Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2015 р. Справа № 805/1693/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченко Т.О, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Артемівський машинобудівний завод «Побєда труда» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
встановив:
05 травня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області (далі - Позивач або УПФУ), датований 24 квітня 2015 року та надісланий на адресу суду 28 квітня 2015 року, до Публічного акціонерного товариства «Артемівський машинобудівний завод «Побєда труда» (далі - Відповідач або ПАТ «Артеммаш «Побєда труда»), в якому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року в сумі 224 720,73 грн. та заборгованість з нарахування несплаченого платежу згідно з рішенням про розстрочення від 14 лютого 2011 року в сумі 421 032,40 грн., а разом - 645 753,13 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» є страхувальником і щомісяця має відшкодовувати суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах його колишнім працівникам.
На час звернення до суду ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року в сумі 224 720,73 грн. Крім того, за відповідачем обліковується недоїмка з несплачених сум розстроченої заборгованості згідно з рішенням про розстрочення від 14 лютого 2011 року в сумі 421 032,40 грн. Загальна сума заборгованості складає 645 753,13 грн.
Посилаючись на п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п.6.4, 6.8 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості, позивач просив задовольнити позовні вимоги (а.с.3-4).
Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Сторони явку своїх представників у судове засідання не забезпечили.
08 червня 2015 року через відділ діловодства та документообігу суду позивач надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, одночасно вказавши, що наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с.220-221).
Відповідач свого ставлення до заявлених позовних вимог не висловив, про причини неявки представника не повідомив, доказів поважності причин неявки, а також клопотання про відкладення судового розгляду не надав.
З урахуванням наведеного та відповідно до положень ч.ч.4 ст.122, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснено в письмовому провадженні за наявними у ній доказами.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
За даними он-лайн сервісу отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Артемівський машинобудівний завод «Побєда труда» (ідентифікаційний код 00165652) зареєстроване у якості юридичної особи 17 серпня 1994 року, про що 28 грудня 2004 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 1 254 120 0000 000158. В стані припинення підприємницької діяльності відповідач не перебуває (а.с.42-44).
Вказані обставини також підтверджені витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13 серпня 2014 року № 19145875 (а.с.5-6).
ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» як страхувальник перебуває на обліку в УПФУ за реєстраційним номером 05-02-04-0226/05023 з 27 серпня 1994 року, про що свідчать дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.42-44) та картка страхувальника з ІКІС ПФУ: Підсистема «Реєстр страхувальників ДРСС» (а.с.211-212).
Колишні працівники ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44 отримують пенсію за віком на пільгових умовах, призначених за Списком № 1.
Факт призначення пенсії за віком на пільгових умовах за відповідно до п. «а». ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» цим особам підтверджений протоколами (розпорядженнями) про призначення пенсії, довідками, що підтверджують особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пенсії (а.с.52-172).
Впродовж грудня 2014 року - березня 2015 року УПФУ здійснювало виплату пенсії колишнім працівникам відповідача, призначеної на пільгових умовах за Списком № 1, про що свідчать довідки про нарахування та виплату пенсії (а.с.173-209).
УПФУ складало розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених колишнім працівникам ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах згідно з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та надсилало їх на адресу відповідача (а.с. 7-8, 10-12, 14-15, 17-18).
Відповідач вказані розрахунки отримав, що підтверджується рекомендованими повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.9, 13, 16, 19), проте відшкодування витрат, здійснених територіальними органами Пенсійного фонду України, не здійснив.
Внаслідок невиконання ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» обов'язку щодо своєчасного і повного відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у відповідача виникла заборгованість за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року за Списком № 1 в сумі 224 720, 73 грн., про що свідчить Розрахунок заборгованості ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року по відшкодуванню пільгових пенсій по Списку № 1 (а.с.21, 210).
Наявність у страхувальника заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, стягнення якої є предметом спору по справі, підтверджується даними картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 (а.с.20, 213).
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.
З приводу позовних вимог в частині стягнення недоїмки з несплачених сум розстроченої заборгованості судом встановлено наступне.
29 грудня 2010 року ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» звернулося до УПФУ із заявою за № 882/08, поданою відповідно до Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 01 січня 2014 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 01 січня 2011 року, в якій просило відповідно до п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розстрочити заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списками №№ 1-2, яка виникла до 01 січня 2011 року.
Вказана заява отримана УПФУ 29 грудня 2010 року та зареєстрована за вхідним номером 4014/01-59 (а.с.23-24).
