ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2015 року Житомир справа № 806/1896/15
категорія 10.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського приватного підприємства "ЛАД" про стягнення 21034,53 грн.,-
встановив:
Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до адміністративного суду з позовом, в якому просило стягнути на його користь з Сільськогосподарського приватного підприємства "ЛАД" 21034,53 грн. адміністративно-господарської санкції та пені за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Вимоги мотивує тим, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів середньооблікова чисельність працюючих на відповідача у 2014 році складала 30 осіб, а тому відповідач мав працевлаштувати 1 інваліда, тоді як не працевлаштував жодного, тобто підприємство не виконало нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Сума заборгованості по сплаті адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2014 році, термін сплати яких минув 15 квітня 2015 року, та нарахованої за порушення термінів її сплати пені складає 21034,53 грн.
Представник позивача прибув до суду, позов підтримав в повному обсязі, подав письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином про причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське приватне підприємство "ЛАД" подало до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік, згідно з яким середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становить 30 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві - 1, підприємством самостійно визначено суму адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу для працевлаштування інвалідів у розмірі 20323,33 грн. (а.с. 6).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надіслав відповідачу претензію №03-171/325 від 18 березня 2015 року за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на суму 20323,33 грн. (а.с. 8). Оскільки суму заборгованості відповідач не сплатив, позивач звернувся до суду та до позовної заяви додав розрахунок пені за прострочення сплати заборгованості зі сплати адміністративно - господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, згідно з яким сума нарахованої пені складає 711,20 грн. (а.с. 7). Отже, загальна сума заборгованості з урахуванням пені складає 21034,53 грн.
Спірні правовідносини регулюються Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991, № 875-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч.ч.1-4 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Як вбачається з частини першої ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а згідно частини другої цієї ж статті, учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Встановлено, що відповідач, при штатній кількості працівників облікового складу 30 осіб не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2014 році, за що нарахував собі адміністративно-господарську санкцію в розмірі 20323,33 грн., про що свідчить звіт відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік форми № 10-ПІ (а.с.6).
Згідно розрахунку, зробленого позивачем відповідно до Закону, розмір пені за несплату адміністративно-господарської санкції в період з 16.04.2015 року по 20.05.2015 року становить 711,20 грн. (а.с. 7).
Беручи до уваги, що відповідач заперечень проти позову не надав, як і не надав будь яких доказів щодо вжиття всіх належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та про сплату заборгованості, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського приватного підприємства "ЛАД" (12452, Житомирський район, с. Кодня, вул. Чапаєва, 46, код ЄДРПОУ 31347002) на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (10003, м. Житомир, вул. Домбровського, 38, код ЄДРПОУ 20401066) адміністративно - господарську санкцію та пеню, у розмірі 21034,53 грн. (двадцять одна тисяча тридцять чотири гривні п'ятдесят три копійки).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос