Ухвала суду № 45024956, 11.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2015
Номер справи
826/8625/15
Номер документу
45024956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8625/15 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

У Х В А Л А

Іменем України

11 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Печенюк Р.В.

пр-к апелянта Грищенко О.Р., Советченко В.Б.

пр-к позивача ОСОБА_5

пр-к відповідача Лозінський І.С.

розглянув у судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації "Всеукраїнська Федерація танцювального спорту" на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Міністерства юстиції України про скасування наказу

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Міністерства юстиції України щодо скасування наказів Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві;

- скасувати наказ Міністерства юстиції України про скасування наказів Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві від 24.04.2015 року № 596/5

Крім того, позивач подав заяву про забезпечення позову, в якій просив зупинити дію оскаржуваного наказу Міністра юстиції України №596/5 від 24.04.2015 року «Про скасування наказів Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві» та заборони третій особі - державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни президента Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська Федерація танцювального спорту» та проведення усіх інших реєстраційних дій, вчинених на виконання наказу Міністра юстиції України №596/5 від 24.04.2015 року «Про скасування наказів Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2015 року заяву про забезпечення позову задоволено частково. Заборонено державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві (адреса: 02094, м. Київ, вул. Пожарського, 15) проведення будь-яких реєстраційних дій та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін щодо Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська Федерація танцювального спорту» (ідентифікаційний код: 36291688, адреса: 02206, м. Київ, вул. А. Малишка, 25, кв. 37).

Не погоджуючись з постановленою ухвалою, третя особа Всеукраїнської громадської організації "Всеукраїнська Федерація танцювального спорту" подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану ухвалу.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суд першої інстанції виходив з доцільності заборони державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві проведення будь-яких реєстраційних дій та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін щодо Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська Федерація танцювального спорту», оскільки існує очевидна небезпека настання можливо незворотних наслідків щодо діяльності підприємства та заподіяння у зазначений період шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль.

Колегія суддів, розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність зазначених вище висновків суду першої інстанції та вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень.

Згідно ч.3 ст.117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення субєкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення субєкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до субєкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обовязковою для виконання.

Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч.4 ст.117 КАС України).

Для застосування заходів забезпечення адміністративного позову обовязковою умовою є встановлення судом хоча б однієї із таких обставин: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень.

Згідно з абз. 2 п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 N 2 Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень.

Таким чином, забезпечення позову це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є наказ Міністерства юстиції України від 24.04.2015 року № 596/5, яким скасовано накази Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві від 13.03.2015 року №81/01 «Про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту», від 16.03.2015 року №82/01 «Про видачу дубліката оригіналу свідоцтва про реєстрацію Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту», від 16.03.2015 року №83/01 «Про видачу дубліката оригіналу статуту Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» та від 16.03.2015 року №84/01 «Про початок припинення діяльності шляхом реорганізації шляхом приєднання Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту».

Необхідність вжиття заходів забезпечення позову позивач обґрунтовує тим, що за час розгляду спору існує висока ймовірність проведення державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві реєстраційних дій щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну президента Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська Федерація танцювального спорту» та проведення усіх інших реєстраційних дій, вчинених на виконання наказу Міністра юстиції України № 596/5 від 24.04.2015 року«Про скасування наказів Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві», та як наслідок, до подальшого порушення прав позивача, відновлення яких буде унеможливлене або потребуватиме значних зусиль, часу та витрат.

Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Як зазначали представники апелянта третьої особи в справі, до скасування відповідачем зазначених вище наказів в ЄДР щодо третьої особи містилися відомості про керівника ОСОБА_8

Зміни щодо позивача, внесені на підставі рішення конференції ВГО "Всеукраїнська Федерація танцювального спорту" від 18.12.2014 року, вважають нелегітимними.

При цьому, спір щодо легітимності позивача, як президента Федерації третьою особою в суді не оспорюється.

Наразі, з матеріалів справи вбачається, що за фактом підроблення реєстраційних та статутних документів ВГО "Всеукраїнська Федерація танцювального спорту" та печатки органами прокуратури здійснюється досудове розслідування, про що 18.02.2015 року внесено відомості до ЄРДР.

Зазначене свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Отже, вжиті судом першої інстанції заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановленні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись статтями 160,196, 200, 205, 206, 211 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації "Всеукраїнська Федерація танцювального спорту" залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено 15.06.2015 р.

.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.