Листом від 14 січня 2011 року № 361/04 УПФУ повідомило відповідача, що за даними картки особового рахунку страхувальника заборгованість останнього з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка виникла до 01 січня 2011 року становить за Списком № 1 601 474,66 грн., за Списком № 2 1 098 966,48 грн.
Цей лист отриманий уповноваженою пособою відповідача 17 січня 2011 року (а.с.25).
29 січня 2011 року ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» подало до УПФУ заяву про розстрочення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.29).
03 лютого 2011 року УПФУ надіслало на адресу відповідача повідомлення про розстрочення (а.с.27-28).
11 лютого 2011 року між УПФУ та ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» проведено звірення розрахунків по відшкодуванню сум витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» станом на 01 січня 2011 року, про що склали відповідний акт за № 1.
Зі змісту вказаного акту слідує, що за даними Пенсійного фонду України та страхувальника станом на 01 січня 2011 року розмір заборгованості ПАТ «Побєда труда» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 становив 601 474,66 грн., за Списком № 2 - 1 098 966,48 грн., а разом 1 700 441,14 грн. (а.с.26).
14 лютого 2011 року УПФУ прийнято рішення про розстрочення.
Вирішено розстрочити ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 1 700 441,14 грн., у тому числі за п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 601 474,66 грн., за п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 1 098 966,48 грн.
УПФУ надало страхувальнику розстрочку сплати заборгованості усього на суму 1 700 441,14 грн. з лютого 2011 року до 31 грудня 2015 року.
Страхувальник мав погашати зазначену суму щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, рівними частинами, починаючи з 20 квітня 2011 року.
Починаючи з 20 квітня 2011 року відповідач мав сплачувати по 85 022,05 грн. щоквартально та 85 022,19 грн. у грудні 2015 року (а.с.30-31).
Як свідчить картка особового рахунку сплати розстрочених сум боргу, 14 квітня 2011 року, 20 липня 2011 року, 20 жовтня 2011 року, 19 січня 2012 року, 20 квітня 2012 року та 10 січня 2013 року ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» перераховувало на рахунки УПФУ по 85 022,05 грн. Після 10 січня 2013 року жодних платежів від страхувальника не надходило (а.с.32).
У зв'язку з тим, що відповідач не виконував зобов'язань щодо сплати розстрочених сум заборгованості, УПФУ достроково розірвало договір розстрочки в односторонньому порядку, а недоїмка зі сплати заборгованості у сумі 1 190 308,84 грн. підлягала стягненню в примусовому порядку, про що свідчить повідомлення від 22 грудня 2014 року № 6813/2. Договір вважався розірваним з моменту отримання цього повідомлення (а.с.33).
Повідомлення про дострокове розірвання договору розстрочки від 22 грудня 2014 року № 6813/02 отримане ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» 25 грудня 2014 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.34).
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті та враховуючи висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за наслідками розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 КАС України, (постанови від 11 лютого 2014 року у справі № 21-471а13, від 10 вересня 2014 року у справі № 21-215а13, від 05 листопада 2014 року у справі № 21-284а13, від 12 листопада 2014 року у справі № 21-386а13 тощо), до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
П.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Відповідно до п.п.1, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1, пп.6, 9 п.4, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є територіальними органами Пенсійного фонду України; управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів; здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у сфері публічно-правових відносин.
Суд також відзначає, що невиконання відповідачем обов'язку щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій має наслідком виникнення у позивача, як у особи, яка здійснила ці витрати, права на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
За змістом п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абз.1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 Закону № 1058. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку вказаних пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абз.4 п.п.1 п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абз.5 цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» ст.13 Закону № 1788, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абз.5 п.п.1 п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду України та Державного бюджету України відповідно.
Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так, зі змісту ст.14 Закону № 1788 вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Виходячи зі змісту положень п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 у контексті ст.14 Закону № 1788 можна зробити висновок, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі ст.14 Закону № 1788.
Суд відзначає, що обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Процедура обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з п.6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як встановлено судом, на виконання вимог Інструкції УПФУ надсилало на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, проте останній відшкодування вказаних витрат не здійснив.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій оформлені у відповідності до вимог додатків 6 і 7 Інструкції, отже в розумінні ч.4 ст.70 Кодексу КАС України, є належними та допустимими доказами стосовно предмету доказування.
