Справа № 345/1962/15-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.06.2015 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Кардаш О.І. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що вона працювала на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Калуської оДПІ. З 14.01.2011 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак при призначенні пенсії відповідачем не враховано та не включно до розрахунку суми всіх складових її заробітної плати, тому розмір пенсії є неповним. Позивачка зверталася до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії, оскільки до розрахунку призначеної пенсії, відповідачем не були взяті до уваги такі виплати, як матеріальні допомоги, допомоги на оздоровлення, індексація та інші, на які теж нараховуються страхові внески. Отримавши відмову у проведенні перерахунку, вона звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом. Вважає дані дії відповідача неправомірними, оскільки із сум згаданих допомог сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак дані суми мають бути враховані при призначенні пенсії.
Позивачка подала заяву у якій просить справу заслухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити.
Представник відповідача управління пенсійного фонду в м. Калуші та Калуському р-ні. надав заперечення про невизнання позову, про що зазначив у письмовому заперечення, яке долучено до матеріалів справи (а.с.25-26). Просить в задоволенні позову відмовити.
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково з наступних підстав.
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні витрати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Зі змісту ст.33 Закону України «Про державну службу» вбачається що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно положень ст. 37 «Про державну службу» Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 0.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
До Інструкції по статистиці заробітної плати, що затверджена наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати» в розділ 2 «Фонд оплати праці» п.2.3 «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати» включено п.2.3.3, який передбачає, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року передбачено, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Як вбачається з Довідки №789/10/050 від 06.03.2015 року про складові заробітної плати, ОСОБА_1 працювала в Калуській обєднаній державній податковій інспекції, на всі виплати які включені у дану довідку за період з 01.09.2005 р. до 01.09.2010 року нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.16-18).
Таким чином суд приходить до переконливого висновку про те, що позивач при призначені їй пенсії до її заробітку для обчислення пенсії мала право на включення суми виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, відтак позов в частині визнання протиправними дій відповідача по невключенню до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинна була дізнатися в момент призначення пенсії суддя вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача з дня призначення пенсії зробити перерахунок такої з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплатити недоплачену пенсію з призначення слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в межах загального шестимісячного строку звернення до суду та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.7 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці», п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 0.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Інструкцією по статистиці заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати», ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районіщодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії неправомірними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районіздійснити перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого призначалась пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 25.12.2014 року
Позовну заяву в частині зобов'язання УПФУ в м. Калуші та Калуському районі зробити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з моменту призначення пенсії залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.
ГОЛОВУЮЧА: