніше призначеної пенсії.
Згідно з вказаними довідками заробітна плата, крім іншого, включала також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків», як складові заробітної плати. Вказані дані зазначено в довідках у колонках «Інші виплати індексація» та «Інші виплати матеріальна допомога». На всі виплати, включені у довідках, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, виходячи із розміру пенсії, в її розрахунок не було включено дані, зазначені у довідках про складові заробітної плати у колонках «інші виплати», в результаті чого розмір пенсії безпідставно занижено.
Розглянувши заяву ОСОБА_1, Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надано йому відмову
При цьому, територіальним органом Пенсійного фонду України було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України №3723 заробітна плата державних службовців складається лише з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі.
Від представника УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова надійшло заперечення на адміністративний позов, в якому він наполягав на тому, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідно до діючого законодавства України, у звязку з чим просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В судове засідання сторони не зявились, надали суду заяви, в яких зазначили про розгляд справи за їх відсутністю.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 має стаж державної служби 33 роки та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова На даний час не працює. У 2011 році йому було призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII «Про державну службу» у розмірі 90% суми заробітної плати.
У березні 2015 року ним до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова подано Довідку про складові заробітної плати від 23.02.2015 року №13-71/64-1963 та Довідку про розмір інших виплат від 23.02.2015 року №13-71/65-1964 з місця роботи Головного управління Державної казначейської служби України у Харківський області з проханням здійснення донарахування раніше призначеної пенсії.
Згідно з вказаними довідками заробітна плата, крім іншого, включала також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків», як складові заробітної плати. Вказані дані зазначено в довідках у колонках «Інші виплати індексація» та «Інші виплати матеріальна допомога». На всі виплати, включені у довідках, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, виходячи із розміру пенсії, в її розрахунок не було включено дані, зазначені у довідках про складові заробітної плати у колонках «інші виплати», в результаті чого розмір пенсії безпідставно занижено.
Розглянувши заяву ОСОБА_1, Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надано йому відмову
При цьому, територіальним органом Пенсійного фонду України було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України №3723 заробітна плата державних службовців складається лише з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі..
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст.37-1 України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначене узгоджується з практикою Верховного Суду України, викладеною у постанові від 04 березня 2014року у справі № 21-3а14.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексацію з моменту її звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії та надання уточнюючих довідок.
З матеріалів справи вбачається , що з довідки від 23.02.2015 року № 13-71/65-1964 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що позивач отримував премії у 2009 - 2011 роках у загальному розмірі 29197, 87 грн. Крім того, позивач одержував матеріальні допомоги на оздоровлення у 2009-2011 роках у сумі 12644, 72 грн., а також виплачувалась індексація заробітної плати на загальну суму 715, 92 грн. У довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачу при призначенні пенсії № 13-71/65-1964, включено премії, у графу «Інші виплати», включені матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому суд вважає, що до розрахунку пенсії позивачеві не включено дохід у загальному розмірі 43458, 51 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_1 врахувати при перерахунку пенсії державного службовця премії згідно з постановою КМУ № 268, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати є неправомірним, а тому відповідач повинен здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії позивачу, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії премії згідно з постановою КМУ № 268, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати є неправомірним і провести виплату пенсії починаючи з 21.11.2014 року з урахуванням фактично отриманих сум виплат відповідно до Закону України « Про державну службу».
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2, 9, 11, 71, 104-106 КАС України, ЗУ «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова у здійсненні донарахування до раніше призначеної ОСОБА_1. Вікторовичу пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснюються відповідно до ПКМУ №212.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити дії, щодо виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця згідно з Довідкою про складові заробітної плати від 23.02.2015 № 13-71/64-1963 та Довідкою про розмір інших виплат від 23.02.2015 року №13-71/65-1964, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснюються відповідно до ПКМУ №212 у розмірі 90% від. суми заробітної плати, з якої було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 21.11.2014 року.
Судові витрати у сумі 73, 08 (сімдесят три гривні 08 копійок) грн. стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги, а в разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, з дня отримання копії постанови.
Суддя