З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року в сумі 224 720,73 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З приводу позовних вимог в частині стягнення недоїмки з несплачених сум розстроченої заборгованості судом встановлено наступне.
Відповідно до абз.1-3 п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців починаючи з 1 січня 2011 року.
Розстрочена сума підлягає сплаті рівними частками щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, незалежно від факту виплати заробітної плати за цей період.
Повідомлення про розстрочення суми заборгованості надсилається платникам у встановленому Пенсійним фондом порядку.
Порядок проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зі сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 948/19243 (далі - Порядок № 21-4).
Цей Порядок розроблено відповідно до п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Згідно з пп.2 п.2 Порядку № 21-4 розстроченню підлягає заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що виникла до 1 січня 2011 року.
П.3 Порядку № 21-4 визначено, що заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначена у п.2 цього Порядку (далі - заборгованість), підлягає розстроченню для сплати рівними частками терміном не більш як на 60 календарних місяців, починаючи з 1 січня 2011 року.
Відповідно до п.4 Порядку № 21-4 управління Пенсійного фонду України у районі, місті або районі у місті (далі - орган Пенсійного фонду) визначає суму заборгованості, яка підлягає розстроченню, згідно з картками особових рахунків платників та направляє їм повідомлення про розстрочення сум заборгованості за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з п.5 Порядку № 21-4 за заявою платника, яка надається (надсилається) органу Пенсійного фонду за місцем взяття його на облік за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, орган Пенсійного фонду здійснює звірення сум заборгованості із платниками, результати якого оформлюються відповідним актом, та протягом 10 робочих днів з дня підписання акта звірення вручає (надсилає) платнику рішення про розстрочення за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Розстрочення надається окремо з кожного виду платежу.
П.6 Порядку № 21-4 визначено, що сума розстроченої заборгованості вилучається із картки особового рахунку платника датою підписання рішення про розстрочення та обліковується у картці розстрочених сум.
Відповідно до п.7 Порядку № 21-4 сплата розстрочених сум здійснюється рівними частками щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, незалежно від факту виплати заробітної плати за цей період.
Підстави для скасування рішення про розстрочення визначені п.8 Порядку № 21-4, абз.2 якого визначено, що керівник органу Пенсійного фонду приймає рішення про скасування рішення про розстрочення, якщо страхувальник не сплачує чергову частку розстроченої заборгованості протягом трьох базових звітних періодів.
Абз.6-7 п.8 Порядку № 21-4 визначено, що з дня скасування рішення про розстрочення страхувальник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої заборгованості. Несплачені суми розстроченої заборгованості переносяться із картки розстрочених сум до картки особового рахунку страхувальника по відповідному платежу днем скасування рішення про розстрочення.
Судом встановлено, що заборгованість ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка виникла до 01 січня 2011 року, на підставі п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 та відповідно до Порядку № 21-4 була розстрочення за рішенням УПФУ від 14 лютого 2011 року.
Внаслідок несплати страхувальником чергової частки розстроченої заборгованості протягом трьох базових звітних періодів рішення про розстрочення заборгованості було скасовано позивачем на підставі абз.2 п.8 Порядку № 21-4.
Несплачені суми розстроченої заборгованості перенесені із картки розстрочених сум до картки особового рахунку ПАТ «Артеммаш «Побєда труда».
Відповідно до абз.6 п.8 Порядку № 21-4 у відповідача виник обов'язок сплатити невнесену суму розстроченої заборгованості, який відповідачем не виконаний.
Таким чином, невнесена сума розстроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1, яка виникла до 01 січня 2011 року, у розмірі 421 032,40 грн. підлягає стягненню з ПАТ «Артеммаш «Побєда труда» в судовому, а позовні вимоги УПФУ в цій частині - задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 51, 69-72, 94, 98, 122, 128, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Артемівський машинобудівний завод «Побєда труда» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Артемівський машинобудівний завод «Побєда труда» (ідентифікаційний код 00165652) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області (ідентифікаційний код 37868797) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 грудня 2014 року по 31 березня 2015 року в сумі 224 720,73 грн. та невнесену суму розстроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, яка виникла до 01 січня 2011 року, у розмірі 421 032,40 грн., а разом - 645 753 (шістсот сорок п'ять тисяч сімсот п'ятдесят три) гривні 13 копійок.
3. Постанова прийнята, складена та підписана у нарадчій кімнаті.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
5. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.