Постанова № 45030130, 26.05.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
818/813/15
Номер документу
45030130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2015 р. Справа № 818/813/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у судовому засіданні та мотивує тим, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення про збільшення зобов'язання позивача з орендної плати за земельні ділянки, застосовано штрафні (фінансові) санкції. Вважає таке рішення протиправним.

Позивач як платник податків має право у випадку самостійного виявлення помилок у раніше поданій декларації подати уточнюючий розрахунок до такої декларації.

ПАТ “Сумбуд” у жовтні 2014 року подано уточнюючі декларації з орендної плати за землю за 2012, 2013 та 2014 роки. Задекларовано орендну плату в розмірах, визначених договорами. Відповідачем при винесенні податкового повідомлення-рішення не було взято до уваги витяги з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що орендувалися позивачем, отримані за рішенням суду, а проведено розрахунок на підставі розміру нормативної грошової оцінки від 2011 року. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2014 року в частині збільшення грошового зобов'язання з орендної плати за користування земельними ділянками за 2012 рік на 151498 грн. основного платежу та 75750,49 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що розрахунок орендної плати за користування земельними ділянками проводиться платником, який є юридичною особою, самостійно, виходячи з розміру нормативної грошової оцінки, про що подається податкова декларація. Така декларація була подана позивачем на 2012 рік. В жовтні 2014 року ПАТ “Сумбуд” подано уточнюючі декларації, в тому числі і за 2012 рік, якими зменшено самостійно визначене зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Проведено розрахунок орендної плати в розмірі, встановленому договорами в межах 1-2% відсотків від нормативної грошової оцінки. Крім того, розрахунок проведено на підставі витягів про нормативно-грошову оцінку, отриманих позивачем на підставі судового рішення, яке набрало законної сили лише 12.11.2012 року. Застосування визначеного договорами оренди розміру орендної плати меншого за мінімально встановлені 3% також є безпідставним. З 01.01.2011 року ці правовідносини врегульовано Податковим кодексом України, а інші нормативні акти діють в частині, що не суперечить вимогам Податкового кодексу. Посилання позивача на будь-які інші нормативні акти, крім Податкового кодексу України, є безпідставними, оскільки такими нормативними актами не можуть регулюватися відносини пов'язані з обчисленням і сплатою податків. Крім того, при розрахунку розміру орендної плати, відповідач прийняв до уваги рішення суду, яким передбачалось отримання позивачем витягів з нормативною грошовою оцінкою з коефіцієнтом 0,5. Зменшений розмір нормативної грошової оцінки використано при розрахунку з моменту набрання постановою суду законної сили 12.11.2012 року. Вважає, що податкове повідомлення-рішення є правомірним, просить в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації позивача з плати за землю на 2012, 2013 та 2014 роки. За наслідками перевірки 20.11.2014 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0011711503/60655 про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 259990 грн. 07 коп. за основним платежем, застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 129995 грн. 04 коп. (а.с.26).

Судом встановлено, що в 2012 році позивач використовував на підставі договорів оренди кілька земельних ділянок в м. Суми для здійснення будівництва.

Відповідно до ст. 286 п.п. 286.1-286.3 ПК України (в редакції що діяла на момент виникнення правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. Відповідно до ст. 288 п. п. 288.1, 288.4 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Відповідно до ст. 289 п. 2891 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

На виконання цих вимог Податкового кодексу України позивачем в 2012 році подано до ДПІ у м. Сумах податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки, що використовувалися для будівництва, у відповідності до договорів оренди. Розмір орендної плати було визначено самим позивачем виходячи з розміру нормативної грошової оцінки, зазначеної у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. При цьому у витягах зазначено коефіцієнт використання земельної ділянки Кф в розмірі від 1 до 2,5 (а.с.86-89). Ця обставина сторонами не оспорюється.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.08.2012 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, зобов'язано управління Держкомзему у м. Суми вчинити дії щодо видачі ПАТ “Сумбуд” витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок по вул. Новомістенська, 23-а, в м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1/1, в м. Суми, вул. Прокоф`єва, 14/1, в м. Суми та вул. Петропавлівська, 73-а, в м. Суми із застосуванням коефіцієнту використання земельної ділянки Кф 0,5 (а.с.74-75). На виконання судового рішення позивачем отримано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок із зазначенням коефіцієнту використання Кф в розмірі 0,5 19 листопада 2012 року по ділянках за адресами: вул. Петропавлівська, 73 а, в м. Суми та Новомістенська, 23 а ,в м. Суми; 06 лютого 2013 року по ділянках за адресами: вул. Прокоф`єва, 14/1, в м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1/1, в м. Суми (а.с.8-13).

21 жовтня 2014 року позивачем подано до ДПІ в м. Сумах уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік, якою позивач зменшив свої зобов'язання з цього платежу за 2012 рік в зв'язку із застосуванням при розрахунку витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих на виконання судових рішень (а.с.57-60).

Відповідно до ст. 54 п. 54.1 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Відповідно до ст. 50 п. 50.1 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

З наведеної норми вбачається, що право на уточнення показників раніше поданої податкової декларації виникає у платника податків в зв'язку з виявленням ним помилок у такій декларації. У даному випадку позивачем уточнююча декларація подана не у зв'язку з виявленням помилок, а у зв'язку з проведенням розрахунку податкових зобов'язань на підстав витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку, яких не існувало на момент подання декларації на 2012 рік, а по ділянках вул. Прокоф`єва, 14/1, в м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1/1, в м. Суми не існувало у податковому періоді 2012 року. Фактично позивач у такий спосіб намагається зменшити об'єкт оподаткування з орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності, а не виправити допущені при поданні декларації помилки. Розрахунок орендної плати на 2012 рік проведено самим позивачем на підставі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих у встановлений спосіб.

Як було зазначено, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку з використанням коефіцієнту 0,5 щодо двох земельних ділянок отримано позивачем 19.11.2012 року, а щодо інших двох ділянок – 06.02.2013 року. Незважаючи на це відповідачем при розрахунку зобов'язання позивача з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на 2012 рік зменшений коефіцієнт нормативної грошової оцінки враховано з моменту набрання судовим рішенням законної сили, тобто з 12 листопада 2012 року, а не з моменту фактичного отримання витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (а.с.18-20).

На підставі викладеного, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 20.11.2014 року № 0011711503/60655 в частині збільшення грошового зобов'язання позивача з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік винесено відповідачем правомірно та скасуванню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити у зв'язку з необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко