Справа № 711/5850/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2013 року Суддя Придніпровського районного суду Кучеренко В.Г., розглянувши у заяву відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області з заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 2а-5231/2011 від 14.03.2012, -
в с т а н о в и в :
До Придніпровського районного суду м. Черкаси звернувся відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області з заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 2а-5231/2011 від 14.03.2012.
Заяву мотивують тим, що з 19.03.2013 на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області знаходиться виконавче провадження № 37243428 з виконання виконавчого листа Придніпровського районного суду м.Черкаси № 2а-5231/2011 від 14.03.2012 про зобов'язання управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІУ від 18.07.2004 року, за період з 16.12.10 року по 22.07.11 року включно, за виключенням 10 % мінімальної пенсії за віком виплачених у вищевказаний період. Копія постанови про відкриття виконавчого провадження надіслана боржнику для виконання, стягувану до відома. 20.06.2013 на адресу відділу примусового виконання рішень надійшов лист від УПФУ в м.Черкасах Черкаської області про те, що перерахунок пенсії становить 1 231,28 грн. Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування Державного бюджету України. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 36 Закону України "Пре виконавче провадження", просять суд: враховуючи норми статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності 01.01.2013 року встановити або змінити спосіб і порядок виконання рішення Придніпровського районного суду м.Черкаси у справі № 2а-5231/2011 від 14.03.2012 шляхом винесення рішення про стягнення суми перерахунку на користь стягувана або іншого рішення на розгляд суду.
ОСОБА_1 звернувся із вищевказаним позовом до суду, в якому вказав, що має статус дитини війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІУ від 18.11.2004 року (далі за текстом - Закон) має право на підвищення розміру пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідачем така надбавка до пенсії у повному розмірі не нараховувалась та не виплачувалась. Позивач вважає, що дії щодо не здійснення перерахунку та невиплати йому у повному обсязі надбавки до пенсії є неправомірними та такими, що суперечать Конституції України та Законам України. В звязку з цим просить визнати дії відповідача незаконними, зобов'язати здійснити нарахування та виплату соціальної допомоги як дитині війни 01.01.2010 р. по даний час.
Представник відповідача отримавши копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом з адміністративним позовом та додатками до нього. Станом на 22.07.2011 року, за збігом строку, передбаченого ч.3 ст.1832 КАС України, відповідач заперечень на адміністративний позов до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав. Позивач згідно пенсійного посвідчення має статус дитини війни та має право на отримання державної соціальної підтримки, встановленої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Підпунктом 2 п. 41 розділу 41 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції , відповідно до якої розмір підвищення пенсії складав 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України №І0-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо викладення положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в новій редакції.
Згідно ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України. Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на усій території України, та є остаточними і не можуть бути оскаржені.
Таким чином рішення Конституційного суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів, в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, мають для суду преюдиціальне значення.
У 2009 році та у 2010 році дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист війни» не призупинялася, а застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії, вважаю безпідставним, оскільки розмір доплати, визначений Законом України «Про соціальний захист дітей війни», має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивачу в частині її підвищення відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2011 р. не здійснювало і проводило її виплату в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року за №121/2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені у встановленому порядку його територіальні управління. Відповідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Ст. 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються, таким чином держава взяла на себе зобов'язань забезпечити громадянами реалізацію своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитина війни», серед яких їм надано право на отримання доплати до пенсії в розмірі 30 %, але відповідач не вчинив дій для нарахування цих коштів та їх виплати. Суд вважає, що відповідач не виконав своїх повноважень без поважних причин.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо невиконання законодавчо визначеного обов'язку нарахування та виплати надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі, встановленому ст.6 Закону № 2195-ІУ є незаконними за період в межах строку позовної давності, визначеної ст. 99 ч.2 КАС України.
Ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів.
Позивач про свої порушені права знав понад зазначеного строку оскільки отримував допомогу в меншому розмірі протягом багатьох років, а до суду звернувся тільки 16.06.2011 року.
Наслідки пропуску строків звернення до адміністративного суду встановлені ст. 100 КАС України, згідно з якою пропуск строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення позовних вимог без розгляду.
Згідно вищевказаної статті суд своєю ухвалою від 16.06.2011 року залишив вимоги, які виходять за межі 6-ти місячного строку без розгляду.
Обговорюючи питання про строк до якого слід проводити стягнення, суд виходить з наступного. Згідно п. 6 постанови КМУ № 745 від 06.07.2011 р., що набрала чинності 23.07.2011 р., «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», встановлено, що дітям війни до пенсії підвищення проводиться у розмірі 49 грн. 80 коп. Тому стягнення в розмірі 30 % слід проводити до 22.07.2011 р. включно.
На підставі ч.6 ст.183-2 КАС України зобовязати відповідача виконати постанову негайно.
На підставі викладеного, керуючись ст.22 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови КМУ № 745 від 06.07.2011 р. «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст.ст. 69-71,99, 100, 160, 162, 183-2 КАС України, суддя, -
П о с т а н о в и в :
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси щодо нарахування і виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 як дитині війни за період з 16 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року включно - незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року, за період з 16 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року включно, за виключенням 10 % мінімальної пенсії за віком, виплачених у вищевказаний період.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси виконати постанову негайно.
Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий: ОСОБА_2