ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2015 р. Справа № 876/10170/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Затолочного В.С., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
з участю представників: позивача Бойко З.М., відповідача Яремко В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у адміністративній справі №813/6294/14 за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підприємства «Шахта «Степова» до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (надалі - ДП «Львіввугілля» ВП «Шахта «Степова») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (надалі - Сокальська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001671530 від 19.06.2014 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.10.2014 р. позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення, винесене Сокальською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області №0001671530 від 19.06.2014 р. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» сплачену суму судового збору в розмірі 226,09 грн.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального права, зокрема ст. ст. 46, 126, 133, 152 Податкового кодексу України, внаслідок чого зроблено помилковий висновок. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні апеляційного розгляду справи проведено заміну відповідача Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області на його процесуального правонаступника Сокальську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області, представник якої апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у скарзі та просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що оскільки перевірялась особова картка платника податку ВП «Шахта «Степова», у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, сума спірних штрафних санкцій нарахована та облікована у картці особового рахунку платника податків ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля», відповідно спірне податкове повідомлення-рішення теж сформоване по цьому рахунку та по адресі платника податку ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля». Проте, відповідно до вимог абзацу 7 п.152.4 ст.152 ПК України податкове повідомлення-рішення було вручене головному бухгалтеру юридичної особи ДП «Львіввугілля».
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, просив скаргу залишити без задоволення, а постанову суду без змін. Зазначив, що ВП «Шахта «Степова» є відокремленим підрозділом суб'єкта господарювання - ДП «Львіввугілля» без статусу юридичної особи, а отже, не має необхідного для юридичної особи ступеня майнової відокремленості. На підставі, п.152.4 ст.152 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи, тому обов'язок здійснення нарахування та сплати податку на прибуток покладено на юридичну особу - ДП «Львіввугілля».
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. 11.06.2014 року посадовою особою Сокальської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області проведено перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля». Перевіркою встановлено порушення позивачем п.57.1 ст.57 розділу ІІ ПК України, а саме: протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на прибуток.
За результатами перевірки складено Акт № 327/150/26360457 від 11.06.2014 року.
На підставі Акту перевірки 327/150/26360457 від 11.06.2014 року Сокальською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0001671530 від 19.06.2014 року, згідно з яким за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання на 92 календарні дні ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» нараховано штрафні санкції за платежем прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 113 038,21 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням 27.06.2014 року (вих. №64/1128) ДП «Львіввугілля» оскаржило його в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Львівській області. Згідно з рішенням №17401/10/13-01-10-08-05/1064 від 18.07.2014 року податкове повідомлення-рішення №0001671530 від 19.06.2014 року, винесене Сокальською ОДПІ залишено без змін, а скаргу ДП «Львіввугілля» - без задоволення.
29.07.2014 року ДП «Львіввугілля» звернулося зі скаргою про перегляд рішення ГУ ДФС у Львівській області №17401/10/13-01-10-08-05/1064 від 18.07.2014 року до Міністерства доходів і зборів України. Рішенням від 13.08.2014 року податкове повідомлення-рішення №0001671530 від 19.06.2014 року та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги - залишено без змін, скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням №0001671530 від 19.06.2014 року та у в'язку із вичерпанням процедури адміністративного оскарження, позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що відповідачем невірно застосовано до ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» штрафні санкції за несвоєчасну сплату суми грошового зобовязання з податку на прибуток, оскільки відокремлений підрозділ не є юридичною особою та є не платником податку на прибуток, а тому не несе відповідальності за своєчасне та повне внесення сум даного податку до бюджету.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до Положення про відокремлений підрозділ «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля», підрозділ не є юридичною особою. Однак, самостійно нараховує та сплачує всі податки ті інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток, податку на додану вартість, екологічного податку.
Як видно з матеріалів справи, 06.08.2013 року та 28.10.2013 року ДП «Львіввугілля» подало податковому органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за півріччя та три квартали 2013 року відповідно.
05.08.2013 року, 04.11.2013 року та 06.02.2014 року ДП «Львіввугілля» подало Сокальській ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток.
Відповідно до розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за ІІІ квартали 2013 року відображене від'ємне значення податкових зобов'язань ДП «Львіввугілля» у сумі - 612602,00 грн., за результатами роботи за 2013 рік - 133469,00 грн.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Податковий кодекс України (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) в п. 152.4. ст. 152 визначає порядок нарахування податку в разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи.
Платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).
Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають контролюючому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.
За визначенням п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 126.1. ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
За наслідками розгляду справи судом встановлено факт несплати консолідованого податку на прибуток підприємств ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» у зв'язку із відсутністю таких зобов'язань відповідно до поданих розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток ДП «Львіввугілля».
Таким чином, наведені вище норми Податкового кодексу України та встановлені обставини по справі свідчать про наявність обовязку щодо сплати податку саме юридичною особою ДП «Львіввугілля», що в свою чергу передбачає відповідальність юридичної особи ДП «Львіввугілля» за порушення такого обовязку.
З урахуванням наведених норм права та обставин справи, колегія суддів апеляційного суду вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відносно відокремленого підрозділу було прийняте всупереч наведеним вище вимогам Податкового кодексу України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи апелянта про те, що оскаржене податкове повідомлення - рішення було вручене представнику юридичної особи (головному бухгалтеру) судом до уваги не беруться з врахуванням тієї обставини, що дане рішення винесено протиправно.
Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені судом обставини, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення Сокальської ОДПІ №0001581530 від 19.06.2014 р. та наявності підстав для його скасування.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Приведені в апеляційні скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у адміністративній справі №813/6294/14 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддяЗ.М. Матковська
СуддіВ.С. Затолочний
В.М. Каралюс
Повний текст ухвали складено 15.06.2015р.