Постанова № 45033773, 16.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
826/20958/14
Номер документу
45033773
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2015 року № 826/20958/14

Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-а у складі колегії суддів: головуючого Бояринцевої М.А., суддів Мазур А.С. Кротюка О.В. , розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Тернопільської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" до треті особи, 1) Кабінету Міністрів України; 2) Міністерства соціальної політики України які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Тернопільське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство відповідача: Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування проскасування рішення та зобов"язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги заявлені про:

визнання нечинним аб. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію деяких казенних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики" №267 від 17.07.14 р.: "Реорганізувати Тернопільське експериментальне протезно-ортопедичне підприємство шляхом його приєднання до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування";

визнання нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію деяких казенних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики" №267 від 17.07.14 р., яким внесено зміни до переліку державних підприємств, які перетворюються у казенні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.98 р. №987, а саме: абз. 5 Змін, що вносяться до переліку державних підприємств, які перетворюються у казенні: "Тернопільська область; 14053827; Тернопільське державне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство";

визнання нечинним наказу Міністерства соціальної політики України "Про реорганізацію Тернопільського експериментального протезно-ортопедичного підприємства" від 01.09.14 р. №610.

Позивач - Тернопільська обласна організація Всеукраїнської організації інвалідів "Союз інвалідів України" - вважає постанову від 17.07.14 р. №267 та наказ від 01.09.14 р. №610 незаконними з таких підстав.

З посиланням на Закони України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про ратифікацію Конвенції про права інвалідів і Факультативного протоколу до неї", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" позивач зазначає про неврахування прав та інтересів інвалідів під час прийняття оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.14 р. №267.

Зокрема, на порушення ст. 1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" представників громадських організацій інвалідів не було залучено до підготовки оскаржуваної постанови, тоді як вона безпосередньо стосується їх прав.

10.09.14 р. відбулося засідання комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, за результатами якого складено Рекомендації, згідно яких зроблено висновок про те, що приймаючи зазначену постанову, Кабінетом Міністрів України були порушені згадані вище норми законів України, в т.ч. міжнародні, які передбачають залучення інвалідів, громадських організацій інвалідів до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів інвалідів. Також було офіційно заявлено про порушення під час прийняття постанови пар.33 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.07 р. №950.

Необхідність залучення громадськості через інститути громадянського суспільства передбачена також Порядком проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.10 р. №996.

По суті оскаржуваної постанови позивач наголошує на тому, що фактично реалізація постанови призведе не до економії бюджетних коштів, а до додаткових витрат.

Тернопільське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство є прибутковим, отримує багато замовлень на виготовлення продукції, зокрема, в результаті проведення АТО.

Відповідач - Кабінет Міністрів України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що оскаржувану постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.14 р. №267 прийнято в межах компетенції Кабінету Міністрів України, згідно ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", ст. 116 Конституції України.

Кабінет Міністрів України здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі, корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.

Оскільки Тернопільське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство є об'єктом державної власності, то Кабінет Міністрів України в межах своїх повноважень має право здійснювати управління ним.

Проект постанови погоджено без зауважень усіма зацікавленими установами.

Також відповідач зазначає, що проект оскаржуваної постанови не потребував громадського обговорення та проведення консультацій з громадськістю згідно ч. 1 пар. 42 Регламенту Кабінету Міністрів України, п. 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики.

Крім того, позивач посилається на відсутність порушених прав позивача прийняттям оскаржуваної постанови.

Відповідач - Міністерство соціальної політики України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що наказ від 01.09.14 р. №610 прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію деяких казенних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики" №267 від 17.07.14 р., в межах повноважень відповідача.

Відповідач заперечує порушення вимог законодавства щодо не проведення консультацій з громадськістю, оскільки наказ від 01.09.14 р. №610 не відноситься до тих актів, які підлягають обговоренню з громадськістю згідно Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.10 р. №996.

Оскаржуваний наказ не є нормативно-правовим актом, а актом індивідуальної дії, тому посилання позивача на ст.ст. 1, 7, 9 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" є безпідставними.

19.05.2015 року Мінсоцполітики подало до суду клопотання про закриття провадження у справі, в зв"язку із скасуванням Кабінетом Міністрів України та Міністерством соціальної політики України оскаржених позивачем актів.

Відповідно до статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі:

1) якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства;

2) якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом;

3) якщо сторони досягли примирення;

4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами;

5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

З огляду на наведене, у суду відсутні підставі для закриття провадження у справі, з огляду на відсутність заяви позивача про примирення сторін або відмови від позову.

Треті особи до суду не прибули, письмових пояснень щодо предмету позову до суду не надіслали.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

17.07.14 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №267 "Про реорганізацію деяких казенних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики", згідно якої вирішено -

Реорганізувати такі казенні підприємства, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики:

Луганське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство шляхом його приєднання до Донецького казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства;

Тернопільське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство шляхом його приєднання до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування;

Внести до переліку державних підприємств, які перетворюються у казенні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 1998 р. № 987 (Офіційний вісник України, 1998 р., № 26, ст. 953; 1999 р., № 5, ст. 160, № 19, ст. 834; 2004 р., № 51, ст. 3374; 2006 р., № 30, ст. 2150; 2009 р., № 15, ст. 480), зміни, що додаються.

На виконання вказаної постанови Міністерством соціальної політики України видано наказ №610 від 01.09.14 р. "Про реорганізацію Тернопільського експериментального протезно-ортопедичного підприємства", згідно якого припинено діяльність підприємства, установлено, що Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування є правонаступником прав та обов'язків підприємства, утворено ліквідаційну комісію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.15 р. №162 Про скасування постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 267 вирішено скасувати як таку, що нереалізована, постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 267 "Про реорганізацію деяких казенних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 59, ст. 1609).

У зв'язку з цим відновити дію переліку державних підприємств, які перетворюються у казенні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 1998 р. № 987 (Офіційний вісник України, 1998 р., № 26, ст. 953; 1999 р., № 5. ст. 160, № 19, ст. 834; 2004 р., № 51, ст. 3374; 2006 р., № 30, ст. 2150; 2009 р., № 15, ст. 480; 2012 р., № 22, ст. 843; 2014 р., № 59, ст. 1609), у редакції, що діяла на день набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 267.

На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України Міністерством соціальної політики України прийнято наказ №413 від 14.04.15 р. "Про скасування наказів Мінсоцполітики від 01.09.14 р. №610, від 19.09.14 р. №675 та від 13.02.15 р. №152".

Згідно ст. 12 Закону України "Про основи соціальної захищеності України" громадські організації інвалідів, їх спілки створюються з метою забезпечення рівних прав і можливостей інвалідів та їх соціального захисту, виявлення, усунення перепон і бар'єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб таких осіб, у тому числі стосовно доступу їх нарівні з іншими громадянами до об'єктів фізичного оточення, транспорту, інформації та зв'язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту, надання соціальних послуг, залучення інвалідів до суспільної діяльності, здійснення громадського контролю за дотриманням прав інвалідів, представництва їхніх інтересів та усунення будь-яких проявів дискримінації стосовно інвалідів та мають право користуватися пільгами і преференціями, передбаченими законодавством.

Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про громадські об'єднання» для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право: 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом.

Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи має право: 1) бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства; 4) брати участь у здійсненні державної регуляторної політики відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Згідно статуту Тернопільської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», зареєстрованого в новій редакції Тернопільським обласним управлінням юстиції 15.06.06 р., організація є місцевим осередком Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», її метою і завданням є задоволення і захист законних, соціальних, економічних, вікових та інших спільних інтересів своїх членів.

Відповідно, позивач звернувся до суду з позовом в інтересах своїх членів згідно вищевказаних положень законодавства.

Згідно ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України: 5) забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Згідно ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України: 1) у сфері економіки та фінансів: здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.

Згідно Закону України "Про управління об'єктами державної власності" -

Управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб (ст.1);

Об'єктами управління державної власності є: майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління (ст. 3);

Суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності (ст. 4);

Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.

Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України: 4) визначає умови створення та діяльності господарських структур; 5) приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію господарських структур і визначає уповноважені органи управління, які здійснюють контроль за їх діяльністю; 7) приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію казенних підприємств і визначає центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать (ст. 5).

Тернопільське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство є казенним підприємством, і майно, передане йому в оперативне управління, є об'єктом управління державної власності, що належить до компетенції Кабінету Міністрів України згідно вищеперерахованих положень законодавства.

Відповідно, Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями приймати рішення щодо реорганізації підприємства.

При цьому, суд наголошує, що під час розгляду справи не підлягає з'ясуванню питання доцільності чи недоцільності прийняття рішення з питань управління державним майном, оскільки це є виключною компетенцією власника майна, повноваження якого в даному випадку виконує Кабінет Міністрів України.

За таких обставин твердження позивача про недоцільність та неефективність розпорядження державним майном саме у спосіб, передбачений оскаржуваною постановою Кабінету Міністрів України, не оцінюються судом.

В той же час суд зазначає, що в результаті громадського обговорення оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України, що мала місце після її прийняття, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 31.03.15 р. №162 «Про скасування постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 267», тобто, попередня позиція щодо розпорядження вказаним державним майном переглянута.

Згідно ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України та цього Закону затверджує Регламент Кабінету Міністрів України, який визначає порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання його діяльності.

Регламент Кабінету Міністрів України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.07 р. №950.

Згідно пар. 33 Регламенту під час підготовки проекту акта Кабінету Міністрів України з питань, що стосуються прав інвалідів, такий проект акта в обов'язковому порядку надсилається всеукраїнським громадським організаціям інвалідів, їх спілкам відповідно до статутної діяльності.

В даному випадку вказане положення Регламенту не дотримувалося, оскільки предметом регулювання оскаржуваної постанови є управління державним майном, а не прав та обов'язків інвалідів.

За таких обставин суд не вважає обґрунтованими твердження позивача про порушення вказаного положення Регламенту.

Щодо інших посилань позивача суд зазначає наступне.

Згідно ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» нормативно-правові акти, які стосуються матеріального, соціально-побутового і медичного забезпечення інвалідів, розробляються за участю громадських організацій інвалідів.

Згідно п. 5 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.10 р. №996 (в редакції станом на 17.07.14 р.) консультації з громадськістю організовує і проводить орган виконавчої влади, який є головним розробником проекту нормативно-правового акта або готує пропозиції щодо реалізації державної політики у відповідній сфері державного і суспільного життя.

В даному випадку оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України стосується питання управління конкретним державним майном, що не є питанням регулювання нормативно-правового акту.

Відповідно, підстави для дотримання вимог ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та положень Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики в даному випадку відсутні.

Оскільки оскаржуваний наказ Міністерства соціальної політики України "Про реорганізацію Тернопільського експериментального протезно-ортопедичного підприємства" від 01.09.14 р. №610 прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України №267 від 17.07.14 р., тобто, він носить похідний характер, оцінювати його відповідність законодавству суд не вважає за необхідне.

Враховуючи вищенаведене, а також з огляду на скасування відповідачами актів, які є предметом розгляду у даній справі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий М.А. Бояринцева

Судді А.С. Мазур

О.В. Кротюк